| aanonimm a întrebat:

Am 21 d ani si nu prea stiu sa port o discutie pertinenta in societate.Nu prea stiu sa socializez. Ce ma sfatuiti? FUNDA :*

Răspuns Câştigător
| monyk a răspuns:

BUna, pai incearca sa o faci, comunica cu cat mai multa lume, fi cu incredere in tine, fi mereu tu insuti si gandeste cat se poate de pozitiv; fiecare om are felul lui de a fi si incearca sa socializezi cat mai mult, sa nu te interiorizezi si sa fi optimisthappy.
Uite, ca sfat iti propun sa faci un exercitiu, care desi pare penibil e de ajutor:incearca sa repeti in fata oglinzii, adica sa incerci sa porti o discutie, imagineaza-ti ca e cineva in fata ta si vb, asa vei putea reusi, cu timpul, vei capata mai multa incredere si fa-ti cat mai multi prieteni si exteriorizeaza-te mai mult!

6 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

In raspunsul meu nu sunt abosolut deloc ironica, nu ma intelege gresit dar ca sa intretii o discutie trebuie mai intai sa stii sa porti o conversatie cu oricine la orice nivel.Si pentru asta trebuie sa citesti.Si inca mult.De ce? Pentru ca te pomenesti cu o trimitere la o carte sau cu o asociere pe care o face partenerul de conversatie si nu mai stii ce sa zici.Va fi un moment destul de penibiloh go on

| HBK a răspuns:

Daca esti zambitor si vesel,(chiar daca sufletul tau este varza), lumea din jurul tau te va face sa fi mai optimist si mai curajos in tot ceea ce vrei sa faci. Nu e nimeni vinovat de problemele tale cu care te confrunti zi de zi, ba dincontra nu stii de unde poate veni ajutorul, de la care pesoana din jurul tau, chiar daca e strain de tine.Intradevar, nimanui nu-i place sa aiba persoane depresive in jurul lui sa-l indispuna si pe el. Cu cat esti mai vesel, cu atat ai mai multi prieteni in jurul tau si in acelasi timp ajutor. Foarte mult de discutat pe acest subiect.

| mrrry a răspuns:

Si eu am uneori pb asta mai ales ca sunt f timidabig grin

| Brianariri a răspuns:

Vb cu cineva daca ai vreo problema. du-te la psiho.

| RuXaaNdRRa a răspuns:

Citeste mai mult mai ales cultura generala ai mai multa incredere in tine vezi ce calitati ai si foloseste-le

| kennyspark a răspuns:

Bai baiatule... Daca nu stii sa porti o discutie pertinenta inseamna ca esti vulgar/nesimtit nu ca esti timid. Citeste si u vreo carte doua trei si asa vocabularul tau o sa contina si alte cuvinte. in afara de cele impertinentebig grin