| Eu4EverX a întrebat:

Am auzit mai multe variante pentru salut cum ar fi :ceao, ciao, ceau care e cea corecta sa zic asa? sau fiecare zice cum apuca?straight face

11 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Ciao daca este vorba de a te exprima ca in italiana

| viatadecacatt a răspuns:

Acu' fiecare zice cum ii place sau cum ii vine. mie imi place sa zic zbye, babylaughing

| secret_2712 a răspuns:

Ciao e raspunsul corectwinking e un salut italian...banuiesc ca stiti cu totii. oh go on

Răspuns utilizator avertizat
| Instinkt a răspuns:

Eu cu tovasrasi ne salutam 'sa moara mata'laughing)

| emanuelf a răspuns:

Traiesc in Italia si vin de mai mult de zece ani. Corect e Ciao! Dovada: http://www.dizionario-italiano.it/......-lemma.php

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiecare zice cum ii place laughingmie imi place ceau nu-mi place cu o ceao sau ciao laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie imi place sa ridice mina si cu voce cristalina sa-mi spuna;-aaaaiiiii...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Corect este: Ciao! Un cuvant din limba italiana, stim prea bine ce inseamna. Italienii il folosesc ca salut. Pe asta il folosesc si eu, uneori; celelalte sunt inventate de romani.

| Irina_5161 a răspuns:

Fiecare zice cum apuca. dar acest cuvant este imprumutat din italiana asa ca varianta corecta ar fi ciao.

| skull a răspuns:

Hi!
nici una nu este corecta
toate sunt pentru a'ti lua la reverede
dar numai ca difera de la limba la limba