| tflkj a întrebat:

Am 17 ani. Am avut o copilarie extrem de neplacuta si problemele in familie continua si in ziua de azi. Chestiile astea m-au facut sa ma simt inferior fata de cei din jur si sa pun totul la suflet. Pe la varsta de 14 ani, am inceput sa ma inchid in mine si sa rup legatura cu toti prietenii (cunostintele). De atunci, mi-am dorit mereu sa fiu ca altii, sa am prieteni din nou, sa am o iubita si sa imi pot petrece timpul altfel decat singur.

La scoala este foarte rau, nu prea vorbesc cu nimeni si nu am mai mult de 3 persoame in tot liceul cu care sa ma inteleg. Cei din clasa din care fac parte, mereu m-au respins. Anul asta au aflat ca la mine exista mai multe probleme si totusi nimic nu s-a schimbat.

Am un prieten caruia ii spuneam tot ce aveam pe suflet, insa ne-am certat pentru niste chestii banale. Am o iubita care sta cu mine din mila. Eu o iubesc foarte mult si ma tem ca voi ramane singur pe viitor.

Nu-mi permit lucruri pe care altii si le permit. Nu am prea multi bani, parintii mei sunt ingropati in datorii si asta ma afecteaza si pe mine. Ei nu ma inteleg si probabil nu ma vor intelege niciodata.

Nici nu stiu ce sa fac, ma simt groaznic! Ce am scris acum e doar un cuprins. As putea scrie o carte despre viata mea de c***t.

3 răspunsuri:
| IloveME a răspuns:

Te inteleg perfect,cea ce nu inteleg este de ce nu te trezesti,de ce nu lupti ca sa-ti fie bine!
Viata noastra nu se rezuma doar la probleme,incerca sa fi sociabil,vorbeste cu lumea chiar si despre nimicuri, incearca ca lumea a te cunoasca si sa te judece cum esti tu de fapt, nu pentu peoblemele din familie!
De ce spu ca ai o iubita care sta cu tine din mila? vezi cum te desconsideri singur? nimeni nu o oblica a ramana cu tine dau sa faca ceva ce nu si-ar dori!
Capul sus, ai o viata frumoasa inainte, schimba actitudinea asa ti se vor deschide multe porti fix unde te astepti mai putin!

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Gandeste-te ca sunt altii mai rau, daca ai un calculator altii n-au nici parinti, mai du-te si pe la biserica

| Stelutza1990 a răspuns:

Ceau. Din viata de c***t, ai iesit totusi un om cu educatie.
Vad asta din ce si cum scrii acum, si am vazut si raspunsurile tale.
Tine cont, pretuieste si valorifica ce ai : te ai pe tine ( aproape barbat, si-mi pare mie ca om bun si destept)
Ai o familie, care asa chinuita cum este, tot iti poate oferi suport. Ia ce pot ei sa-ti ofere, si nu cere mai mult.
Si gandeste asa : ca viitorul este al tau.
Parerea mea este ca tu poti sa-ti construiesti singur o viata buna : sunt sigura ca nu vei avea nevoie de dat spaga ca sa treci clasa/examene.
Si sunt sigura ca vei putea in ceva vreme sa te descurci singur cu banii.
Cat priveste prietena ta : sa nu subestimezi niciodata fetele. Poate,, mila,, ei este atasament si intelegere.
Bine, asta daca nu-i vreo pseudo pitzi zghioamba si proasta. Tu stii asta.

Te-am tzucat. Mergi inainte, ca ai cu ce.