| Green a întrebat:

Am 14 ani, sunt clasa a 8-a si nu am avut prieten pana acum. multi dintre prietenii mei rad din aceasta cauza, dar eu nu vad lucrul acesta ca un sfarsit de lume. ei ma cred prea cuminte fiindca am note bune la scoala, dar nu sunt tocilara si nici nu arat ca una. eu nu mai stiu ce sa fac ca sa ii opresc odata sa vorbeasca despre asta. pur si simplu nu am avut pentru ca nu am vrut sau nu mi-au placut tipi asa mult. va rog ajutati-ma. multumesc

Răspuns Câştigător
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Lasa-i sa rada.Esti o fata cuminte care pune pe primul plan invatatura ceea ce este foarte bine. Tu esti cea care va avea de castigat in viata, daca o sa fii intotdeauna cu capul pe umeri, de baieti o sa ai timp si mai tarziu. Felicitari draga mea!

15 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Oricum o sa scapi de ei. Ce mai ai, un semestru si apoi intri la liceuwinking
Acolo e alta viata. O sa vezibig grin
Si nu mai pune la suflet ce zic altii.Nu vor decat sa iti faca rau si daca isi dau seama ca pot iti vor face si mai rau
"Cuvintele sunt ca niste gloante; pot rani sau pot trece pe langa tinta"
Alege ultima variantahappy

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

"Tu nu ai nicio treabă cu ce cred ceilalţi despre tine". Punct.
Viaţa ta este A TA, deci nu trebuie să te intereseze ceilalţi, care sunt doar răutăcioşi. Dacă te axezi mai mult pe tine şi pe viaţa ta, sigur vei reuşi să treci peste.
Ca exemplu, mă voi da pe mine: Prima mea prietenă am avut-o la 15 ani, la sfârşitul clasei a IX-a happy

| Aly07 a răspuns:

Trebuie sa ai un mare har, adica puterea de ai putea ignora pe cei din jur. Atunci cand colegii tai incep sa vorbeasca despre asta, incearca sa te uiti cu ignoranta cu scarba la ei (de obicei fetele se pricep la asta ), dupa aceea incepi sa vorbesti cu o prietena, asa iti va fi si mai simplu. Poate nu e stilul tau, dar incearca. Daca nu merge, am o solutie care va da roade categoric si anume trecerea timpului, adica gandeste-te putin mai ai un an si scapi de colegi tongue, ajungi la liceu unde vei intalnii alti colegi cu care probabil te vei intelege mai bine.
Succes happy.

| arrriadna a răspuns:

Cainii latra, omul trece. Gura lumii nu o poti opri niciodata. Si, sincer, chiar daca te iau peste picior sa stii ca si lor li s-ar parea aiurea sa ai "boyfriend". Pur si simplu te-ai nimerit tu la "subiecte favorite". Ignora pur si simplu. Indiferent ca faci pe bosumflata sau suparata sau ce le spui lor, tu in forul interior zambeste. E totul perfect happy

| Bubble a răspuns:

Am 16 ani si nu am av.raised eyebrows
Desi puteam avea. chiar dupa rev.fix prima zi.happy
Da nu am vrut.confused bine. acu poate-mi pare rau.laughing da asta e.happy next. si cand zic next nu ma opresc la primul.

| rosepassion a răspuns:

Pai nu trebuie sa te ei dupa alti si sa ai pr ca asa vor ei, eu am avut primul pr la sf cls a 8-a si nici macar nu stiam cum se saruta. niic mie numi convenea ca nu am pr desi nu aratam rau si nici mess nu am avut ca sa imi fac unul de acolo. numai cand intram pe mess se mai trezea cate unu dar rar. oricum nu-i asculta pe alti ca nu esti singura care nu o avut in viata ei pr, a si sa-ti imi zic ceva eu is in clasa a x-a si am in clasa vreo 5 baieti care n-au avut pr in viata lor, nu pentru ca is tocilari sau ca ar arata rau dar nu siau dorit sau lea fost rusine sa le zica le fete ca vor sa fie cu ele. si cred ca ii mai bine asa ca decat sati placa de cineva, sa fii cu el si el sa stea la vrajeala cu u imi bine fara. decat sa isi bata joc baieti la care tii de tine mai bine fara.

sper ca te-am ajutat
winking

| Яùxsi a răspuns:

Nu`i baga in seama. Ignora`i. E viata ta.si probabil inca nu ai gasit baiatul potrivit. Sa stii ca e mai bine asa decat sa isi bata cineva joc de tine. sa stea la vrajeala.

| DexTer a răspuns:

@Raul9004 are dreptate "Tu nu ai nicio treabă cu ce cred ceilalţi despre tine"
si eu am avut prima prietena la inceputul clasei a X-a

| hrdcore a răspuns:

Nu ii baga in seama, cel mai bun prieten al meu nu a avut nici o prietena pana acum si nimeni nu-i zice nimic

| Dana_3619 a răspuns:

Eu am avut primul prieten cu o luna inainte sa implinesc 14 ani. Nu mi se pare ca esti prea mare sau ceva, adica...nu trebuie sa te combini cu cineva doar ca sa nu rada ceilalti de tine. Si eu am mai avut ocazii sa am prieten si inainte, dar am preferat sa astept pe cineva care sa imi placa si din punct de vedere fizic, si din punct de vedere moral. Ai putea sa le explici prietenilor tai ca daca ai note bune nu inseamna ca esti un copil cuminte/tocilar, ci inseamna ca esti inteligenta. Mai bine astepti un baiat potrivit pentru tine, ai timp destul. Si eu sunt tot clasa a 8`a.si am avut pana acum 2 prieteni...si mai am putin si fac 15 ani. Deci nu e mare lucru sa stai fara prieten, uneori poate e chiar mai bine, ai timp sa te axezi pe alte lucruri importante, cum ar fi examenele de maine si de saptamana viitoare. Succes!

| kurt a răspuns:

Am 15 ani, si inca n-am, stai linistita si nu e vorba de note, de cumintenie si de scoala, de exemplu eu sunt un rebel convins si tot n-am prietena happy

| anna_5786 a răspuns:

Nu trebuie sa ai prieten pentru ca asa vor prietenii tai, sau la insistentele si glumele lor, iti faci prieten atunci cand simti si gasesti partenerul potrivit.Numai asculta de toti, iar daca rad inseamna ca nu iti sunt prieteni. Ai grija de tine cu tot ce vei mai face de aici >big grin

| dyanna_7195 a răspuns:

Eh. nu neaparat trebuie sa ai un prieten ...nu-i obligatoriu. poate inca n-ai gasit baiatul potrivit pentru tinewinking. mai ai mult timp de aici incolo big grinbig grin:. si ele nau de ce sa se bage in viata tah.tonguetongue. asa ca pune piciorul in prag.winkingwinkingwinking

| byby_7642 a răspuns:

Fi mereu ceea ce vrei tu sa fi nu ce te cred ceilalti.nu i baga in seama si o sa le treaca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E bine cum gandesti si eu st la fel dar de mine nu rade mimeni. nu ii lua in seama. spune-le ca ai pe cineva si uh continua sa inveti.bravo tie. cele care au prieten de pe cls a 6a sunt niste curvE. prietena mea e una din ele.mai bine zis prietenele mele.