Întrebare recomandată | maria4552 a întrebat:

Am 18 ani si sunt împreună cu un baiat de 1 an si 1 luna si tot acest timp am ascuns de părinți relația si el îmi spune sa fug cu el dacă îl iubesc. Eu il iubesc pe el doar ca părinții mei nu stie nimic ca am relatie si el vrea să fug cu el fără ca ei să stie.

Răspuns Câştigător
| zurick a răspuns:

Cred că e decizia cea mai bună să o inchei şi apropo de asta că îți e greu să o închei că te-ai ataşat de el, o să tot trebuiască de-a lungul vieții sã faci alegeri care tevor durea, dar vor fi cele corecte. O să vezi mai târziu că e bine că ai renunțat la relație. Nu eşti datoare nimănui să stai într-o relație toxică, indiferent dacă e de cuplu sau de prietenie.
Sunt atât de multe persoane care din acest motiv rămân acolo şi efectiv își sacrifică fericirea.
Vei găsi un băiat care se va intelege cu familia ta, care nu te va şantaja emoțional, care nu te va vedea ca fiind datoare să faci ceva pentru el.
E greu să renunțăm la oameni care ne trag în jos, pentru că le găsim scuze şi pentru că îi iubim, dar deşi e greu, e obligatoriu să o facem pentru a ne dezvolta.

31 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Unde sa fugi cu el?
In gara, pe strazi, sau unde?
Ca amandoi aveti 18 ani, nu aveti casa, nu masa, nu aveti bani, nu aveti ce manca, cu ce dumnezue va intretineti?
Crezi ca "fugitul asta" tine de foame, sau de frig?
ca sa nu mais pun ca se duce naibii si sansele sa mai termini liceul, sa iei BAC-ul stracandu-ti orce sansa de cariera, pentru viata.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Si el îmi spune sa fug cu el dacă îl iubesc.
Acest mod de a concepe iubirea, - dacă mă iubești fă asta sau nu fă asta este, citește mai jos.
Sunt două moduri fundamental opuse de a vedea relațiile și iubirea.
Unul este – biciul și morcovul, amenințare și promisiunea de recompensă.
In acesta, iubirea este obligație, tu să îmi dai tot atât cât îți dau eu, înseamnă negociere și șantaj ( dacă mă iubești, îi părăsești pe părinții prin fugă și vii cu mine). Iubești ca o luptă pentru supraviețuire, îl folosești pe celălalt ca pe un obiect ce este o posesie a ta, de care ai nevoie pentru supraviețuire. Înseamnă să controlezi viața celuilalt pentru a nu pierde posesia asupra lui. Este iubirea in care unul simte că nu mai poate trăi fără celălalt, de ce? Fiindcă nu era om întreg, sigur pe sine și pe picioarele lui și îl folosește pe celălalt așa cum un handicapat folosește o cârjă. Dacă celălalt îl părăsește simte golul din suflet,
Îl acuză pe celălalt de trădare, și caută să se răzbune. Este ceea ce exprimă englezul când folosește – I need You- pentru – Te iubesc, am nevoie de tine.
Al doilea este modelul primordial, în care cei soi sunt egali și se stimează mai întâi fiecare pe el însuși și apoi îl stimează pe celălalt. Este fără amenințări, recompense și control asupra celuilalt. Nu iubești ca să primești ceea ce îți lipsește, ci ca să dăruiești ceea ce ai din belșug în sufletul tău.Fiecare se oferă și îl îmbogățește pe celălalt. Această relație are șansa să dureze.
Este un sentiment de armonie cu sine însuși, și de armonie cu celălalt, de armonie ecologică cu contextul ( nu îți părăsești părinții prin fugă), nu se poate vinde, cumpăra, este o manifestare plenară a vieții din cei doi.
Așa că, chiar dacă erați de un an împreuună, dacă asta îți cere, nu știi ce sacrificii îți va mai cere mâine – dacă mă iubești-.
Cu toate că sunt ateu, o să îl citez pe Isus.
Să iubești pe aproapele tău, ca pe tine însuți.
Simți aici o premisă? Implică să te iubești pe tine însuți. Cu asta se incepe. Să te stimezi pe tine însuți, valoarea vieții din tine.
Stima de sine este capacitate a unui om de a se
pretui pe sine și de a-și trata propria persoana cu demnitate, iubire și realism. Pe această bază poți să construiești o relație de iubire trainică cu celălalt.

