| BitKode a întrebat:

Am o problema crying Eu fac meditatii la matematica din clasa a 7a si acum sunt a 8a, pana mai acum cateva saptamani eram cel mai bun din grupa mea happy profu lucra numai cu mine si ii spunea tatalui cand se intalneau ca ma descurc foarte bine big grin Acum nu stiu ce s-a intamplat cu mine. Chiar daca ma pregatesc mai mult ca inainte acum parca m-am prostit crying stiu sa rezolv da nu retin formule si chestii. Azi s-a intalnit tata iar cu profu si i-a zis ca eu m-am puturosit, ca m-a depasit una de la mine din grupa care era in urma mea cu mult si chestii din astea crying Ce sa fac ca sa fiu iar ca inainte, sa fiu cel mai bun tinan cont ca eu intr-o luna am examen? crying Funda crying

Răspuns Câştigător
| MariusDk23 a răspuns:

Tu inveti pentru tine nu pentru tatal tau sau pentru profesorul tau. E bine sa si inveti dar atunci cand intri intr-o competitie cu invatatul deja e o prostie, nu e nimic rau daca nu esti cel mai bun, e o prostie sa inveti ca sa fii cel mai bun, mai realizat esti cand devii cel mai bun cand nu ti-ai dorit sa fii asa. Ca te-a depasit fata aia ce e asa rau? Poate ea nici nu s-a gandit la asta asa ca tine, poate ea nu s-a crezut intr-o competitie vreodata.

1 răspuns:
| doreal a răspuns:

Si la noi e problema, profu de matematica, nu ne explica mai deloc la scoala pentru ca asteapta sa luam toti ore de la el. In fine eu am luat ore de la alt profesor, pentru ca stiam ca daca voi lua de la el, ma va lauda pentru nimic. Nici cu profesorul ala nu m-am inteles, luam note mici acasa parintilor nu le convenea, luam 7 si 8 si imi dadeau ore. Asa am facut, ca nu mai iau ore de la ea si am 10 la mate singura big grin. Profu crede ca iau ore, dar ma doare. Tie nu iti recomand sa te lasi de ore avand in vedere ca intr-o luna ai examen. Cel mai bine e sa te mai verifice si alt profesor. Poate tu nu stii de cat te lauda ea si ai sa te uiti la examen mirat. Acum depinde de tine daca stii de la ea sau nu, poate ca lasi totul pe baza ca iti explica profesoara, dar fi atent in clasa ca de acolo intelegi 70% (dupa parerea mea). Si daca profa mea nu e asa de rea ca la mine, sa iti dea multe verificari si sa iti explice unde nu sti. Cel mai important : Fii atent la orewinking. Succes la test si note cat mai mari.