| Vreausaatiu a întrebat:

Deci totul este in felul următor, am o relație cu o fata de aproximativ 3 ani de zile, eu am fost primul ei băiat, a fost virgina, mereu a fost genul de relație serioasa, făcându-ne planuri împreună, eu provin dintr-o familie fără o situație financiara prea buna, asa ca am ales sa plec in Anglia pentru a ne putea construi un viitor împreună, eu am 21 de ani ea 19. După câteva luni de distanta, am început sa ne certam, ea și-a făcut un alt iubit, m-a rugat sa ii blochez toate modurile posibile de a ma contacta pentru ca relația noastră pare foarte imposibila. Părinții ei nu ma accepta, eu nu am o situație financiara foarte buna, am renunțat la școală la 16 ani pentru a munci si ea este exact opusul, situație financiara normala, părinți cu slujbe foarte bune, vrea sa urmeze academia de politie si asa mai departe, din greșeală am deblocat-o pe watsapp si mi-a dat mesaj, spunand ca ii este dor si nu m-a putut înlocui cu celalalt băiat, pentru ca in acei 3 ani m-am comportat foarte bine și eu o iubesc foarte mult si vreau sa fie totul bine între noi, singura problemă este ca ea a întreținut relații sexuale cu persoana aia, nu un număr complet, doar începutul pentru ca nu a putut continua. Eu sunt dispus sa o iert dar ea nu vrea sa se ierte, spune in continuare ca nu ma merita si eu nu am meritat ce mi-a făcut mie. Deci întrebarile mele sunt: cum as putea sa o fac sa treacă peste greseala ei? Ii sunt alături mereu si o încurajez, ii spun ca eu sunt bine si ca am greșit și eu pentru ca am fost orgolios? Si a doua întrebare: cum as putea sa trec mai ușor peste gândul ca ea a făcut asta? Pentru ca ma macină pe interior dar nu vreau sa ii arat, s-ar simți mai vinovata, sunt dispus sa fac totul pentru ea chiar dacă m-a dezamăgit... Va mulțumesc.

Răspuns Câştigător
| Irinel15123532 a răspuns:

Nu cunosc circumstantele foarte bine, dar sfatul meu este, sa o lasi. Nu meria macinarea asta, iti spun ca a mintit cand a spus ca ''am facut doar inceputul si nu am putut continua actul din dragoste pentru tine''. Nu crede lucrurile astea. Atat de usor te-a inlocuit, nu exclud si varianta ca acel inlocuitor al tau ar fi parasit-o el pe ea dupa o aventura. Nu merita efortul, macinarea, stresul, pana la urma tot va veti certa din asta, nu te minti singur, nu conteaza ca nu ai o situatie financiara buna, in timp vei reusi cu munca, sunt oameni extraordinari care au inceput de la zero, si sunt oameni care au avut totul si au ajuns la zero. Si te sfatuiesc sa reduci actele sexuale in cadrul casatoriei, biblia le condamna ca fiind pacate, si asa poti cerne si falsitatea de iubire, nu multa lume asteapta pana la casatorie din dragoste, va pleca imediat daca e doar ceva fals, cum a fost si aest caz, repet, nu cunosc toate detaliile si nu ma pot declara atot stiutor al situatiei, doar imi dau cu parerea despre fragmentul pe care l-ai expus, dar dupa ce ai plecat, s-au intamplat toate.

16 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Gandeste-te ca pana la urma voi erati despartiti asa ca nu prea e treaba ta ce a facut in perioada respectiva. Totodata a fost "greseala" care v-a readus impreuna si v-a facut sa constientizati cat tineti de fapt unu la altul

| Violleta2022 a răspuns:

Probabil ca nu o vei ierta niciodata, daca te macina atat de mult, indiferent cat afirmi ca ai vrea sa o ierti, nu poti.
Si va iesii totul la iveala, cand va veti certa.
De ce nu-ti cauti alta fata, una cu care sa incepi o relatie noua, fara dezamagiri si probleme, pentru ca relatia care nu a mers inainte, nu va merge niciodata, ea fiind tot timpul tentata sa te schimbe cu altul, pentru ca nu te iubeste.
Daca te iubea, nu te schimba cu atat usurinta, cu altul!