| zurick a răspuns:

Un băiat care te-ar iubi, nu te-ar ruga să iei o astfel de decizie. Ai grijă.
" să fug cu el dacă îl iubesc ", ăsta e şantaj emoțional şi e red flag. Nu merită să stai cu astfel de persoane.

| maria4552 explică (pentru zurick):

Stiu si eu i-am spus că nu vreau sa îmi las părinți macar sa stie de relația mea cu el. Si el mi-a spus daca il iubesc sa merg cu el ca rezolva el tot ce o sa fie

| zurick a răspuns (pentru maria4552):

Nu fi naivă, lucrurile intr-o relație se rezolvă cu ambii parteneri. Nu eşti jucăria lui să faci orice că aşa zice el.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Mie mi-e destul de clar ce fel de bărbat este ăla. Dar se presupune că tu, la 18 ani, ai o judecată limpede, deci poți gândi singură. Eu îți las doar câteva întrebări. După ce răspunzi, speri să tragi concluzia bună.
1. Ce faci după ce pleci de-acasă? Unde te duci? Are el o casă unde să vă mutați? Dacă da, ai văzut-o?
2. Cum l-ai cunoscut pe acest băiat?
3. I-ai cunoscut părinții? Știi ceva despre trecutul lui?
4. Din ce motiv vrea să fugi de-acasă?
5. Din ce motiv ai ascuns totul față de părinți? Ți-a cerut el asta?
6. Ai vreo garanție că el spune adevărul tot timpul și în toate privințele?
7. Dacă, în aceste 13 luni, ți-a făcut vreo promisiune, s-a ținut de ea?
De asemenea, te rog vizionează acest documentar cap-coadă: https://youtu.be/L5bguOKN9Pg

| maria4552 explică (pentru Niciunnumedeutilizator):

1. El îmi promite că totul o sa fie bine si îmi spune ca dacă îl iubesc trec si prin foc
2. L-am cunoscut pe internet si tot acest timp 1 an am avut o relație la distanță
3. Am vorbit cu mama lui la telefon si ea la fel mi-a zis ca ma vrea acasă la ei
4. Il iubesc pe el dar îmi iubesc si părinți
5. Nu ma lăsat să le spun la părinți mei ca el vrea să vină după mine
6. Nu stiu
7. Am avut foarte multe certuri dar am trecut peste.

| zurick a răspuns (pentru maria4552):

1. Şantaj emoțional din nou, dacă el te iubeşte ar şti că deciziile se iau împreună şi nu, fac ce vrei pentru că te iubesc.
2. El câți ani are?
3. Problema ta nu e ce vrea mama lui, ci ce vrei tu şi să fii în siguranță.
4. Persoana iubită nu ar trebui niciodată să te forteze să te îndepărtezi de părinți.
5. " nu mă lasă " da ai nevoie de acordul lui să vorbești cu părinții tăi? Serios, mă îngrijorez pentru tine că nu vezi atatea red flags.
6. Păi dacă nu ştii, te duci aşa în gura lupului?
7... auzi, persoana care ți-a dat comentariul ți-a dat nişte idei ds gândit foarte bune, am şi eu 2 întrebări
Câți ani are el?
Tu şcoală nu ai? La ce distanta te duci?

| maria4552 explică (pentru zurick):

Are 18 ani la fel ca mine
Sunt la scoala in ultimul an
Si merg la o distanță de 598 de km.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns (pentru maria4552):

