| anonim_4396 a întrebat:

Am avut o prietenie de 5 ani desigur ca au fost si certu dar si impacari.Totul na inceput cind prietena mea cea mai buna a vrut ca sa prietenim cu o fata desigur ama accepta.Ele frecventeaza scoala de pictura si la scoala vorbeau foarte ded de pictura si altele. Deoarece eu nu merg la scoala de pictura nu pria am avut ce vorbi si nu vorbiam cu ele asa des nici ele nu ma chemau sa vorbesc cu ele.Si prietena mea cea mai buna a crezut ca sunt geloasa pe fata aceia si nu mai vrea sa prietenim.Recunosc ca erau clipe in care ea vroia sa vorbeaca cu mine si ii spuneam sa se duca sa vorbeasca cu fata aceia.I aceiasi perooada ea mi-a facut o fotografie intro ipostază urita si ea are o programa petelefon si ma facea si mai stinjenitoare si azi am rugato sa stearga fotografia dar ea a spus ca nu o sa o stearga si i-am zis ca eu am avut multe fotografii cu ea urite si tot le puteam face stinjenitoare, dar le-am sters pentru ca ma gindeam dar mie o sa-mi placa daca cineva o sa rida de fotografie si asa i-am spus si in plus ea a primit o nota mica si a inceput a plinfe eu am sustinuto spunindui ca nu ii va strica media scolara EA nimic. Credeti ca dupa toate acesta merita sa ma inpac cu ea voi ce ati face si as dori niste sfaturi daca doriti detalii o sa vi le spun.

19 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Poti sa-i mai acorzi o sansa, impaca-te cu ea

| Park1Suin a răspuns:

Tu prima ai inceput.Toata vara te intilneai cu o fata, vorbeai pe skype, te plimbai cu ea, petreceati foarte mult timp inpreuna.Cand am venit la 1 septembrie, tu erai cu ea, si mi-ai zis ca
: se poate s-a fie si ea cea mai buna prietena? Pe cand de fapt voi erati deja bune prietene.La inceputul scolii mai tot timpul vorbeati si stati impreuna.Eu nu ziceam ca ma incurca, dar daca noi eram cele mai bune prietene, nu crezi ca trebuia s-a ramanem doar noi 2.De ce a trebuit s-o incluzi si pe Sabina? Tot anul scolar ai mers impreuna cu ea la scoala.Mergeati si la centrul de creatii impreuna.
Iar acum,nu crezi ca ar fi corect s-a am si eu cea mai buna prietena, care s-a nu-si faca alti prieteni pe timp de vara.Da, poate vara eram la bunica, dar nu tot timpul.Tu nici nu te-ai obosit macar s-a ma suni sa vezi ce fac, asa cum fac bunele prietene.Si cand am inceput s-a prietenesc cu Kate, tu deveneai pe zi ce trecea tot mai geloasa.Intr-o zi tin minte bine ca mi-ai zis: Eu am motive s-a fiu suparata pe tine.
Aaaa, adica eu nu eram geloasa si suparata cand tu erai cu Sabina.Atunci nu aveam cu cine s-a stau si am gasit-o pe Katea.Voi sunteti de fapt prietene bune de mult, mult timp.Stiai ca prima data cand am venit la gradinita m-am imorietenit prima cu Kate.De atunci pana-n clasa 1 AM FOST PRIETENE BUNE..Nu tu ai fost prima mea cea mai buna prietena, ci Katea a fost. Apropo, azi cand eu plangeam si tu mi-ai zis ca nu-mi va strica media, eu ce trebuia sa fac? Atunci plangeam.Trebuia s-ati zic multumesc ca ma incurajezi si s-a plang mai departe? Nu, eu stiu ca prietena ta cea mai buna e Sabina.Prima ai inceput.Nu trebuia sa-ti faci alta cea mai buna prietena.Tu stiai ca eu iti sunt cea mai buna prietena.Nu te-ai obosit macar s-a suni s-a incerci, s-a vezi ce mai fac.Eu TOATA vara am stat acasa, doar vreo saptamana mai stateam la bunici.Gata eu stiu ca ea e prietena ta si eu nu-s.Voi aveti mai multe in comun, DE CAND ATI INCEPUT S-A STATI VARA IMPREUNA FARA S-A STIU EU....Tot eram geloasa.Dar nu ti-am aratat asta.
GATA, S-A TERMINAT!

| Park1Suin a răspuns:

Azi nici macar nu te-ai obosit s-a ma asculti tot ce aveam de zis.Cand incepeam un cuvant, tu: Cand, cand, cand so intamplat.Macar puteai s-a recunosti ca erai geloasa.Nu trebuia s-a te faci asa sfanta.

| Park1Suin a răspuns:

