| anonim_4396 a întrebat:

Am 17 ani. Am avut o copilarie extrem de neplacuta si problemele in familie continua si in ziua de azi. Chestiile astea m-au facut sa ma simt inferior fata de cei din jur si sa pun totul la suflet. Pe la varsta de 14 ani, am inceput sa ma inchid in mine si sa rup legatura cu toti prietenii (cunostintele). De atunci, mi-am dorit mereu sa fiu ca altii, sa am prieteni din nou, sa am o iubita si sa imi pot petrece timpul altfel decat singur.

La scoala este foarte rau, nu prea vorbesc cu nimeni si nu am mai mult de 3 persoame in tot liceul cu care sa ma inteleg. Cei din clasa din care fac parte, mereu m-au respins. Anul asta au aflat ca la mine exista mai multe probleme si totusi nimic nu s-a schimbat.

Am un prieten caruia ii spuneam tot ce aveam pe suflet, insa ne-am certat pentru niste chestii banale. Am o iubita care sta cu mine din mila. Eu o iubesc foarte mult si ma tem ca voi ramane singur pe viitor.

Nu-mi permit lucruri pe care altii si le permit. Nu am prea multi bani, parintii mei sunt ingropati in datorii si asta ma afecteaza si pe mine. Ei nu ma inteleg si probabil nu ma vor intelege niciodata.

Nici nu stiu ce sa fac, ma simt groaznic! Ce am scris acum e doar un cuprins. As putea scrie o carte despre viata mea de c***t.

12 răspunsuri:
| ViVi99 a răspuns:

Imi imaginez cum iti este. Nici eu nu sunt prea placuta de unele persoane, din cauza ca sunt geloase pe mine. In lumea asta, nu multi pot fi considerati prieteni adevarati si putini sunt aceia care te tradeaza. Incearca sa faci in felul urmator: cu acele 3 persoane cu care te intelegi din liceu, duceti-va la un bar, intr-un club sau iesiti impreuna cu prietenii colegilor aia 3. Nu este deloc usor sa-ti faci un prieten nou, dar, macar straduieste-te, fara sa exagerezi prea mult. iar cauza banilor poate fi rezolvata. De ce nu incerci sa te angajezi undeva cu jumatate de norma (undeva unde sa nu te impedice sa mai inveti sau ceva periculos ca barman in tura de noapte). Asa i-ai putea ajuta mult pe parintii tai si iti poti afce prieteni noi. Important este sa incerci sa zambesti (sa te straduiesti macar), sa-ti ajuti colegii. de exemplu daca tu esti bun, sa zicem, la mate, iar un coleg de-al tau nu prea intelege o lectie, de ce nu incerci sa il ajuti. Bine-nteles, nu inseamna ca trebuie sa fi politicos cu persoanele care te urasc. Ti-ai pus vreodata intrebarea de ce colegii tai te resping? De ce nu incerci sa-ti faci o lista cu defectele si cu calitatile tale. Poate esti prea timid, sau arogant sau orgolios. Incearca sa te schimbi. Daca nu reusesti sa faci astea, incearca sa te duci la un psiholog. Acesta/aceasta nu te va jicni, ci din contra ta va intelege si te va ajuta. Important este sa-ti dai silinta. Orice este posibil daca te straduiesti. Mult norochappy

| amyana a răspuns:

Ne e bine ce faci nu te mai intrista trebuie sa fi mereu vesel si niciodata sa nu te intristezi incearca sa vorbesti cu persoane noi sa fi sociabil macar cand esti la liceu uita de tot

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Vrem sa te ajutam. Hai sa stam de vorba despre situatia pe care o traversezi.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

Răspuns utilizator avertizat
| NoBodyCareAboutMeOrYou a răspuns:

Deci, nu trebuie sa fi asa... pur si simplu, incearca sa te integrezi printre ceilalti, cu toate ca uneori te poti face de ras, pe viitor, nu o sa mai fi asawinking. Prietene, nu mai fi asa, mai ales ca ai o viata inainte. Ai o iubita frate, schimba-te. Impaca-te cu prietenul acela. Schimba totul! Nu trebuie ca viata ta sa fie asa din cauza la nu stiu ce. Trebuie sa fi un om, nu o fantoma. Rade alaturi de colegi, fa-ti o freaza sa te remarce colegii. Nu mai fi inchis in tine, iti zic din nou. Vei avea cel mai mult de pierdut asa fratioarewinking. Daca colegii te-au respins, asta inseamna ca lor nu le place sa aive un coleg inchis in el, care sa nu glumeasca, sa nu rada, sa nu SOCIALIZEZE! Iti dau id-ul meu pe privat, si mai vorbimwinking.

| Nimixpecial a răspuns:

Cel putin ai o iubita, daca postul tau nu e fictiune.

| MeritaSaMaiFiuAsa a răspuns:

Eu stii ce fac cand ma simt groaznic si am aceleasi sentimente ca tine? Imi iau un caiet si incep sa scriu tot ce ma macina si parca ma simt mai bine si sunt mai increzatoare. Incearca, apoi o sa vezi te simti mai bine.

| EmEmmy a răspuns (pentru MeritaSaMaiFiuAsa):

Si eu am un astfel de caiet..asa zisul Jurnal.e cel mai bun prieten nu'ti spune secretele nimanui.happy

| numaicumvreaueu a răspuns:

Te inteleg si eu am trecut prin asta.....aici nu iti pot raspunde dar uite id-ul meu de mess elektraeli55@yahoo.com eu chiar vreau sa te ajut...astept sa ma contactezi.

| sebifam a răspuns:

Oricat de greu iti este incearca sa te gandesti la un singur moment placut din viata ta, la care te vei putea intoarce cu bucurie dupa tot calvarul.Nu uita pentru un minut de suparare pierzi altul de fericire, momentele astea rele sunt trecatoare, daca vrei sa prinzi 50 de ani te sfatuiesc sa tratezi totul cu indiferenta.Stiu ca este greu dar incearca sa gasesti in tot raul asta un moment de liniste care te face fericit, si gandeste-te ca odata cu toate chestiile astea rele vei ajunge la el.

| Mercurial a răspuns:

Dai add niku_x_nike te rog!

| natienc2000 a răspuns:

Ok...incep cu inceputul...Am avut o parte asemanatoare ca a ta.Stiu cat de greu este(chiar daca sunt numai o copila de 13 ani, am trecut prin mai multe decat tine)daca vrei ti le explic pe mess: nati_enc_2000[nu te mai simti asa ca e degeaba], incearca sa colaborezi si crede-ma, un prieten gasesti oriunde doar sa stii ca e acel prieten care chiar te poti baza pe el{astept sa imi trim cv pe mess}dupa ce o sa iti explic ce mi s-a intamplat cred ca o sa te gandesti mai bine cu prietenii si restul