Ce pot observa din tot ce mi-ai zis este că ai mare încredere în el. Dar această încredere e gratuită?
Tu zici că nu ai vreo garanție că el zice adevărul. De asemenea, zici că față în față nu l-ai văzut niciodată.
1. "dacă îl iubesc trec și prin foc"
Da, dar oare el te iubește? Ce-a făcut el încât ai o încredere în el atât de mare încât ești sigură că totul "o sa fie bine"?
2. Și de ce ai încredere în cineva pe care efectiv nu-l cunoști? Dacă nu e cine pretinde că e?
5. Aici e buba! Îți spun ca băiat că dacă iubitul te roagă să nu spui la părinți de relație, ceva e profund în neregulă. L-ai întrebat și de ce vrea să ascunzi relația?
De asemenea, mi se pare suspect că el și presupusa sa mamă insistă ca tu să vii la ei. Tu știi măcar unde locuiesc?

| zurick a răspuns (pentru maria4552):

Ia această decizie cu mare atenție. Gândește-te ce se întâmplă dacă lucrurile nu merg acolo. Nu-l cunoşti, pe net oricine poate fi orice. Mi se pare că are control asupra ta " nu mă lasă ", " dacă-l iubesc trec şi prin foc ". Intr-o relație sănătoasă nu e vorba despre control, ci comunicare şi încredere.
Apropo, doar pentru că iubeşti o persoană nu înseamnă că trebuie să-i accepți să faci orice îți propune. Ai dreptul asupra ta, vorbeşte cu ai tăi, discută cu ei.
Dacă după decizi să pleci, ok, proastă decizie da măcar anunță-i.
Cine crezi că în caz de ceva te-ar ajuta?
El? Poate vă certați, poate nu mai vrea o relație oricum e prea toxic, în schimb ai tăi îți vor vrea mereu binele. Nu e ok să pleci că aşa zice iubi. El de ce nu pleacă de lângă familia sa? Sau ce, el are voie să aibă o familie alături, tu nu.
Ai grijă de tine, sunt mulți oameni dubioşi în această lume şi din ce ai povestit nu-mi dă deloc încredere

| maria4552 explică (pentru Niciunnumedeutilizator):

El a zis ca nu vrea sa stie părinți mei ca îi e frică ca iei nu o sa accepte si o sa ma piardă

| maria4552 explică (pentru zurick):

Eu i-am spus lui si el mi-a spus că dacă nu îmi convine de el dupa cateva zile sa vin înapoi acasă si eu i-am spus că nu pot sa plec fără ca părinți mei sa stie si a spus că sunt la fel ca toata lumea sunt rea

| maria4552 explică (pentru zurick):

Ma gandesc foarte mult la asta dar el îmi promite că nu o să mă lase ca ma iubeste mai mult decat părinți mei. Aseară am vorbit foarte mult cu el si a spus să mă gândesc că el mergea la muncă pentru mine si sa chinuit pentru mine si eu nu vreau sa vin cu el.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns (pentru maria4552):

Tu efectiv mi-ai confirmat frica. Dacă el se teme că părinții tăi îl vor respinge (deși nu-i cunoaște) atunci e clar că e ceva în neregulă cu el, altfel ai tăi nu ar avea motiv să nu te lase să-l cunoști, mai ales că ai 18 ani.
Faptul că el te constrânge să fugi de-acasă iar este un semn rău.
Sfatul meu este să rupi orice contact cu el și să uiți că a existat. Dar, deoarece, cel puțin în buletin, ești majoră decizia îți aparține. Ce te rog eu să faci este să meditezi puțin la ce ți-am zis eu înainte de a te despărți de părinții tăi pentru un necunoscut care, vezi Doamne, cică te iubește. Tu ai vorbit cu el prin Zoom, apel video WhatsApp sau orice altceva cu el, măcar să-i vezi fața? Ai măcar o poză cu el? Știi măcar cum îl cheamă (de-adevăratelea, nu pe social media)?

| maria4552 explică (pentru Niciunnumedeutilizator):

