| Penumbra a întrebat:

Am ajuns in clasa a 9a, dar pot spune ca la chimie nu stralucesc, desi mama e inginer chimist si inca din clasa a 7a a asteptat sa ma descurc. Chestia e ca eu nu prea am invatat, desi mama s-a straduit sa-mi explice. As vrea sa incep sa ma descurc mai bine, dar vreau sa stiu ce notiuni sunt esentiale? Definitii, formule. Cel mai tare ma incurc la probleme, rezolv pana pe la un sfert si de acolo-pauza, nu mai stiu cum sa continui (ma refer la problemele mai grele, nu la cele usoare unde ai de scris o formula si gata problema). Macar vreau sa repar si sa invat ce nu am facut pana acum, plus ca oricum mai este un pic si din anul asta scolar si tot anul viitor. Multumesc anticipat celor care ma vor ajuta cu cateva defintii si formule, poate si cateva sfaturi ca sa pot sa rezolv o problema cap-coada.

Răspuns Câştigător
| LicuriciPlici a răspuns:

Cred ca ar fi bine sa "furi" o carte de la mama ta cu siguranta are si sa incerci usor usor sa rezolvi probleme sa te uiti pe formule sa le repeti.Sincer si eu am probleme cu chimia si la mine merge. O alta sugestie ar fi aceea sa reiei toate probleme(care stii ca nu iti ies)de la scoala si sa le faci fara caiet iar unde vezi ca nu stii te uiti si te lamuresti si asa iti mai dai drumu.Altceva nu ai cum decat sa repeti repeti pana intelegi si atunci cand chiar nu intelegi sa o intrebi pe mama ta! Sfatul meu! Bafta!

2 răspunsuri:
| Ager a răspuns:

Păi mama ta nu are timp 10 minute în fiecare zi să-ți explice ceea ce ar trebui să știi? dacă îți dai interesul e mai mult decât suficient big grin

| luliluli a răspuns:

Daca nu stii teorie (definitii, formule) nu vei putea niciodata sa rezolvi probleme!
Invata definitiile, ele sunt baza. Numai asa vei putea sa intelegi fiecare formula si sa abordezi si sa finalizezi toate problemele