| Ianna a întrebat:

Am 18 ani si am 1.58 ce sanse sunt sa mai cresc cativa centimetri la varsta aceasta? Stiu ca innotul inalta, dar nu stiu cat in masura as mai creste cativa cm acum.Mai stiam ca fetele cresc pana la 21 de ani.multumesc!

12 răspunsuri:
| Betty18 a răspuns:

Waaauuu doamne ajuta sa mai cresc pana la 21 anilaughing...eu credeam k pana la 18.momentan am 17 ani si 4 luni si am 1, 60, tristcryingcrying(

| Ceva ciudat. a răspuns:

Pai inotul, baschetul... orice alt sporthappy

eu am aproape 14 ani.si am 1, 71big grin

| MADALINAAAA a răspuns:

Pentru mine, ar fi groaznic daca as mai creste si pana la 18 ani, da' pana la 21crying...ca am 16 ani si 1.81 inaltime, si de 2 ani n-am mai crescut, si nici nu mai vreau! Dar cred ca dezvoltarea in inaltime conteaza f mult si de parintii tai, pentru ca e ceva genetic. Ei sunt mai inalti ca tine? daca da, atunci si tu vei avea o inaltime apropiata lor.pentru ca si eu ma aflu intre inaltimea mamei si a lui tata...cum.fiecare cu organsimul lui, fiecare se dezvolta in felul lui...

Cum e viata asta. unii se plang ca sunt prea scunzi, altii ca sunt prea inalti.sigh sad

| Drauzy a răspuns:

Nu sunt total de acord cu parerea ca daca faci sport te inaltzi... happy
am facut 4 ani de zile atletism de performantza pe putin 10-15 km de fuga pe zi... am 1.65 si 55 de kg...happy aici sa tine cont de constructia genetica a parentzilor... daca parintzi tai sunt inaltzi ai sanse foarte mari sa cresti de o inaltzime asemenatoare lor sau mai mare (sau poate nu, dar e cam rar ascest lucru)... daca nu sunt inaltzi obisnuieste cu ideea straight face eu am facut de asemenea si chiar ma simt ff bine... multumeste pentru cum te-a lasat dumnezeu big grin

| NuConteazăCine a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa mergi la un endocrinolog. eu am 15 ani si sunt destul de mica de statura. asa ca am fost la medic si a trebuit sa fac niste radiografii la genunchi si analize de sange thinking In urma rezultatelor mi s-a spus ca sunt slabe sanse sa mai cresc la varsta asta (atunci 14) si ca daca as face 1 ora de bicicleta/jogging pe zi ar fi sanse sa ma mai inalt cativa cm crying Dar tu ai 18.sad totusi. mergi la un endocrinolog :* happy

| piciuk a răspuns:

Dar ce e rau in a fi scunda? eu am cu 2 cm mai mult si nu sunt complexata de asta. ba dimpotriva. o fata mai scunduta are formele mai armonioase. nu cred ca asta ar trebui sa fie un motiv de ingrijorare...

| mada. a răspuns:

Cred ca ar trebui sa faci mai mult sport, inotul cum spuneai pune in miscare toti muschii corpului, insa poti practica si volei, handbal...si da, fetele cresc pana pe la 20 anihappye perioada de dezvoltare

| MissCamelia a răspuns:

Doar un doctor iti poate spune, dar eu de exemplu nu am mai crescut de la 18 ani, dar cred ca esti foarte draguta asa micuta

| cery a răspuns:

Nu neaparat inotul
orice sport te inalta
eu am 15 ani si am 1.70 sau 1, 71
nu prea s asa inalta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am 15 ani s am 1.75 dec cred ca sunt cam inalta :-|, eu cred ca ai sansa sa mai cresti 6-7 cm, pentru ca versoara mea avea 17 ani si 1.56, iar acum are 23 si are 1.66 happy ea practica handbal, dar na cred ca inotul inalta mai mult, :d succes la crestere, si du-te la salawinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi-as dori sa am aceeasi problema ca si tine. Problema mea este ca am 12 ani si 1, 74 si nu vreau sa cresc mai mult de 1, 75! crying( Acum revenind la problema ta eu stiam ca baschetul inalta. Eu am facut baschet si m-am inaltat in perioada aia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca dansul sportiv te inalta si iti si da forme stiu eu