| Clara_6276 a întrebat:

Am o problema destul de grava! A o pritena care are o problema cu greutatea.Solutia ei este sa se infometeze! Se infometeaza cate o zii, dou sau mai multthinking Si apoi daca cumva se intampla sa se abata de la "dieta"(adica sa manance ceva; fie chiar si ceva care e oricum dietetic)in ziua aceea manancta tot ce vrea fiind sigura ca a 2-a zii o va lua de la capat.In timpul dietei face foarte foarte mult sport, masaje anticelulitice, consuma ceaiuri de slabit (si alte chestii care ajuta la sbalit). Ma ingrijoreaza starea ei! Orice ia`si zice o tine pe a ei! Defapt numai eu stiu ce face, pentru ca nu mai are pr apropiati si nici nu parintii nu se prea intelege.Se poate sa se ajunga la anorextie sau bulimie? Care sunt cauzele si cum o pot ajuta? Mulumescc:-

Răspuns Câştigător
| Kodokuna a răspuns:

Parerea mea e sa NU se mai infometeze. Daca face asta prea multa vreme, cand o sa inceapa iar sa manance normal o sa se ingrase, pentru ca stomacul ei va face "provizii". Ar trebui doar sa aiba grija la ce mananca.Numai ca pentru asta trebuie sa o ajuti tu... sper sa reusestihappy

5 răspunsuri:
| Elena1234456 a răspuns:

Din pacate si eu sunt in aceeasi situatie, si inca caut o iesire sad. Cred ca aici e nevoie sa porti o discutie cu ea.Bina ca are o prietena adevarata asa ca tine!

| liveincolors a răspuns:

E foarte posibil sa devina anorexica, daca continua in felul asta.
Pentru a da kilogramele jos, trebuie sa faca gimnastica (de preferat, in fiecare zi), si cel mai important sa aiba un stil de viata sanatos si echilibrat. Daca se infometeaza, n-o sa reuseasca decat sa se imbolnaveasca.

| Vreau sa mi se stearga contu a răspuns:

Am facut si eu asa, am slabit 10 kg, m`au dus la spital oh go on slabisem in ultimu hal, nu ma mai intelegeam cu nimeni, afara ma obliga mama sa ies in oras veneau prietenii la poarta si le ziceam ca nu ies, nu vorbeam cu nimeni.

| glamvintage a răspuns:

Numai consilierea psihologica ii poate fi de folos. Bulimia se trateaza idem cu depresia. Odata inlaturata aceasta depresie s-a terminat si cu bulimia.
Personal, ma gandesc ca am putea scapa de asta daca:
* inlaturam factorii provocatori a-i depresiei ce sta la baza bulimiei;
* angajarea in activitati care sa ne ia gandul de la asa ceva, fitness, de ex.
cam atat imi vine in minte acum.

| MaiMai13 a răspuns:

Eu cred ca deja este in stadiul anorexiei
tongue
sau ED-> cauta pe net
tongue
las`o nu te baga
straight face
stiu ca vrei so ajuti dar poate ea se straduieste din greu straight face
crede-ma stiu ca este greu sa fiu in locul ei oarecum am fost straight face
daca asa nu ii vorbi de mancare:")
ca so ajuti nu stiu fa-o sa uite de mancare incurajeazoo
incearca so distragii de la mancare
astfel ea nu se va simnti post
tongue