| anonimname a întrebat:

Hei TPU as avea si eu o intrebare pentru fete. e recomandat sa port sutien la aproape 12 ani? zic aproape deoarece ii fac in 3 luni. mie cam jena la sport cand alerg sau sar deoarece ei intelegeti voi si dupacea ma simt cam ciudat. as purta si bustiera dar nu stiu daca gasesc mai mica deoarece o prietena poarta bustiera si zice ca e cea mai mica marime si cam ii este foarte mare. p.s sunt mai dezvoltata am sani cam cant un mar maricel

Răspuns Câştigător
| SairiaBlock a răspuns:

După părerea mea, e indicat să porţi sutien cum încep să-ţi creasca sânii.
Şi toate miturile cum că ţi se lasă sau alte bazaconii sunt FALSE! Eu port de vreo 2 ani şi nu mi s-au lăsat, ba chiar au luat forma sutienul, devenind mai frumoşi.

Însă, nu purta când stai în casă sau când dormi. Atunci lasă sânii să respire.

Cu timpul, sânii se lasă din cauza greutăţii pe care o au, deci, e foarte indicat să porţi sutien, pentru a-i susţine.

Alege-ţi sutienul potrivit ţie, cu care să te simţi tu cât mai comodă.

Evită sutienele cu push-up. Eu una nu mă simt deloc bine cu ele.

| Liviu a răspuns (pentru SairiaBlock):

Se lasa sanii crede-ma,vorbim peste ceva anii, o sa vezi ca o s cauzeze, tine strans pieptu si nu il lasa sa respire, la ea sanii sunt in crestere, sa poarte dupa 14 ani happysa poarte o bustiera acu. la mine cand eram in a 8 fetele nu aveau ce pune in sutienwinking da na, generatia voastra la 10 - 11 ani e ceva normal sa ai menstruatiestraight face daca nu are menstruatie o fata la 11 ani deja se crizeaza ca nu are laughing pe cand la generatia mea, prin clasa a8 deabi le venealaughing

| SairiaBlock a răspuns (pentru Liviu):

Nu mai baga fata in sperieti. NU inteleg de ce te bagi, avand in vedere ca esti si baiat. Nu se lasa sanii crede-ma. Se lasa doar daca nu-ti alegi sutienul potrivit si daca dormi cu el.winking

| Liviu a răspuns (pentru SairiaBlock):

Sa zicem ca am ceva anii,si nu sunt tocmai la pubertatehappy asa ca stiu despre ce vorbesc,multe femei au spus asta.
Oricum, eu asa stiu, asa mi-au spus si multe amice, si iubitahee hee
Daca porti la o varsta frageda, ti se lasahappy

| SairiaBlock a răspuns (pentru Liviu):

La 12 ani nu esti asa mica.

6 răspunsuri:
| SerafimHD a răspuns:

Este daca ai ce pune in el

| katana22 a răspuns:

Trebuie sa adaug si eu ceva... faza cu menstruatia... pai am 13 ani, nu mi-a venit si nici eu, nici colegele care stiu, nici mama, nici bunica, nici catelul nici purcelul...de parca as avea unul... nu zic ca e ceva anormal...deci in privinta la asta te-ai inselat! si la 12 ani...depinde de marimea lor...si daca zici ca te incomodeaza cand alergi: 1 te inteleg, si eu trc prin asta, 2 parerea mea este ca da, e timpul sa porti sutien! Bafta la gasirea unuia!winking