| didi_6831 a întrebat:

Ma confrut cu o problema destul de mare.am un numar de kilograme in plus de care am incercat sa scap, inca de foarte mult timp, insa am ajuns la concluzia ca infometarea e solutia.nu stiu cum sa fac. stiu ca nu e bine, dar pur si simplu asta simt ca trebuie sa fac. acum vorbesc ca si cum as putea sa ' ma las' foarte usor de acest obicei, insa imi e foarte greu. Cu aceasta dieta:infometarea, ma chinui de ceva vreme(cateva luni) daca ma infometez o zi sau 2, si apoi mananc ceva, fie chiar si o bucata de mar, sau nah, ceva ce nu ingrasa, am impresia ca deja nu mai are rost sa tin "dieta". asa ca in ziua in care am gustat ceva nu fac decat sa mananc orice, oricandsad cu speranta ca a 2-a zi o s-o iau de la capat cu infometarea! Cand nu mananc nimic, sunt asa, mai increzatoare-n mine, fac mult mult sport, tratamente corporale, imi pasa cum arat, dar cand mananc ceva, pur si simplu nu-mi mai pasa cum arat, ma izolez(asta e vesnica solutie). Intr-un fel stiu ca asta e calea prin care acumulez mai multe kilograme, insa nu stiu, asta simt, desi acum vorbesc deschis!, Nu vorbesc cu nimeni despre probemele astea, de aceea ma exprim aici si ma cer sfatul! Pot sa mai adaug ca am asteptari EXAGERAT de mari, imi doresc sa slabesc cate un kg pe zi.straight face. Nu stiu ce e cu mine si ce trebuie sa fac. pot sa ajung la tulburari de alimentatie.multumesc pentru raspunsuri!

Răspuns Câştigător
| MidnightLady a răspuns:

Nu infometarea este solutia! Decat daca vrei neaparat sa ajungi la alte probleme, mult mai grave. Spui ca atunci cand nu mananci faci mult sport. Lucrul asta e posibil pe o perioada foarte scurta de timp, daca nu-ti hranesti organismul, acesta nu va rezista efortului fizic. Nu stiu in ce mod ai incercat pana acum sa slabesti si n-ai reusit dar trebuie sa mananci! O dieta echilibrata, asociata cu sportul, va da rezultate dar nu cele pe care le astepti tu. Cauta pe internet, sunt atatea site-uri unde te poti documenta despre asta. Sau, du-te la un medic nutritionist pentru a-ti prescrie o dieta sanatoasa. Dar sa-ti iasa din cap INFOMETAREA, o sa devii anemica si tot n-ai rezolvat nimic.

10 răspunsuri:
GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Normal că nu trebuie să te înfometezi, îţi faci rău ţie în primul rând, s-ar putea ca peste ceva timp să ne scrii că ai probleme grave cu stomacul. Cu asta nu te joci! Mănâncă normal, cantităţi normale. Şi fă mult sport! Poţi slăbi şi fără o dietă strictă numai că trebuie să respecţi altceva. Să ai trei mese pe zi, la ore fixe în fiecare zi să mănânci la aceiaşi oră, indiferent dacă poţi sau nu poţi. Trebuie să eviţi dulciurile şi mâncarea timp fast food. Nu mânca mai târziu de 6, 7 şi încearcă ceva sport, e vara înotul ţi-ar prinde foarte bine. Poţi face câteva abdomene seara. Baftă!

| Lora a răspuns:

Mananca fructe, salata, supe, carne de pui la gratar, cartofi naturi la cuptor cu smantana si putin patrunjel deasupra, peste si APAAAA 2 litri cel putin pe zi si-asa vei reusiwinking iar daca poti sa faci si putin sport e excelent! Te va ajuta cu siguranta!

| ºPishcotº a răspuns:

Hey uite o dieta care o tin si eu si nu este grea;)). si chiar ajuta:)
http://forum.slabute.ro/......na-39.html

Te sfatuiesc sa nu mai mananci dupa ora 19:00. Fa pe zi 100 de abdomene sau chiar mai multe( cate poti tu), fa si niste exercitii pentru picioare, daca ai rezistenta poti sa fugi in parc o ora( eu nu prea am:((). Si bea mai multa apa ca de obicei( 1, 5-2l). Si eu trebuie sa dau vreo 2 kg jos;)). Sper sa ai rezultate si sa-mi spui:* Ai grija de tine si te pup>:d

| Zenithf a răspuns:

TU ESTI BULIMICA! La asta ajungi cu "dieta" ta. Trebuie sa te hranesti zilnic, dar sa excluzi din dieta alimentele hipercalorice si artificiale: grasimi animale si hidrogenate, zahar si produse zaharate (inclusiv sucurile!), semipreparatele gen mezeluri, fast food, condimentele artificiale gen vegeta, knorr - uita-te la orice produs ce cumperi sa nu aiba glutamat de sodiu, cand simti nevoia de dulce manca niste fructe uscate, miere sau o bucatica de ciocolata neagra. Poti consuma paine neagra, fructe, legume, seminte si nuci neprajite, carne de pui sau peste, lactate slabe. Si fa multa miscare, o idee ar fi sa mergi macar 2 km zilnic si sa urci de 3-4 ori pana la etajul 4 intr-un bloc. Intra pe http://www.mypyramid.gov/ si vezi mai multe detalii legate de dieta.
Cu o dieta sanatoasa s-ar putea sa scazi 4-5 kg in prima luna, dar dupa aceea nu vei mai scadea asa de mult. Sa nu te descurajezi insa niciodata.
Domnul fie cu tine.
P. S. Gandeste-te si la viitor, ca obezitatea si sedentarismul sunt cele mai mari plagi ale zilei de azi.

| WickedBoy a răspuns:

1.Nu poti slabi cate un kilogram pe zi. Poti cel mult 5 pe luna
2.Nu te infometa! Ce dracu? Nu asta e solutia.Prin infometare devii anemica nu slabesti.

