| trocki1238238409238409 a întrebat:

Am 18 ani. Sunt pasionat de fotbal de mic dar parintii nu m au lăsat sa merg la vreo echipa de juniori fiindca se temeau ca o sa ma lovesc, etc. Acum si au dat seama ca au facut o greseala enorma, vazand cat de mult iubesc sportul ăsta. Ce ar trebui să fac? De unde sa incep? Sunt cel mai motivat. Stiu ca e tarziu, dar vreau sa demonstrez ca nimic nu e imposibil. Nu prea mă inteleg foarte bine cu mingea fiindca nu prea am avut pe unde sa joc. Va rog, orice sfat este bun. Prefer o echipa unde sa joc decat la una mai cunoscuta dar unde sa stau pe bară, deși la momentul de fata nu sunt pregatit sa joc pentru vreo echipa, de aia vreau sa imi spuneti de unde ar trebui sa incep totul si cum? Exista vreun antrenor personal pentru asa ceva? Fiindca as fi dispus sa imi dedic 100% din timp sa devin cel mai bun. Vă rog din suflet sa ma ajutati

2 răspunsuri:
| oglindasultanului a răspuns:

Cred ca ai nevoie de useru drimmero. Nu e tarziu la 18 ani, problema este negativitatea celor care nu te pot ajuta. Eu aveam vreo 13 ani cand am vrut trapez, si tatal meu zicea ca-i tarziu ca-s "prea mare".

| LordCristobal a răspuns:

Salut!
Nu cred că e neapărat târziu pentru tine.Dan Nistor s-a apucat de fotbal la 21 de ani și nu a fost un fotbalist rău, a fost chiar căpitanul lui Dinamo.
In primul rand trebuie sa te antrenezi acasă, adică să faci alergări și alte exerciții fizice.
Și apoi să te duci la un club din apropiere și să te interesezi daca te pot primi la ei.
Dar dacă vrei să fii un fotbalist de succes trebuie sa incepi de jos, din ligile inferioare.
Dar eu o să îți sugerez și alte opțiuni pentru tine.
Daca tot ai zis că ești pasionat de fotbal, pot să faci și alte chestii in afara de a fi fotbalist.Si aici mă refer la comentator de fotbal, analist sportiv, jurnalist sau poate chiar și arbitru.Iar daca îți place jocul atât de mult nu ar fi deloc rău dacă ai fi și antrenor.