| didi_6831 a întrebat:

Am 15 ani Sunt intr-o situatie din care simt ca nu pot iesi.Am o problema cu greutatea.(cam 15 in plus). Singura mea solutie pentru aceastra problema este infometarea.In ziua in care ma infometez fac mult sport, masaje anticeulitice "pentru a spori procesul de slabire"si nu numai, am pur si simplu grija de mine, de aspectul meu(merg la salon, incerc sa fac absolut totul pentru a fi"perfecta"). In timpul infometarii ma simt bine din punct de vede psihic(am impresia ca am ambitie, voi reusi, voi ajunge unde vreau). Sa zicem ca ma infometez o zi-2-3 dupa care gust ceva si ma abat de la"dieta"(de exemplu gust o lingura de orez; cel putin asa s-a intamplat data trecuta)in subconstientul meu se declanseaza ceva, am impresia ca in ziua respectiva nu mai are rost sa tin"dieta", pot manca absolut ce vreau(de obicei imi place sa mananc dulciuri, fara ca nimeni sa stie). Fac asta dupa care a 2-a zi o iau de la capat.Mereu acel "replay". Nu stiu ce sa fac! Ce e cu mine?straight faceSunt anorexica sau bulemica?straight faceTrebuie sa consult un nutritionist sau psiholog?(desi majoritatea lucrurilor care mi se intampla le stiu numai eu, nu prea vorbesc cu ceilalti despre ceea ce mi se intampla sau ceea ce simt)va Rog sa ma ajutati cu un sfat!sadMultumesc.

Răspuns Câştigător
| Lorena a răspuns:

In primul rand trebuie sa ai incredere in tine si sa crezi ca poti trece peste asta.
Incearca sa faci sport si sa ai o dieta cat de cat sanatoasa.
Trebuie sa mananci nu sa te infometezi, mananci mai putin si mai des, o sa vezi ca merge, nu trebuie sa mananci mult odata si dupa aceea sa faci sport sau sa te chinui sa vomiti.
Mananci mai putin si mai des, sper sa iti fie de ajutor.
Ai incredere in tine!
Baftakisskisskiss!

10 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Nu esti nici anorexica (astea sunt slabe si se vad grase), nici bulimica (astea mananca si apoi vomita). Problema ta este de metabolism si nutritie.Medicul nutritionist este scaparea ta!

| Firefly a răspuns:

Infometarea nu e o solutie! Nu te va ajuta cu nimic, ci din contra mai tare te vei ingrasa.
Mai bine mergi la un nutritionist.

| Mirela a răspuns:

Du-te la psiholog.sau la mama ta e cel mai bun prieten si psiholog in acelasi timp happy

Anorexina? no way. Bulimie. dar daca ai avea bulimie e f ok ca 2-3 zile te infometezistraight face ceea ce nu e bine.consulta si un nutritionist.si mergi la sala/salon etc :* succes:X

| BRG a răspuns:

Bună te cred să ştii, cel mai rău este să nu poţi mînca orice de teamă că te îngraşi, eu a-m diabet, şi mereu trebuie să ţin regim, dar nu pot, î-mi este poftă de tot ce înseamnă mîncare, şi ştiu că-mi fac rău, să ştii că te cred că eşti într-o situaţie delicată, dar din păcate ca să slăbeşti trebuie să ai multă voinţă şi stăpînire de sine, ştiu e uşor de dat sfaturi, dar şi mie î-mi este extrem de greu, mai ales că eu sînt şi bolnav, tu eşti sănătoasă cît de cît. Baftă.

| laalaa a răspuns:

Ca sa slaesti trebuie sa faci sport din greu si incearca sa te tii de dieta, fara sa gusti din dulciuri si faza cu psihologul nu...clar, dar poate un nutritionisthappy
bafta>big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te inteleg perfect didi. http://www.totulpentrufemei.ro/......_saptamani urmeaza dieta asta poate iti reuseste si tie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

