| anonima125 a întrebat:

deci am fost ieri la un control oftalmologic. si e cam grav 2, 75 dioptrii la ochiul drept...trebuie neaparat sa port ochelari dar eu nici nu ma gandesc. mai bine orbesc ...sunt complet inestetici! am 15 ani si inntrebarea mea e: imi pot pune la varsta asta lentile de contact? stiti vreo persoana sub 18 ani care are lentile de contact? va rog mult sa raspundeti daca stiti

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu iti poti pune lentile de contact pana la 18 ani. Si, da, o sa orbesti. Exista aziluri pentru persoane cu handicap, ar fi bine intai sa mergi intr-unul din ele sa vezi daca te poti adapta l; a viata de acolo, fiuindca practic acolo iti vei petrece mare majoritate din restul vietii. Vei vedea ca nu sunt conditii prea bune si s-ar putea ca asta sa fie mai greu de suportat decat niste ochelari inestetici.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Judeci foarte gresit. Ochelarii nu sunt deloc inestetici, dimpotriva, iti dau un aer de intelectual. Acum sunt foarte multe rame si poti alege pe cea care sa ti se potriveasca. Ar fi bine s-o asculti pe Brigaela in privinta lentilelor de contact. De altfel acestea necesita multa atentie si ingrijire, nemaivorbind de faptul ca multe persoane nu le suporta. Si eu port ochelari de 20 de ani si nu am nici o problema. Numai bine!

| andre999 a răspuns:

Nu poti sa-ti pui lentile de contact pana la varsta de 18 ani. Iar pana atunci probabil nu vei mai vedea nici la 2 metri in fata. O sa orbesti si o sa-ti petreci restul vietii cu un bat in mana si ochelari negrii pe ochii. Renunti la cel mai important dintre organele noastre de simt pentru ca tu crezi ca ochelarii sunt inestetici?
Inseamna ca esti o fata extrem de superficiala care habar nu are ce spune si pe ce lume traieste. Cred ca acest mesaj al tau este cel mai socant din cate am citit si denota maximum de prostie. Sincer nu o sa ezit sa-ti spun ca esti proasta de bubui.

| Derye a răspuns:

Orbeste naiba daca tot vrei asa de mult. Lentilele se schimba extrem de des, si vei ajunge la o suma astronomica, pentru ca sub 18 ani ochiul este inca in crestere.
Si e destul de greu.

Ochelarii nu sunt deloc inestetici. Tu vrei sa fii frumoasa sau sanatoasa?
Tare superficiala mai esti.

| Derye a răspuns:

Btw, scuza'ma pentru prima propozitie. Nu ma lua in serios.

| wolfer18 a răspuns:

Eu zic ca esti o ipocrita totala; i'auzi la ea "mai bine orbesc"; am si eu tot 15 ani frate, dar nu gandesc asa; doamne, in ce tara traim

| WickedBoy a răspuns:

Derye are dreptate. Orbeste dracului ca sa poti sa arati bine. Poate atunci o sa ai un gagiccare o sa te plimbe de mana prin oras ca tu nu o sa mai vezirolling on the floor

| ♫♫yukkipawz♫♫ a răspuns:

O sa te doara kpu rau... tu ai o problema grava vrei ca atunci cand cresti sa ai -15?! sa stii ca se poate!

| Georgiii_4994 a răspuns:

Buna. Da iti poti pune lentile la 15 ani eu cunosc persoane si mai mici care au.Succes!