| Vreausaatiu explică (pentru Violleta2022):

In orice relație sunt probleme, prefer sa încerc sa repar decât sa schimb, asta îmi cere inima, nu ma macină foarte tare gândul asta, dar ea nu se poate ierta ca a încercat sa ma înlocuiască. Mulțumesc, o sa iau în calcul sfatul tău

| Vreausaatiu explică (pentru Violleta2022):

Și dacă nu ma iubește de ce nu a rămas cu tipul respectiv? Se roagă de ea.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Vreausaatiu):

Nu a ramas cu celalat, pentru ca acela a fost mai destept ca tine, probabil i-a pus conditii si ei nu i-a convenit. Asa ca, s-a intors la ala pe care ea il poate manipula si face ce vrea din el, adica la tine.
Evident ca ea nu-ti va spune niciodata adevarul despre relatia ei cu acest iubit, dar de iubit, nu va iubeste pe nici unul, asta este clar.
O femeie daca te-a parasit odata pentru alt barbat, ti-a aratat clar ca nu te-a apreciat si nici iubit.
O femeie se intoace la acelasi barabt, cand nu gaseste altul mai prost ca el.
Totul este joaca pentru ea, pana gaseste altul si iarasi iti da papucii.
Cunosc genul de fata, vesnic in cautare de alt baiat, mai frumos, ceva mai multi bani, care sa o rasfete, si cu care sa se simta bine.

| Vreausaatiu explică (pentru Violleta2022):

Băiatul nu i-a pus nici o condiție, am văzut conversații etc..se comporta chiar foarte ok, nu m-a părăsit pentru el, noi ne-am despărțit din vina certurilor cauzate de distanta

| Violleta2022 a răspuns (pentru Vreausaatiu):

Chiar si asa, este evidet ca NU exista afectiuen, ca de exista, nu existau certuri de nici un fel.
Iar faptul ca ea a sarit in bratele altuia atatd e usor, demosnteraza ca nu te-a iubit si nu a suferit deloc dupa pierderea ta.
Nu incerca sa-i mai cauti scuze, ca-i evident ca tu nu crezi de ce ti-a facut ea asta si de faptul ca nu te iubeste. Joaca ei este de amuzament sau plictiseala, ori pentru ac nu are altul la indemana acum. dar te asigur, imediat cum apare un alt baiat care o sa o intereseze, te va parasii.
Niciodata, dar absolut niciodata NU te intoarce la o relatia care s-a rupt, pentru ca nu va functiona niciodata!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Vreausaatiu):

Nu baiete, in relatiile de dragoste adevarata si sincera, NU sunt probleme, in nici un caz in relatiile micute de 2-3 ani.
(Vorbesc din experinta cu treizeci si ceva de ani de casatorie in spate).
Nu te mai mintii singur, ca nu-i normal sa apara probleme, cand este dragoste adevarata!

| Plato a răspuns:

Probabil ca nu o vei ierta niciodata, desi iti impui sa o ierti. Nu inteleg de ce faci asta, e ultima fata de pe Pamant?

Nu-mi zice c-o iubesti, te rog. Ea 200% nu te iubeste. Te-a lasat, a fost cu alt barbat, nu s-a gândit la tine. Niciodata nu va exista o relatie veridica intre voi.
Asta cu "ea nu se poate ierta" mi se pare o vrăjeala ieftina, dar se pare ca tu pui botu'.
Intelege ca nu a facut-o din greseala. Nu din greseala a acceptat avansurile tipului, nu din greseala s-a vazut cu el, nu din greseala s-a dezbracat, nu din greseala s-au fufu. A VRUT. Intelegi? In momentele alea, de tine o durea fix la pedală.
Cine stie ce i-a zis ala, si-a dat seama ca nu-i merge ca si cu tine, si s-a gandit sa revina la prost, ca o iarta.