Da am vorbit cu el pe apel video am poza cu el îl cunosc stiu cum il cheamă stiu totul despre el ce mi-a spus el

| maria4552 explică (pentru Niciunnumedeutilizator):

Nu e problemă asta ca îl cunosc doar ca il cunosc dupa internet avem o relație la distanță de 1 an de zile și am vorbit cu familia lui adica cu surorile lui cu mama lui si el îmi spune că toată lumea de la ei ma vrea si că nu ma ia sa își bată joc de mine

| Niciunnumedeutilizator a răspuns (pentru maria4552):

Dar tu de ce-i crezi? Asta mă bulversează pe mine. Cum de ai așa multă încredere în ei?

| Niciunnumedeutilizator a răspuns (pentru maria4552):

Ceea ce face el cu tine e șantaj emoțional.

| alexia0809 a răspuns (pentru maria4552):

Nu te duce cu el! Dacă ați avut relație la distanta! Cine știe ce vrea sa facă cu tine! Ai grija nu face prostii! Ai 18 ani, ar trebui sa știi ca poate sa fie periculos!

| Cretinul112 a răspuns (pentru maria4552):

E un pescar care pescuiește fete. În tot timpul asta de un an, el a întreținut relații cu zeci sau sute de fete. Faptul ca ma sa a insistat ca tu sa te muti la ei e suspect. Vreau să-ți pun câteva întrebări ca să-mi dau seama ce fel de tip e.
1. Câți ani are? Data exacta.
2. I ai dat parola de la conturile tale de social media? Dacă da, el ți le-a cerut?
3. Ți a cerut bani?
4. Știi unde locuiește? Cauta pe Google Maps locul unde sta ca să vezi în ce bârlog sta.
5. Încearcă sa i spargi conturile de social media ca să vezi dacă întreține relații cu alte fete. Sau ți a dat deja conturile lui? Dacă da, probabil ca sunt false.

| maria4552 explică (pentru Cretinul112):

Are 18 ani. 4 martie 2003
Are parola mea si eu a lui nu a vorbit cu alte fete intr-adevar ma mințit câteodată dar am trecut peste
Nu mi-a cerut bani a spus că nu vrea bani mei
De locuit mi-a spus el unde

| zurick a răspuns (pentru maria4552):

Nu eşti rea pentru că vrei să-ți anunți părinții. E normal să o faci. Gândește-te dacă vei avea un copil, ți-ar plăcea să dispară aşa fără nicio explicație?
Ceea ce face el e şantaj emoțional. Nici nu contează dacă vorbeşte cu alte fete pentru că deja cred că sunt destule semne să încheiați relația.
Vezi că efectiv toată lumea de aici are aceeaşi părere, cred că ar trebui să ții cont de faptul că toți te sfătuim să nu pleci de acasă. Spre deosebire de el, noi chiar nu avem niciun interes şi noi îți spunem ce credem, nu o manipulare ieftină " eşti rea ca restul lumii dacă nu vii ".
O relație sănătoasă nu se bazează pe şantaj emoțional şi nici pe " a da voie " partenerului. E familia ta, la ei ştii sigur că orice s-ar întâmpla, te vor ajuta.
Nu contează ce promite, nu ai cum să promiți că veți rămâne împreună pentru că oamenii se schimba mereu şi uneori relațiile eşuează, a promite că nu, e doar naiv.
" mergea la muncă pentru tine "
Nu, mergea pentru el. Asta e doar manipulare ieftină. E simplu, te face să te simți tot tu vinovată că tu nu vii. Vei găsi un băiat care să fie ok, dar serios sunt atât de multe semne că e ceva toxic la mijloc...
" s-a chinuit pentru mine şi eu nu vreau să vin "
E manipulare, draga mea. Lucrurile nu se fac pentru că îi eşti datoare, nu despre asta e iubirea.

| maria4552 explică (pentru zurick):

Stiu e adevărat, pe de altă parte ma gandesc si Stiu Ca asa e cum m-ati sfătuit toti de aici sa nu plec de acasă și va multumesc pentru asta doar că simt si eu ca m-am atașat de el si îmi e greu să închei relația...

