| anonim_4396 a întrebat:

Daca eu ii zic cuiva,hai ceao și acea persoană îmi răspunde, ceau, care e mai nașpa, eu că am zis vorba asta sau persoana că zice,, ceau?

12 răspunsuri:
| gemeni6226 a răspuns:

In regiunea unde stau eu se considera cea mai mare jignire mai ales daca unul tinar spune uneia cu mult mai in varsta.Pentru asta deja am blocat pe unul.

| gemeni6226 a răspuns:

Eu nu i-am mai raspuns nimic doar l-am blocat.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

La noi in Ardeal se saluta oamenii cu " servus", care tradus înseamnă " sunt servul tau". Când am aflat acest lucru de la radio, mi s-a părut nepotrivit sa mai folosesc această forma de salut. Dar fiindcă se folosește de mai toată lumea, continuu si eu sa il folosesc.
Mi se pare ciudat când un copil mic ma saluta cu " sărumana " iar eu ii răspund cu "servus". Dar tot continuu sa il folosesc din obișnuință.

| Dorotheea21 a răspuns:

Sunteti nașpa amandoi.
Sau timisoreni.
Sau nu stiti de unde vine salutul.
Cauta in venetiana veche, si nu o sa'l mai folosesti.
Ca esti baiat destept.winking

| anonim_4396 explică (pentru Dorotheea21):

Cu un nume ca dorotheea nici nu mai comentam

| DoarBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu trebuie sa recurgem la conflicte happy

Cat despre chestia cu Timisoara si ceao... cred ca are dreptate, chiar de acolo a inceput totul (poate). Si mie imi displacea acest cuvant inainte.

Insa mi-am dat seama ca nu este nici o problema, pentru ca toata lumea in jurul meu spune asta, deci poti sta linistit. Este doar o chestie regionala. Intr-o comunitate in care toata lumea spune asta, totul pare normal.

Referit la intrebare, cum ar putea sa fie "vinovata" acea persoana, ca doar ea raspunde practic la ce ai spus tu. Dar cum am spus, nimeni nu pare naspa. Nu stiam insa ca si prin Giurgiu se spune asa.

| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

Poate sunt italian

| DoarBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

Traim in Romania laughing
Numai cei cu "nasul pe sus" si care se supara din orice ar putea sa se supere la asa ceva, ca doar stim ca nu este vorba de sclavie sau ceva de genul. Lumea face atata caz din asta... dar cand se injura cu adevarat unul pe altul li se pare perfect normal si nu este nici o problema. Aoleu :/

| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

Bine, nu sunt italian, dar suna mai ok decât hai pa

| Dorotheea21 a răspuns (pentru anonim_4396):

Siiiigur! laughing
Cu un nume ca: Iantrebari, Fictiv, Priv si acum Kayal, cand iti scriu eu, cazi din pat si imi comentezi prompt, la 6 dimineata! rolling on the floor
Salutul tau vine din venetiana veche: Sciàvo Vostro, preluat de genovezi in Sciao si de piemontezi in Ciau.
Nu este nevoie sa imi multumesti, o sa te las in pace.
Nu esti atat de destept cum pretinzi.

| anonim_4396 explică (pentru Dorotheea21):

Sunt treaz de la ora 4, tarancuto. Nu știu ce e cu numele alea înșirate

| Florin9Florin9 a răspuns:

Dacă o ziceți prietenește, niciunul