EU AM INCERCAT ACEST REGIM SI A DAT REZULTATELE ASTEPTATE...ITI UREZ MULT SUCCES SI TIE

ZIUA 1. Orice fructe cu exceptia bananelor. Pepenii verzi si galbeni au mai putine calorii decat majoritatea celorlalte fructe. Mancati doar fructe si supa. Ca bauturi: ceai neindulcit, suc de afine sau apa.
ZIUA 2. Orice vegetale. Mancati pe saturate orice vegetale conservate sau crude. Incercati sa mancati mai ales vegetale verzi cu frunze (spanac, stevie, etc. ) evitand fasolea uscata, mazarea si porumbul. Mancati-le impreuna cu supa. La cina delectati-va cu un cartof uns cu unt. NU mancati deloc fructe.
ZIUA 3. Mancati oricata supa doriti, fructe si vegetale dar fara cartof copt. Daca ati mancat trei zile cum s-a indicat mai sus si nu ati trisat, veti constata ca ati slabit intre 2 si 3 kilograme.
ZIUA 4. Banane si lapte degresat. Mancati pana la 3 banane si beti cat mai multa apa, impreuna cu supa obisnuita. Bananele au multe calorii si hidrati de carbon, la fel ca si laptele, dar in aceasta zi organismul dumneavoastra va avea nevoie de potasiu, hidrati de carbon, proteine si calciu ca sa va reduca nevoia de dulciuri.
ZIUA 5. Carne de vita. Puteti manca 250-500 grame carne de vita si o cutie de rosii in bulion sau pana la 6 rosii proaspete. Incercati sa beti in aceasta zi 6-8 pahare cu apa pentru a elimina acidul uric de organism. Mancati supa cel putin o data pe zi.
ZIUA 6. Carne de vita si vegetale. Mancati cat doriti carne de vita (fiarta sau fripta) si vegetale, dar NU cartofi. Mancati supa cel putin o data pe zi.
ZIUA 7. Orez brown (Uncle Ben's), suc de fructe neindulcit (santal sau pfanner) si vegetale. mancati pe saturate. Aveti grija sa mancati supa cel putin o data pe zi.

La sfarsitul celei de-a 7-a zile, daca ati respectat regimul de mai sus, veti fi slabit intre 5 si 8 kg. Daca ati slabit mai mult de 7 kg intrerupeti regimul pentru 2 zile inainte de a-l relua.
Acest regim de 7 zile poate fi folosit oricat de des doriti. De fapt, daca este urmat corect, va curata organismul de toxine si va face sa va simtiti excelent. Nu numai ca va veti simti mai usor cu 5-7 kg dar veti fi si plini de energie. Acest regim este rapid, arde grasimile iar secretul lui este ca veti arde mai multe calorii decat mancati.
Deoarece fiecare om are un sistem digestiv diferit, reactiile la acest regim vor fi diferite. Dupa a 3-a zi veti avea mai multa energie ca inainte - daca nu ati trisat. Dupa mai multe zile de regim veti constata ca tranzitul dumneavoastra intestinal s-a modificat. Mancati o cana de tarate say celuloza. Desi regimul permite sa beti cafea neagra, s-ar putea sa constatati ca dupa a 3-a zi nu veti mai avea nevoie de cofeina.

INTERDICTII CATEGORICE: paine, alcool, bauturi carbogazoase. Limitati-va la apa, ceai, sau cafea fara zahar, sucuri de fructe neindulcite, suc de afine si lapte degresat.
Supa puteti manca oricat si oricand va este foame. Sunt interzise prajelile si painea. In loc de carne de vita puteti manca pui la gratar sau copt, dar in niciun caz porc, acesta putand fi inlocuit cu peste la gratar. In celalalte zile organismul are nevoie de proteine din carnea de vita.

| alexpopa a răspuns:

Buna Didi,

Iti recomand carte lui PAUL MCKENNA - I CAN MAKE YOU THIN.
Este o carte care m-a invatat cum sa gandesc, si ca inclusiv obiceiurile alimentare pornesc de la creier.
Poti afla mai multe despre carte vizitand pagina colibris.ro

http://www. colibris.ro/books/healthdiet/ro/

| Alexandra09637 a răspuns:

Daca doresti , ma poti contacta pe adresa de e-mail psiho.brancusi@yahoo.com, pentru a stabili detaliile unei eventuale discutii. Alexandra Patrascu , psiholog clinician, policlinica Brancusi

| 2PAC_5906 a răspuns:

Poi didi nu faci bine cica de dimineata pe stomacul gol o cana de apa fierbinte sa bei iar dupa jumate de ora poti manaca ce vrei