| anonim_4396 a întrebat:

Am 16 ani și sunt un ratat și antisocial. Am stima de sine scăzută. Nu am viață socială. Am doar un prieten care nici măcar nu mai e în școală cu mine, de iubită nici nu mai zic. Mereu am fost respinsul clasei, nimeni nu voia să mă integreze în grupurile de prieteni de la școală. Am crezut că de la liceu situația o să se îmbunătățească dar m-am înșelat. La început vorbeam cu destul de multă lume, dar după au început să se detașeze toți de mine, până și colegul meu de bancă, care a adus pe alt coleg să stea lângă el. Toate astea m-au făcut să mă închid în mine. Nu mai chef nici să ies în oraș fiindcă ies singur ca tristul. Dacă le spun părinților îmi spun că trebuie să mă duc la școală doar să învăț sau celebra replică "Păi du-te și vorbește!", deci nu am părinți înțelegători. Mama chiar m-a învățat în școala primară să nu mă împrietenesc cu băieții în clasă că o să ajung prost ca ei, acesta este unul dintre motivele pentru care sunt antisocial. Vreau și eu să acolo niște prieteni și o iubită. Sper ca pe viitor să nu mai fiu în situația în care sunt că am început să mă duc la sală. Îmi cer scuze dacă am scris prea mult, dar nu știu cu cine să mai discut.

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu ai pierdut inca nimic!
Ai doar 16 ani, esti in plina adolescenta si prietenii ti-i faci tu, ca nu moare nimeni din atat lucru, unii vin si altii pleaca, deci nu pierzi niciodata un prieten.

Cu iubitele... inca este devreme pentru tine, ca alea se "mananca" cu sex, dupa 18-19 ani, cand esti mai mare si esti capabil sa-ti iei raspundere asupra feptelor tale.

Totul, dar absolut totul se poate schimba la tine, daca pui mana serios pe acte si inveti pe rupte. Obtinand numai note de 9 si 10 vei observa cum profesorii isi vor schimba atitudine afata d etine, cum te vor amdira si te vor complimenta.
Colegii de asemenea, toti vor vrea sa fie prieten cu cel mai bun elev din calsa, fetele de asemenea, se vor da ele la tine, ca-i super fain sa ai un prieten care-i premiantul clasei.

Deci, iti sta in puteri doar tie, sa schimbi totul in bine si super bine, cu putina munca la invatatura!

| dullcat a răspuns:

Buna.Sala iti va face foarte bine, iti va creste increderea in sine. Stii ce altceva iti va creste stima? Sa renunti la etichetele acestea toxice! Nu esti ratat, nici antisocial.Pur si simplu ai trecut prin aceste etape fara sa iti faci prieteni, fiindca asa au fost imprejurarile dure cu tine, iar mama ta te-a indrumat cat se poate de gresit la acest capitol. Dar asta nu inseamna ca etichetele te definesc.Inca ai timp sa iti gasesti prieteni daca mergi la voluntariat sau poate ai vreun hobby si exista grup/ cerc pentru asa ceva in orasul tau? Sau daca joci jocuri etc? Avand aceasta mentalitate de victima, nici nu vei putea sa iti faci prieteni mai incolo.Trebuie sa te detasezi de ea.Sunt sigura ca ai aspecte pozitive pe care le ignori si care sunt valoroase pentru orice prieten.

Iar iubita va veni cand e vremea.Relatiile din liceu sunt cat se poate de superficiale si nu inseamna nimic.Nici nu iti ofera experienta, nici valoare, fiindca aproape majoritatea vrea doar distractie acum.

| anonim_4396 explică (pentru dullcat):

Stiu ce spui, am luat parte la diferite activități, am fost și la box vreo două luni și nu numai. Am incercat să îmi fac prieteni pe acolo dar nu am reușit. Nu știu despre ce să vorbesc când am o viață așa plictisitoare. La liceu reușisem și eu să vorbesc cu o fată până mi-a spus că o plictisesc și după a început să mă evite

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Băiete, încearcă să lucrezi puțin la stima ta de sine, dezvolta-ti abilitățile și descopera-ti atuurile. Atunci îți va creste nivelul stimei de sine și vei avea și prieteni și iubita. Succes!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Am incercat sa îmi schimb mentalitatea, dar nu am cu cine când părinții mă jignesc și ei când apucă

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Și în plus, în generală(clasa a8a) mai eram batjocorit și de un grup de fete care veneau și mă întrebau în glumă ce fac. Și pot spune asta după reacția celor din jur. Și de adăugat că mulți se luau de mine când nu aveau de cine sa se ia

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Pai în acest moment cu atitudinea " Sunt prost " și alte tampenii de genul nu îți recomand să îți faci o relație de orice fel.
Pentru ca aceste traume trebuiesc vindecate, altfel ajungi precum 60% care intra în relații nesiguri pe ei și de aici și gelozia, toxicitatea și frica de pierdere a persoanei dragi.
Ok, bun venit în lumea liceului unde relațiile sunt superficiale și prieteniile la fel.( ai văzut prieteni adevărați? Puțin îți spun eu, majoritatea se bârfesc pe unde apuca).
Lasa totul acum și nu te mai stresa, poți sa îți faci prieteni și de la alte licee, sa ieși singur și sa petreci mai mult timp cu tine " ce ce are?", etc.

Nu vorbesc pe lângă subiect și eu am fost pusa într o situație similara, oamenii diferiti par mereu " haha, ce mișto cât mister" și după partea rea " nu poți sa îți faci prieteni ca restul, pentru ca găsești cu greu persoane cu care sa rezonezi.
Și da, asa sunt oamenii( o sa vina înapoi când o sa aibă nevoie de tine, obișnuiește cu nedreptățile astea).
Deci sfaturile finale:
1) Lucrează la stima ta de sine, ca ai relația praf cu tine și te sabotezi singur prin simplu fapt ca consideri ca problema este la tine.
2) Nu grabii lucrurile în viata ta, lasă totul sa decurgă natural( ca ai timp și lucrurile grăbite la modul disperările de moment nu te ajuta sa obții ce îți dorești doar te îndepărtează de dorința ta).
3) Ai părinți intelepti care ți au propus sa înveți pentru viitorul tău, asa ca mult spor la acest capitol( o sa îți prindă mult mai bine învățatul de cât persoanele false
Etc.

| anonim_4396 explică (pentru Alexia999997777777777777):

Da, am observat și eu că totul este superficial la liceu. Dacă nu fumezi, dacă nu consumi substanțe etc. îți poți lua adio de la prieteni. Nu vreau sa am neapărat prieteni adevărați, vreau doar sa am și eu tupeul sa vorbesc cu lumea

| Alexia999997777777777777 a răspuns (pentru anonim_4396):

De înțeles, încearcă să începi ușor ușor cu toate astea.
Poți sa cauți o persoana tot introvertita sau care este mai prietenoasa și ai ce discuta, lucruri în comun.

| OrezInVene25 a răspuns:

Nici macar nu am citit ce ai scris

| anonim_4396 explică (pentru OrezInVene25):

Ok