Prin infometare slabesti din tesutu muscular. Chiar vrei sa ajungi o gramada de grasime si oase?

Incearca la un nutritionist. Dietele astea trebuie facute cu grija! Nu asculta la toti cu infometarea, fructe in loc de carne, fara paine etc.Adica nici sa nu faci abuz de carne laughing

Ar trebui sa vorbesti cu parinti tai. Daca eu am fost in stare sa vorbesc cu mama despre viata mea sexuala nu poti si tu sa ii spui ca te simti grasa si vrei sa slabesti?

Scz ca am fost dur dar vreau sa iti dau un sfat care sa te ajute nu sa te aprob sa zic "ai dreptate continua" si apoi sa ai problemewinking

O zi bunahappy

| monique a răspuns:

Pai in primul rand gandeste-te ca baietilor le plac fetele cu forme. Apoi cum sa te bucuri de viata daca nu esti sanatoasa? Intradevar ca sa arati bine trebuie sa iti schimbi stilul de viata. Tot ce ai nevoie este de un pic de incapatanare. Fa-ti un program si tine-te strict de el: 5 mese pe zi, dar cu dieta mediteraneana si portii medii, 1-2 ore de sport pe zi plus de 2-3 ori pe saptamana ceaiuri diuretice. Cel mai bine e sa vezi un medic nutritionist si un antrenor si sa asculti de recomandarile lor. Fiecare organism e special si slabeste in stilul lui, deci doar un medic cu experienta te poate ajuta cu dieta dupa ce iti face niste analize. Daca te infometezi o sa faci ulcer, si te va durea mereu stomacul, iar in final vei ajunge la operatie (iti zic din experienta unei colege care manca o portocala pe zi), plus sa nu mai zic ca poti deveni sterila (sa nu mai poti avea copii) si mai ales, tot ce slabesti vei pune inapoi de 2 ori mai mult. Cu tupeu mergi la medic, ca nu-i nici o rusine, ba asta arata ca iti pasa de sanatatea ta. Si sincer mai bine un pic mai rotunjoara decat sa stai prin spitale cu perfuzii, nu?

| Timeea_1190 a răspuns:

Infometarea nu e solutia! Incearca sa mananci sanatos. Sa eviti grasimile, prajelile, dulciurile, painea. Si nu mai manca dupa ora 18. Fa sport cel putin 1 h pe zi. Mergi cu rolele, bicicleta, alearga, joaca tenis, inoata. O sa vezi ca cu timpul vei slabi:*. Nu incerca sa slabesti mult intr-un timp scurt pentru ca apare efectu "yoyo". Succes. FundA?

| evelin_1888 a răspuns:

Uite ce a functionat la mine :am slabit 1, 5 kg in 4zile.nu te infometa este o MARE prostie. dimineata am baut un pahar de apa calda cu 1/2 lamaie stoarsa in el, la pranz carne de peste/pui si suc obtinut din jumatate de grapefruit rosu si seara iaurt, lapte, ceva de rontait si sucul facut din cealalta jumatate a grefei.
daca tu crezi ca te ingrasi din orice atunci asa va fi. s-a demonstrat ca autosugestia joaca un rol important in dieta(pentru mine si in viata de zi cu zi)... poti sa citesti mai multe despre acest subiect.eu inca mai lucrez la asta pentru ca imi este greu sa renunt la dulciuri(cand mi se da mananc corn cu gem). la sucuri am renuntat usor(le-am inlocuit cu limonada)
eu sunt obsedata sa ajung la 50 kg si 1, 71(acum am 53) deci te inteleg.si eu ma simt vinovata cand mananc ceva dulce dar incerc sa ma abtin si sa indepartez gandurile negre.
P. S la dieta pe care ti-am scris-o poti sa mai adaugi si ceva dulcehappy de 2 ori pe saptamana

| Beibiii_7454 a răspuns:

Nu trebuie sa te infometezi, trebuie doar sa ai ambitie, daca vrei sa slabesti atunci te vei tine de regim. Incearca sa mananci 3 mese pe zi la aceleasi ore, fara sucuri acidulate, paine cat mai putina, fructe, MULTA apa, evita mancarea de la fast-food gen KFC sau Mc', incearca sa faci sport; daca stai la bloc poti sa urci si cobori scarile in loc sa folosesti liftul.
Sper sa reusesti happy si eu incerc sa slabesc putin pana incep scoala.

| didi_6831 explică:

Multumesc mult pentru raspunsuri.Si imi pare rau ca sa da funda dar la un singur raspunslaughing!
Multumesc inca o datasad!