Sugestia mea este ca, daca ai respect de sine, sa nu o ierti. Oricum relatia nu are niciun viitor.

| sofisis a răspuns (pentru Plato):

Nu mi vine sa cred ca zic asta dar sunt perfect de acord cu tine...

| Endoryus a răspuns:

Vrea sa te inlocuiasca, se fu"" cu altul si tu o primesti asa usor inapoi? O sa te calce in picioare toata viata ei.

| GirlOnline81 a răspuns:

Vrei adevarul?
Nu regreta nicidecum greseala facuta, cu atat mai putin nu se simte vinovata. Simte in schimb ca situatia ta financiara s-a schimbat (sau este pe cale sa se schimbe)winking.

| OrdanKarris a răspuns:

Tocmai asta e problema. Te-ai comportat frumos cu ea, si de asta te-a inlocuit. Sa tii minte, cand prietena ta vrea cearta, sau vrea pauza de la relatie, deja are pe altcineva. Ea cauta incontinuu pe altcineva mai bun decat tine. Chiar daca va impacati acum, sa stii pe viitor, cu cat te porti mai frumos cu ea, cu atat o incurajezi sa te inlocuiasca DIN NOU. Suna ciudat ce spun? Asteapta si ai sa vezi. Te priveste daca i primesti inapoi sau nu. Dar niciodata nu spune unei femei ce simti si ce gandesti, absolut niciodata. Cat timp pastrezi misterul mai bine, cu atat ea va gravita langa tine. Cu cat dezvalui tot ce gandesti sau simti, ii oferi informatii care o va incuraja sa te calce in picioare. Asa sunt femeile. Nu te lasa pacalit de faptul ca e tanara si pare nevinovata. Fetele invata de la varste mici cum sa manipuleze social barbati, cum sa obtina ce doresc fluturandu-si feminitatea sub nasul tau. Ea trebuie zilnic sa-ti demonstreze tie ca merita sa fie cu tine din nou. Ea trebuia sa depuna mai mult efort sa ramana cu tine in relatie decat sa plece. Cand te porti frumos si faci toate mofturile unei femei, ea considera ca esti un barbat slab si va cauta pe cineva care o va trata la sictir maxim pentru ca asa percepe o femeie barbatul demn de ea, ala care NU ARE NEVOIE de ea, ala care nu o face pe ea o prioritate. Asta e criteriul dupa care ramane cu tine, sau te inseala repetat, din nou si din nou.

| Jonas94 a răspuns:

Tot ce faci este greșit. Nu ai greșit cu nimic dacă ai fost orgolios.
Încetează să-i mai găsești scuze. În primul rând, orice relație trece prin încercări. Distanța este una dintre ele.
Greșeala pe care o fac mulți bărbați este să ierte faptul că au fost înșelați.
Ideea e că sunt diverse tipuri de femei, unele care sunt alături de tine, indiferent de ce decizie iei (ce ai făcut tu, se numește asigurarea unui viitor mai bun), și cele care te înșeală cu prima ocazie.
Dacă era tipul 1 adică cea care te susține și te înțelege, nu ar fi făcut asta, și te-ar fi așteptat.
Spui că a făcut sex cu altul, dar doar începutul pentru că nu a mai putut continua; nu ai de unde să știi, pentru că nu ai fost acolo.
E simplu tipul ăla a făcut sex cu ea doar din distracție, și a abandonat-o fără regrete. Acum, fiind abandonată, normal că se reîntoarce la omul pe care îl putea manevra.
Poate tu o ierți, sunteți din nou în relație; apare altul când tu ești plecat, și bineînțeles că-și face de cap din nou. Din ce observ, încearcă să dea vina pe tine, pentru lipsa ei de maturitate, toate persoanele care înșeală fac asta.
Îți recomand să ții legătura cu ea, vino în țară, fă-ți de cap cu ea, apoi abandoneaz-o fără regrete, și caută-ți o persoană responsabilă, capabilă de angajament emoțional pe termen lung.
Baftă!

| 90210 a răspuns:

Din experienta mea persoane cu nivelul educatiei atat de diferit nu prea rezista impreuna. Tu nu te vei putea simti in largul tau printre colegii ei de facultate. Nu vei putea sa intretii o conversatie. Dupa parerea mea mi se pare... dificil. Parerea mea este sa-ti gasesti pe altcineva.

| Vreausaatiu explică (pentru 90210):

Întrebarea era alta, dar mulțumesc pentru răspuns, sa știi că școala nu definește mereu inteligenta?