| RuiTheCui a întrebat:

Am avut odată un prieten. Îmi era un foarte bun amic si vorbeam in fiecare zi, pe internet. Eram fericită și când imi scria bună dimineata. Dar, acum 6 luni, ne-am certat și de atunci am ajuns sa nu mai vorbim deloc. Am încercat, acum vreo 4 luni, să ii scriu și sa îi spun ca imi e dor de el si îmi cer scuze, dar nu a vrut sa mă asculte si a fost destul de pasiv-agresiv cu mine. De când ne-am certat, mă tot gândesc la el. Citesc o carte "Hey, oare ce părere ar avea despre fragmentul asta?", mănânc ceva "Oare i-ar plăcea acest lucru?". Nu pot să mi-l scot din cap si mai nou ma gandesc la cearta noastra si încep să plâng. Ce pot să fac ca să uit de el? Nu ma mai pot concentra pe viata de zi cu zi din cauza asta.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ai putea sa te focusezi pe scoala si invatat si cu timpul il bei uita, ca el are probabil o iubita si nu-si mai permite sa intre in concat cu fostele cu care a terminat-o, ca-si distruge viata si relatia actuala.

Bineinteles ca te poti concentra pe viata actuala si pe prezent, daca vei intelege odata pentru totdeauna ca trecutul NU se poate schimba, indiferent ce ai face si cat de tare te-ai incapata, deci este timpul sa accepti REALITATEA si sa mergi mai departe traindu-ti prezentul si facandu-ti panuri de viitor.

| dullcat a răspuns:

Buna.E dificil sa treci peste o despartire, dar din punctul meu de vedere, faptul ca el nu doreste sa mai auda de tine mi se pare destul de motivant sa faci tot posibilul sa te vindeci, cat mai repede cu putinta.

Incearca sa te concentrezi pe lucrurile pe care le faceai cu placere inainte sa-l intalnesti pe el.Sa ai grija de tine mai mult, fiinda meriti, sa te rasfeti, sa te imbraci cum iti place, sa citesti ceva de dezvoltare personala, sa faci miscare zilnic.Trebuie sa te regasesti pe tine si sa inveti din ce a fost, iar asta nu se va intampla daca inca plangi dupa el. In medie, e adevarat ca supararea din urma despartirii poate dura cateva luni pana la un an, insa eu cred ca esti destul de puternica sa iti revii in perioada imediat urmatoare.

Citeste acest articol, te va ajuta foarte mult
https://im-fine.app/ro/blog/cum-sa-treci-peste-o-despartire

| RuiTheCui explică (pentru dullcat):

Asta zic si eu, dar nu pot sa mi-l scot din cap. Mi-am ocupat timpul cu tot felul de alte lucruri, însă tot ma gandesc la cum ne-am certat, daca am gresit eu sau el in ceartă, etc. Era o persoana foarte importanta in viata mea, probabil de aia imi este si greu să trec leste

| dullcat a răspuns (pentru RuiTheCui):

Nu mai are sens sa te gandesti acum, fiindca nu mai poti schimba trecutul.Cel mai probabil ati gresit amandoi.