| anonim_4396 a întrebat:

Am ajuns in clasa a 9a, dar pot spune ca la chimie nu stralucesc, desi mama e inginer chimist si inca din clasa a 7a a asteptat sa ma descurc. Chestia e ca eu nu prea am invatat, desi mama s-a straduit sa-mi explice. As vrea sa incep sa ma descurc mai bine, dar vreau sa stiu ce notiuni sunt esentiale? Definitii, formule. Cel mai tare ma incurc la probleme, rezolv pana pe la un sfert si de acolo-pauza, nu mai stiu cum sa continui (ma refer la problemele mai grele, nu la cele usoare unde ai de scris o formula si gata problema). Macar vreau sa repar si sa invat ce nu am facut pana acum, plus ca oricum mai este un pic si din anul asta scolar si tot anul viitor. Multumesc anticipat celor care ma vor ajuta cu cateva defintii si formule, poate si cateva sfaturi ca sa pot sa rezolv o problema cap-coada.

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

Nu e obligatoriu ca daca mama ta e inginer chimist sa fii si tu un geniu in chimie. din pacate cunostintele dobandite prin invatare nu se transmit pe cale genetica. chimia de a 9-a, ca si cea de a 11-a sunt mult legate si de fizica, daca nici fizica nu iti este foarte draga problema poate fi si de acolo. chimia de a 10-a si a 12-a difera destul de mult de cea de a 9-a si a 11-a, macar la anul sa te tii serios de treaba de la inceput daca chiar vrei sa faci ceva. daca e o problema doar de invatare ai putea sa reiei manualul din primul an de chimie, tu stii cel mai bine ce stii si ce nu. daca e o problema de intelegere, e posibil sa nu fie chimia cea mai potrivita materie pentru tine, poate te descurci mai bine pe parte de limba romana si limbi straine, istorie, partea umanista. dar pina la urma, tu stii cel mai bine ce-ti place si ce ai vrea sa faci in viata, nu trebuie sa-ti placa ceva si sa fii cel mai bun la acel ceva doar pentru ca parintii tai au facut lucrul respectiv. succes!