Prietenele bune stau mereu impreuna.Eu toata vara am fost acasa.Eu inainte de vacanta ti-am zis s-a ne mai sunam si s-a ne intalnim, daca iti mai aduci aminte.Tu ziceai ca te vei duce la mare, iar cand vara asta am sunat o data la tine acasa, mama ta mi-a zis ca esti la bunica.Eu macar am incercat s-a te sun, prea multe crezi tu.Cica i-a promis Sabinei ca va sta cu ez in banca.Eu stiam ca prietenele bune stau in aceeasi banca.In ziua aia am vrut ca eu s-a stau cu tn.Cu cine era mai bine, cu cea mai buna prietene sau cu o amica? In ziua aceea m-am simtit foarte trist stiind ca prietena mea in acea zi, doar a vorbit cu Sabina, nici nu s-a obosit s-a
mai intrebe ce-am facut vara.Desigur,am acceptat prietenia cu Sabina, dar cu sila.Adica cand imi ziceai s-a plec s-a vorbesc cu Katea tu nu erai geloasa? Atunci dc ma trimiteai.Inca ceva, eu am acceptat-o pe Sabina, iar tu nu o poti accepta pe Katea in grup.Stii,mai am si eu nevoie s-a vorbesc cu cineva cand tu stai cu Sabina.Cum te-ai simti tu exclusa din grup.Cica ia-i promis Sabinei s-a stea cu tine la 1 septembrie.Ce era atunci mai important, eu sau ea.Desigur,asta da dovada ca ea e prietena ta cea mai buna.Cel mai tare ma enerveaza la tine ca nu recunosti ca erai atunci geloasa cand imi ziceai s-a plec s-a vorbesc cu Katea.Da, doar de vreo 3 ori, iar cu mine, 0, 00.Nu te-ai obosit macar s-a incerci s-a suni.Eu macar am incercat.Prea multe crezi tu.Am crezut ca erai suparata, am crezut ca nu erai acasa, am crezut aia.L-ai petrecut la centru.Tot anul scolar ai venit cu Sabina la scoala.Asta nu e timp in care vorbeai cu ea? Nu voiam la centru pentru ca era langa padure si la marginea orasului.Ce om cretin s-ar duce singur acolo? Mai ales un copil.Atunci trebuia s-a prietenesti cu ea, sa-i fii cea mai buna prietena, trebuia s-a ma lepezi.Ea tot timpul se comporta urat cu mine in clasele primare.Azi imi zicea hai s-a fim cele mai bune prietene, iar a doua zi, ciao cacao.

| S3S3an a răspuns (pentru Park1Suin):

De ce nu tiam sunat ti-am explicat deja si eu am primit-o pe catea in grup in primul rind asta voi nu mati primit pe mine eu cu Catea nu am nimic comunic foarte normal cu ea ea dar voi tot timpul vorbeati impreuna si cind va duceati in coridor nici macar nu mati chemat si de ce eu sa fiu geloasa pe catea nu inteleg poti geloasa pe un baiat dar pe o prietena chiar nu-ti inteleg logica si poate te trimiteam la catea ca eu nu aveam chef de vorbit pentru ca eu am si problemele mele la invatat, acasa si spui ca eu tot anul am mers cu sabina sa stii ca sabina s-a mutat la sfirsitul lui martie si de abia atuncia am inceput sa mergem dimineata impreuna ce e ceva anormal ea tot era o prietena la fel ca si tine si tu spui ca la 1 septembrie nu am vorbit cu tine si nu am stat cu tine in banca sa stii ca eu tot anul scolar numai cu tine am vorbit rareori cu sabina si nu inteleg ce are ca nu ne-am vazut vara cu situatia asta degeaba ai mai implicato. Eu tot imi amintesc cind ne faceam planuri pe vara si ne-am inteles ca la 1 iunie sa ne intalnim si ai spus ca tu ai sa ma suni eu am asteptat toata ziua sunetul tau dar nu team sunat crezind ca esti si suparata dar si ocupata. Dar vrei sa stii de la ce m-am suparat cel mai tare pentru ca ai pus o intrebare cu cine vei pleca in exursie adica tu inca nu stiai cu cine vei plerca in exursie ce mult era de gindit dintre cea mai buna prietena si prietena cu care nu te plictisesti desigur eu mai ales sunt plictisitoare dar spune-mi ce sa vorbesc cu o persoana care nu se uita la seriale asa comice sunt si fara prostii sa stii la romanii au talent la fel nu te mai uitai eu la pictura nu merg ca sa stiu ce si despre ce vorbiti si sa vorbesc intruna despre robin tot numi era interesant mai alesc ca nu stiti nici macar numele cum se pronunta ASA CA NU AM CE SA VORBESC cu tine in afara de scoala dar asta o putem face ca si simple colege de clasa ca mie sincer chiar numi pace sa fiu certata cu o persoana si tu daca vrei putem fi doar simple colege fara sa fim cele mai bune prietene eu nu te inpun daca iti place asa fie si asa dar sa stii ca la engleza tot cu tine voi sta ca acolo mie locul de vrei sa nu si sa stii ca va veni si vremea cin va trebui sa vorbim in legatura de scoala asa ca gandeste-te bine poti sa mai scrii ce crezi tu despre mine ce n-am dreptate dar eu stiu ce stiu eu

| Park1Suin a răspuns:

Inca ceva.Am acceptat prietenia cu Sabina findca daca negam tu erai s-a te superi.Eu tineam la tine.

| S3S3an a răspuns (pentru Park1Suin):

Nu mas fii suparat sincer eu te-as fii inteles ca nu vrei sa prietenesti cu ea

| S3S3an a răspuns (pentru Park1Suin):

Si inca ce nu-mi place sa spui ca esti de acord sa fii prietena fara macar sa ne sfatuim daca la amindoua ne place de acea persoana recunosc cam facut si eu acesta gresiala dar nu am so mai fac am sa spun in fata cemi place si ce numi imi place

| Park1Suin a răspuns:

Da tu parca stii cum se prinunta.

| S3S3an a răspuns (pentru Park1Suin):

Nu stiu dar m-am saturat sa va aud cum tu si cu catea tot timpul va intreceti la cine e corect

| Park1Suin a răspuns:

Puteai s-a incerci macar, S-a ma suni!

| S3S3an a răspuns (pentru Park1Suin):

Tu stii ca eu sunt timida si imi era frica ca, nu tu vei raspundeai si oricum ce vei schimba tiam mai spus care erau motivele oricum eu tot am petrecut vara plictisitor ca si tine singura saptamana buna a fost cind am plecat la mare si atit

| S3S3an a răspuns:

Voi credeti ca nu am facut-o nu aveti idei peste cite certuri am trecut si acesta e deja al doilea caz

| Park1Suin a răspuns (pentru S3S3an):

Da care a fost primul caz?

| S3S3an a răspuns (pentru Park1Suin):

La ce te referi

| Park1Suin a răspuns (pentru S3S3an):

Mai sus le spui ca nu e primul caz

| S3S3an a răspuns (pentru Park1Suin):

Da cu catea e al doilea iti amintesti de Vica Gnatiuc tu ai vrut sa prietenesti cu dinsa si nu te-ai sfatuit cu mine si a trebuit sa ma imprietenesc si cu ea ca tu sa nu te superi

| S3S3an a răspuns:

Ce sa recunosc ca eu nu eram gelosa tie nu stiu ce ti s-a parut.Si apropo ru cu sabina nu neam intilnit doar de vteo trei ori am vorbit pe skaip ca tot toata vara am stat acasa si nimica nu am facut tu ai mai fost pe la bunica dar eu toata vara nu am facut nimic si zici ca eu nu am fost o prietena buna ca nu team sunat dar tu de ce nu mai sunat eu mai stiam ca te duci in sat dar tu stiai ca eu sunt tot timpul acasa si eu in primul rind daca iti amintesti atunci de 31 mai nu ai vorbit deloc cu mine nici nu mai salutat si am crezut ca esti suparata pe mine si inca un motiv care nu team sunat vara era ca credeam ca erai suparata pe mine mai ales cind intrai pe sait eu iti tremiteam mesaje dar tu nici numi raspundeam ce puteam sa cred aaaaaaa tu ce erai sa crezi si apropo eu vara ii promisei lui sabina ca voi sta cu ea in banca dar am stat cu tine si tot anul scolar am vorbit cu tine si tiam propus de multe sa vii cu noi la centru de criatie dar tu la inceput acceptai iar apoi spuneai ca nu mai vrei iar tu de la inceputul anului mergeai la pictura si aveai o gramada de timp sa vorbesti cu catea iar eu anul acesta am fost tot timpul cu tine cind ai vazut tu sa petrec eu atita timp cu sabina cum l-am petrecut cu tine spune dar acuma am inteles cine imi este adevarata prietena sabina a rabdat din clasa a doua si pina acum a fost tot timpul cu mine si nu s-a suparat ca eu am prietenit atitia ani cu tine ea imi este prietena mea adevarata si inca ceva defiecare data cind vroiei sa prietenim cu cineva nu mai intrebat niciodata daca vreau sa prietenesc cu acea persoala exemple Vica, Catea si cum era sa te ascult eu atunci pina la sfirsit daca au intrat eu voiam sate intreb mai departe dar tu plingeai

| kitty2k a răspuns:

Daca ti la ea, impacate cu ea.