| anonim_4396 a întrebat:

Am acumulat 5 absente intr-o singura saptamana. Parintii mi-au spus sa nu mai fac absente ca imi restrictioneaza serviciile care le am in momentul de fata (PC, TV, etc.). Ce motiv as putea sa le bag pentru aceste absente?

1 răspuns:
| NazVet a răspuns:

Le poți spune că ai întarziat și nu ți-a motivat absența la ora respectivă sau ai fost la biblioteca pentru o carte și nu aveai fișă și ai stat până ți-a făcut-o, dacă toate absențele sunt in aceiași zi le poți spune că ți-a fost rău și nu te-ai dus la școala (din caz că nu erau acasă in ziua respectivă) nu le-ai spus să nu se ingrijoreze... sau pur si simplu poți spune adevărul de ce nu ai lipsit, o greșeală recunoscută e pe jumătate iertată, așa imi spuneau ai mei... ca minciuna are picioare scurte și mai devreme sau mai târziu tot o să afle și atunci este mai rău. Succes!