| TudoooriiitaaaxD a întrebat:

Am 15 ani si ai mei ma trimit singura in Spania cu avionul. La granita imi vor cere numai buletinul sau si pasaportul? Stiu ca suntem in UE dar...ma intreb daca cer pasaportul la minorii neinsotiti sau ceva de genu.Ma lamuriti?

15 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Daca ai C.I. (buletin) este de ajuns. Minorii neinsotiti nu au cum sa paraseasca tara! O persoana majora trebuie sa te insoteasca.

| UbexFlo a răspuns:

Off doamne. Expert degeaba.

Deci sa-ti explic:Inainte sa pleci din tara trebuie sa mergi cu parintii tai la notar si sa-ti faci cate o procura din partea fiecaruia dintre ei cum ca sunt de acord ca tu sa parasesti singura tara.
La granita tu trebuie sa prezinti pasaportul daca il ai si cele 2 procuri. Daca nu ai pasaport, poti prezenta buletinul si cele doua procuri.
Degeaba prezinti pasaportul si buletinul in acelasi timp pentru ca pe pasaport sunt toate datele importante de pe buletin deci daca ai pasaport nu ai nevoie si de buletin la granita.
Sper ca te-am ajutat.kiss
Pa, pa!

| TudoooriiitaaaxD explică (pentru UbexFlo):

Da,dar eu va intreb daca pot sa merg numai cu buletinul pentru ca pasaportul este expirat.Se poate doar cu buletinul?

| UbexFlo a răspuns (pentru TudoooriiitaaaxD):

Esti minora, nu poti circula numai cu buletinul decat daca ai procurile de care ti-am spus.Si nu ne-ai spus de pasaport ca e expirat.Noi ti-am spus in general cum se procedeaza happy

| Lilia2621 a răspuns:

Oooo, eu tot sunt in Spaniahappy:d
Deci, este obligatoriu pasaportul, iar de buletin nu ai nevoie. Buletinul este pentru a face diferite documente in tara, iar pasaportul cu care sa esi din tara. Si daca ai peste 18 ani, ai nevoie doar de pasaport, iar daca esti minora ai nevoie pe linga pasaport si o procura facuta de catre parintii tai pe o anumina persoana. Spre exemplu, daca mergi cu o ruda iti poate face procura pe aceasta persoana, iar daca chiar singura mergi atunci iti poate face o procura pe sofer. Mergi la un notar si te interesezi despre procura.
Sper ca ai inteles.
Te asteptam in Spaniabig grinbig grin
pa pa
succes

| TudoooriiitaaaxD explică (pentru Lilia2621):

Da,dar suntem in UE. normal este sa putem circula numai cu buletinul. am fost la agentie si mi-au zis ca nu am nevoie de pasaport.doar de buletin :-s

| UbexFlo a răspuns (pentru Lilia2621):

Procura pe sofer? Nu exista asa ceva in cazul asta. Exista procura pe un tutore legal si procura in care se mentioneaza faptul ca perintii ti-au dat acordul sa calatoresti simgur.a in alte tari.happy Daca la tine a mers cu procura pe sofer, mai bine taceai din gura ca nu stii cine se ascunde pe TPU.straight face

| UbexFlo a răspuns (pentru TudoooriiitaaaxD):

Chiar daca suntem in UE totusi suntem minori.Da-ti seama, un pusti de 14 ani sau chiar tu sa poti trece granita doar cu buletinul. Daca s-ar pune problema, doamna fereste, a te rapeasca cineva si sa te duca in Olanda la produs, ti-ai mai dori sa fie normal sa poti circula doar cu buletinul?happy

| TudoooriiitaaaxD explică (pentru UbexFlo):

Nu,normal.Dar daca am procurile pot sa merg numai cu buletinul?

| UbexFlo a răspuns (pentru TudoooriiitaaaxD):

Da, poti merge doar cu buletinul si procurile.Nu stiu exact daca sunt 2 procuri sau una dar stiu ca ai nevoie de procuri pentru ca esti minora.Dar ai grija cum le faci, sa te interesezi la notar daca sunt acceptate pentru ca vamesii astia is hoti, eu am platit o gramada de bani si nu erau valabile.

| TudoooriiitaaaxD explică (pentru UbexFlo):

Ah deci nu e nevoie sa imi fac alt pasaport big grin mersi mult >big grin

| UbexFlo a răspuns (pentru TudoooriiitaaaxD):

NU, nu e nevoie.Stiu pentru ca si eu ma pregatesc sa plec in afara doar cu unul din parinti, m-am interesat si mi s-a explicat si procedura fara ambii parinti ca sa stiu cum sa-mi fac procura.happy

| Lilia2621 a răspuns (pentru TudoooriiitaaaxD):

Nustiu, eu cind am venit in Spania mi s-a cerut pasaportul... pasaportul e pontru a esi din tara iar buletnul pentru alte chestii din interiorul tarii. Nustiu, eu asa stiu.

| TudoooriiitaaaxD explică (pentru Lilia2621):

Pai tu acum cat timp te-ai dus in Spania?

| dede123 a răspuns:

Cel mai bine (pentru a fii sigura) ar fi sa ai grija sa le ai pe amandoua ca nu cumva sa nu te lase sa treci granita dar intreaba-ti prieteni pentru ca s-ar putea ca raspunsul meu sa nu fie corect