| trocki1238238409238409 a întrebat:

Am o întrebare extrem de serioasă, deci vă rog să o tratați ca atare. În prezent, am 18 ani, într-o lună fac 19. Vreau să mă apuc de fotbal și să ajung să joc la nivel profesionist. Până acum, am jucat la echipa locală, dar o echipă extrem de slabă valoric, unde scopul era îmbogățirea patronului. Nu eram de departe printre cei mai buni din echipă, aproape mereu pe bancă. Nu jucam bine fiindcă am avut un blocaj psihic o perioadă lungă de timp, adică eram foarte speriat de oameni, un fel de anxietate socială, dar important e că am trecut cu bine peste această problemă. Ultima dată când am jucat pentru acea echipă, a fost în urmă cu 3 ani. De atunci nu am mai jucat fotbal aproape deloc, fiindcă a trebuit să îmi rezolv problema pe partea psihică. Acum mă simt alt om. Simt că fotbalul este ceea ce vreau să fac. Sunt dispus să mă antrenez 24/24, să iau totul în serios, fără alte ocupații sau alte distrageri. Vreau să știu că dacă dau totul, mai este vreo șansă să ajung la un nivel de performanță și dacă da, de unde ar trebui să încep? Să merg la ceva antrenor privat să se ocupe de mine individual ca să învăț lucrurile de bază? De unde să încep?

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Ultima dată când am jucat... a fost în urmă cu 3 ani. este vreo șansă să ajung la un nivel de performanță?"

la 19 ani, dacă ești realmente bun, desigur ESTE. Dacă e așa, prezintă-te la orice club de fotbal și antrenorul dacă consideră că merită evaluarea, va decide dacă există vreo șansă

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Mai este vreo șansă să ajung la un nivel de performanță. Nu există astfel de șansă. Dacă te bazezi pe șansă, nu o să reușești. Bazează-te pe perseverența ta. Ar trebui să începi cu începutul. adică să începi să joci. Nu antrenor privat, intră în echipă.