| maria4552 explică (pentru zurick):

Mulțumesc pentru tot :*

| Cretinul112 a răspuns (pentru maria4552):

Eu recomand să ai grijă ce vede ala. Tre sa fi foarte precauta, ca cine știe ce-ți face. Totuși, am o recomandare pentru tine. Du te la o întâlnire cu el (ziua) la un restaurant aglomerat. Acolo poți să-l vezi mai bine. Nu te duce cu el într-un loc unde nu s oameni, ca dracu știe ce pățești. Bafta!

| Patrick111 a răspuns (pentru zurick):

Adv

| samael666 a răspuns (pentru maria4552):

Aveti o relatie de 1 an si o luna, insa numai pe reteaua de socializare? iar el iti spune sa fugi de acasa pentru el, la o distanta de 598 de km; ma faci sa rad, Napoleon spunea"eu nu as lasa 2 tineri sa se casatoreasca, daca nu se cunosc de cel putin 6 luni" si nu se referea la retele de socializare,ci personal. Obisnuinta reprezinta a doua iubire. Orice invat,are si dezvat,ocupa-ti timpul cu ceva util,citeste biblia spre exemplu,sa vezi cate nereguli sunt cu religia, citeste Mircea Eliade-oceanografie, in acea brosurica vei afla despre prietenie si sinceritate, vorbeste cu o prietena adevarata, daca ai frati sau surori, incearca sa-i ajuti.Stiu ce inseamna sa iubesti, din pacate, tot ceea ce reparam era facut cu iubire si bine facut, nu mai iubesc pe nimeni, urasc oamenii pentru cum au adus lumea asta, la ce nivel de imoralitate si minciuna.Gandeste-te la cazurile lover boy, Caracal si multe alte cazuri si atunci macar din frica vei vorbi cu parintii tai, sper ca au un nivel de cultura si intelepciune ridicat."ignorance is bless".Mai bine te apuci de fumat tigari normale, evident, decat sa pleci in necunoscut.Desi id-ul meu duce catre satanism,m-am nascut demult un idealist,asa am ajuns sa accept sa fiu denumit si etichetat ca satanist, decat sa fiu popa crestin si sa corup fete minore pe retelele de socializare. SPER DIN TOT SUFLETUL SA MA ASCULTI, NU NUMAI TU, CI TOTI COPIII, TIMPUL CELOR DEZAMAGITI DE MINCIUNA SI CORUPTIE SE APROPIE DE FINAL, VOM FI BINE

| zurick a răspuns (pentru maria4552):

Cred că e decizia cea mai bună să o inchei şi apropo de asta că îți e greu să o închei că te-ai ataşat de el, o să tot trebuiască de-a lungul vieții sã faci alegeri care tevor durea, dar vor fi cele corecte. O să vezi mai târziu că e bine că ai renunțat la relație. Nu eşti datoare nimănui să stai într-o relație toxică, indiferent dacă e de cuplu sau de prietenie.
Sunt atât de multe persoane care din acest motiv rămân acolo şi efectiv își sacrifică fericirea.
Vei găsi un băiat care se va intelege cu familia ta, care nu te va şantaja emoțional, care nu te va vedea ca fiind datoare să faci ceva pentru el.
E greu să renunțăm la oameni care ne trag în jos, pentru că le găsim scuze şi pentru că îi iubim, dar deşi e greu, e obligatoriu să o facem pentru a ne dezvolta.

| Anuskaa a răspuns:

Referitor la intrebarile la care ai raspuns, la intrebarea nr 3 de unde stii ca ai vorbit cu mama lui? Stii sigur ca era mama lui? Oare de ce a vrut sa ascundeti relatia?

| tortilă a răspuns:

Buna! te rog eu frumos sa nu fugi cu el. Cel mai bine este sa discutii cu parintii tai, dar in niciun caz sa nu fugi cu el.

| maria4552 explică:

Mulțumesc la toți care m-ati sfătuit:**