Întrebare recomandată | Olga944 a întrebat:

Am 16 ani si o problema mai mare decât mine. Care e problema? Dantura! Doi dinti de sus (cei din fata) si cei 4 de jos (tot cei din fata)

Neincredere! Nu ma simt bine. Nu am incredere in mine, nu zambesc. Nu rad, ma consider pe de alta parte o fata destul de frumoasa si simpatica. Dintii astia ma demoralizeaza. Ma simt mai prejos decat orice fata, imi e frica. Daca ma indragostesc de un baiat caruia nu ii place dantura mea? Atunci ce fac? Mare problema mare. Am plans noapte de noapte de vreo 10 ani incoace. Si observ ca dumnezeu nu ma ajuta in privinta asta. Rugaciunile nu merg nici ele.
M-am gandit la un aparat dentar, dar nu prea sunt bani... as vrea totusi sa pot sa zambesc, sa nu imi mai fie frica de ce zice lumea. Ce sa fac? Iau in serios faza cu aparatul dentar. Ceva eforturi si poate as reusii sa strang ceva bani. Totusi mu mi-as dori sa port un aparat 3 sau 4 ani. Vreau ceva rapid sa pot sa zambesc cat mai curand
sad vreau sa fiu fericita si sa nu mai simt prost cu dintii mei. Ceva pareri? Cam cat costa un aparat fix? Si sus si jos? Va multumesc din suflet (anticipat).

Răspuns Câştigător
| michelia a răspuns:

O sa-ti spun din experienta fetei mele si a colegelor ei. Frica de durere a impiedicat-o sa-si puna aparatul dentar cind era mai mica. Si faptul ca s-ar fi considerat " omul cu masca de fier" cind ar deschide gura. Si ea arata pe atunci destul de iepuras, dar nu ii pasa.
La 14 ani insa a inceput sa-i pese; i se parea ca e caraghioasa si au apucat-o regretele ca nu am insistat noi, parintii, cind era mai mica, sa-si puna aparatul.
Putine lucruri sint insa ireparabile si din fericire, un medic bun i-a corectat problema. Il poarta si acum si evita sa zimbeasca in poze, dar in rest, e ok. Alte colege aveau probleme si mai mari : dintii foarte departati, dinti incalecati, culcati etc. S-au rezolvat!
Pentru tine nu vad alta solutie decit tot asta. Esti valida cu aparat cu tot! Si poti sa-l porti si citiva ani, nu conteaza, iti reda increderea in tine pentru restul vietii. Ce faci acum e doar o aminare. Vrei sa ajungi la 25 de ani sa ti-l pui?
Fa-ti un zimbet frumos cit mai repede!
p.s. sa stii ca multi baieti au prietene cu aparat dentar happy

9 răspunsuri:
| CrazyTeenager a răspuns:

Increderea de sine nu ar trebui sa iti fie afectata din cauza unui simplu defect fizic, ai putea realiza atatea, in timp ce te consumi pentru un lucru minor, de o vaga importanta.

| michelia a răspuns (pentru CrazyTeenager):

Asta e o teorie. Mai ales la 16 ani sint multe lucruri care iti afecteaza increderea si personalitatea, oricit de minore par celor din jur: ca ai cosuri, ca ai dintii strimbi, ca esti prea slab, prea gras, ca ai picioarele mai groase, ca ai parul rar etc. Ce se poate corecta, e bine sa se corecteze- aduce confort si lumina in ochi. Si asta e valabil si pentru tine.

| CrazyTeenager a răspuns (pentru michelia):

E realitate, draga doamna, te gandesti la astfel de neajunsuri doar daca esti o persoana nesigura de fel, nu una normala. Trebuie tratata nesiguranta in principal, printr-o activitate care iti capteaza intreaga atentie si te face sa faci ceva constructiv pentru tine, poate fi o activitate sportiva atat cat si una intelectuala ori una de natura sociala. De altfel sa presupunem ca isi rezolva problema cu dantura, dar pentru ca este o persoana complexata, pe urma vor aparea altele, de la cosuri / acnee si alte frici nefondate, dar alimentate de sine. Nimeni nu e perfect, iar de dragoste, nu vei da asa usor in urmatorii 10 ani, oricum, e alta etapa acum, a experimentarii.

| CrazyTeenager a răspuns:

Si un sfat constructiv, despre relatii, prieteni si viata in general. Daca nici tu nu te placi, atunci cine sa te placa? happy
Fa ce trebuie sa faci, dar sa ajungi sa te simti bine in pielea ta, atunci vei avea parte de ce iti doresti.

| michelia a răspuns:

Am uitat sa-ti spun cam cit costa: in jur de 5 milioane fiecare ( 500 lei). Insa doar medicul tau poate sa-ti dea un pret exact, functie de problemele tale( poate fi si ceva mai mult ).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Draga mea fată! Cu cât pui aparatul dentar mai repede, cu atât îl vei purta mai puțin, fiindcă modificările se vor petrece în timp mai scurt. Să nu-ți pese de ceilalți, e un semn de civilizație și de superioritate intelectuală să te preocupi de felul în care arată dantura ta.
Eu am purtat la 20 de ani aparat de îndreptat dinții, eram studentă și aveam un iubit, cu care m-am și căsătorit la doi ani după aceea. Nu mi-a păsat și nici lui nu i-a păsat că port aparat dentar, ba dimpotrivă, a apreciat foarte mult că mă preocup și sufăr ca să arăt mai bine. În ceea ce privește plata, sunt dentiști care acceptă plata în rate, du-te cu unul dintre părinți și sigur se rezolvă și asta.
Succes!
Te invit pe http://lecturirecenzate.ro/ Îți va folosi!

| sebitzu007 a răspuns:

Pai poti sa iti pui aparat dentar

| Olga944 explică:

Va multumesc frumosc tuturor! nu,sincer daca as avea dantura normala,nu as mai fi asa,nu as fi complexata, e singuru meu defect, adica cel mai mare dintre toate, celelalte nu le iau in calcul, toti avem si defecte si calitati.da e urat si greu si stanjenitor sa ai defectul meu sad

| michelia a răspuns (pentru Olga944):

Oricine in situatia ta ar trebui sa-si faca probleme. Nu te mai justifica si nu-ti cere scuze pentru asta. Te porti absolut normal. Te deranjeaza ceva foarte tare si nu ai de ce sa te impaci cu situatia atit timp cit exista solutii. E foarte bine ca le cauti, poate le-ai gasit si sper sa le si aplici.
Sa pui o poza la profil cind putem sa te vedem cu aparatulhappy
Succes!