| coolstory a întrebat:

Am fost la un control oftalmologic si trebuie sa port ochelari.Eu m-am gandit sa-mi cumpar lentile, asa ca am niste intrebari:
1.)Cam cat costa? Merita cumparate?
2.)Stau bine pe ochi,adica pot sa fac fug, sa fac sport fara sa cada?(cred ca este o intrebare stupida)
3.)Daca intra in contact fumul cu lentila se poate degrada?
As cat mai multe detalii.Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Latinmoon a răspuns:

Da s-ar merita dar numai daca iti recomanda oftamologul.
Acum depinde ce gen de lentile vrei ca sunt unele care se pot da jos si altele care se topesc in ochi.
Cu cele care se pun si se dau jos trebuie sa ai mare grija deoarece iti poti zgaria ochii!
Dar s-ar merita si lentile si ochelari acum conteaza ce-ti place tie mai mult!
Si preturiile variaza straight face lentilele de contact sunt in jur de 1000 de lei.
Pss daca iti iei ochelari cauta si u o pereche mai smechera!winking
Good luck! >big grin

6 răspunsuri:
| stejara2 a răspuns:

daca nu ai contraindicatii, e foarte bine sa iei lentile de contact, va trebui sa intrebi medicul oftalmolog, daca ai conjunctivita sau alte alergii oculare nu ai voie la lentile de contact!
Succes!

| ღSคภ๔яค a răspuns:

Ia-ti mai bine ochelari..sunt mai usor si nu iti afecteaza ochii.Adica lentile trebuie sa ai grija cu ele sa le bagi in sulutii speciale cand le dai si pui la ochi, trebuie sa ai mainile curate etc etc^^.Cel mai bine ochelari dar acum n ufaci ce vrei^^

| anacolda a răspuns:

Oare crezi ca sunt buni ochelarii? Astia nu repara, ci strica ochii. Poate cauti pe GOOOOgle niste exercitii care repara vederea, iei vitamina C care ajuta cristalinul si te mai gandesti. Sa stii ca cine isi ia ochelari, dupa un timp trebuie sa-i schimbe cu dioptrii mai mari. Ochelarii sunt o proteza pentru ochi. Ochiul se obisnuieste lenes si nu se mai adapteaza la distanta. Orice organ nefolosit corespunzator se atrofiaza.
http://vindecarenaturista.blogspot.ro/

| moneantonella a răspuns:

Buna! Sa stii ca merita cumparate sunt si ieftine nu se de
gradaza! Funda?

| RodicaBinar a răspuns:

Mă amuz tare cu răspunsurile de aici. Cum adică lentile care se topesc?
În ziua de azi, lentilele de contact se fac dintr-un material foarte moale, cu peste jumătate din compoziţie apă- nu îţi usucă ochii.

1. Ele devin din ce în ce mai ieftine, comandate online. (vezi aici: http://www.optiness.ro/brand/promotii/, e cel mai bun preţ din Ro)
Da, clar merită. Eu am înlocuit ochelarii şi n-aş mai reveni în veci la ei.

2. Da, stau bine şi nu fug. În plus, fiind din materialul ăla foarte moale şi umed, nu îţi zgârie ochiul.

3. Fumul doar usucă ochii. E bine să pui picături ca să îţi menţii ochii şi lentilele hidratate.

Singurele riscuri sunt în cazul în care nu le îngrijeşti cum trebuie, adică să le scoţi la timp (unele lentile nu se poartă noaptea), să le ţii în soluţii speciale şi să le înlocuieşti după timpul fiecăreia de înlocuire.
Nu înţeleg de ce în România lumea încă e reticentă...În alte ţări, mai bine de jumătate de "ochelarişti" poartă lentile de contact. Românii încă au prejudecăţi. În plus, lentilele nu-s create de români. Există brand-uri super mari (Bausch & Lomb, Johnson & Johnson, Cooper Vision) care au autoritate în toaaată lumea.

| 14mada95 a răspuns:

Pe mine ma costa 300 de lei impreuna cu solutia le port 6 luni atat au termen, nu te incomodeaza poti face orce cu ele fara sa iti cada,