| andreeabia123 a întrebat:

Am 14 ani si simt ca nu mai pot.
Nu ma intelege nimeni, nu am prieteni...nu am persoane cu care sa vorbesc.
Doar pentru ca învăț foarte bine toți din jurul meu se poarta foarte urat cu mine. Știu ca asta este viata, dar uneori nu mai pot sa ma facă lumea tocilara și ciudata.
Chiar și cea mai buna prietena m-a trădat...pentru atenție.
Nu știu ce sa fac, cum sa trec peste asta, as vrea din tot sufletul ca intr-a noua sa ma mut din oraș la un liceu mai bun(voiam la unul foarte bun chiar în centrului Iasi-ului, eu locuiesc în Bârlad), dar părinții mei nu ma lasa.
Tot ce vreau e sa îmi iau viata de la capăt.
Dar sunt singura si nu am o relație deschisa cu părinții. (nu am avut niciodată).
Chiar peste doua săptămâni este ziua mea de naștere și nu am pe cine sa invit. Toate fetele își fac petreceri și toate cele la care eu bineînțeles nu sunt invitata...
help TPU!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cei care se poartă urat cu tine o fac din cauza ca sunt frustrați și oamenii se oftică atunci când vad ca ești mai capabilă decât ei. Și prin acest comportament ei cred că vor putea să te tragă în cercul lor, care se află undeva sub tine. Însă tu nu trebuie să arăți că te doare, că ești deranjată de ceea ce spun ei sau fac. Dacă lași ca acestea să te doboare, atunci încrederea în tine scade. Trebuie să rămâi deasupra lor unde ești și acum, nu lăsa ca alții să fie deasupra ta.
Tu trebuie să îți urmezi visul și lasă pe alții în lumea lor. Ei cu vorba și cu râsul, tu cu faptele. Și crede-mă că mai bine tocilar și realizat în viață, decât prezent la școală doar pentru alocație și apoi cu diploma își vor face vara evantai.
Și partea proastă este ca oamenii prea deștepți au ghinionul ca pe viitor să rămână singuri. Asta datorită faptului că IQ-ul este cu mult peste coeficientul de inteligență a celor pe care ii cunoaște și asta face să simtă un disconfort când este în prezența acestor oameni. Și crede-mă că, indiferent cât de singură ești in momentul de față, dar nu cred că ți-ai dori să fii mai mult în preajma acestor persoane. Pentru ca tu, având altă gândire, oarecum te vei simtii în plus pe lângă aceste persoane. Eventual pe viitor să cunoști persoane la fel de deștepte ca și tine, iar acolo chiar pot exista prietenii și chiar relații de iubire. Pentru ca aici exista acea gândire pe care o împărtășiți reciproc.
Într-un om prost și un om deștept nu va exista niciodată conexiune. Ca să înțelegi de ce nu te înțelegi cu anumite persoane. happy Tu fiind persoana deșteaptă, btw.

Asa că, capul sus!
Și La Mulți Ani!

5 răspunsuri:
| varcopisicul a răspuns:

Nu-ți mai pune fericirea în baza altora! nu te mai gândi că prietenii o să te facă fericită, fii tu fericită cu tine, învață să te bucuri cu tine, tu și tu, singură și să nu depinzi de ceilalți. dacă vrei să vorbești, scrie undeva ce ai de spus, i-a o pisică de pe stradă și fă-o prietena ta cea mai bună (a mers în cazul meu

| andreeabia123 explică (pentru varcopisicul):

Chiar am un câine, mersi happy

| Palorma a răspuns:

Wanna be friends?laughing