| ioana_1968 a întrebat:

Am bac'ul anul asta crying(( imi e fricacrying(( voi cum a'ti trecut prin asta ca eu nu mai pot de stres crying

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna Ioana,
Daca iti este frica si esti foarte stresata nu ai sa te poti concentra. Mai bine reciteste notitele la materiile la care dai bac-ul si apoi iesi sa te plimbi intr-un parc fara sa te mai gandesti la examene. Apoi, cu o zi inainte de fiecare examen, te plimbi un pic si incerci sa recapitulezi, ca intr-o joaca ceea ce ai citit la materia respectiva. Asa iti va fi mult mai usor.
Iti urez mult succes la examene! Sunt alaturi de tine! Sa ai incredere in tine! Sa-mi scrii ca ai luat examenele! Daniela

23 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu e un examen chiar asa de groaznic. Admiterea la facultate, pe locuri, cu 5 pe loc era mai de speriat si toata lumea se gandea la ea. Am trecut peste el invatand. Nu prea aveam timp sa ma stresez, ca nu ma mai incadram in numarul de pgini/probleme pe care mi-l repartizasem in fiecare zi.

rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Si mie mi-a fost frica atunci cand l-am dat. Eram foarte emotionata... Invatasem foarte mult inainte de asta si atunci cand am intrat in examen aveam impresia ca nu mai stiu nimic. Totusi atunci cand s-au dat subiectele am inceput sa ma gandesc si parca dintr-o data mi s-a limpezit creierul si am inceput sa scriu. Pana la urma am avut note mari. Sa stii ca dupa aceea mi-am dat seama ca nu s-a meritat sa tremur atata... Nu a fost atat de greu. A fost doar primul dintre multe alte examene.
Nu te stresa, invata cu cap. Nu invata cand esti deja foarte obosita ca nu vei retine nimic. Invata facandu-ti conspecte - trecandu-ti ideile principale... ele iti vor ramane in minte mai usor. Nu invata comentarii literare daca n-ai citit opera ca nu iti vei aminti nimic (din cauza stresului...). Incearca sa intelegi tot ceea ce inveti. Nu invata papagaliceste. Se dau deseori sinteze la examenele de limba romana. De aceea este important sa poti vedea similitudini intre operele literare. De asta este important sa le citesti. Daca ai examen la fizica, matematica - invata regulile, teoremele... partea teoretica - doar aplicand-o, facand exercitii.
Iti tin pumnii stransi si iti urez bafta. Vei trece cu bine peste asta. De obicei se streseaza cel mai tare copiii care stiu foarte bine materia - pentru ca cei care nu stiu nimic nu se tem... merg la risc, poate, poate... iau examenul.
Bafta, inca o data

lolita
| lolita a răspuns:

Pe tot timpul bacului am fost la chefuri pentru a uita de steres, ineinteles ca am invatat in totii anii si de asta am luat o nota foarte mare.

eileen
| eileen a răspuns:

Relaxeaza-te, daca iti faci partea si inveti ai sa il treci cu brio. Eu am invatat la matematica de la inceputul liceului, deci la materia asta eram asigurata, doar era preferata mea, la romana am citit comentariile in ultimele doua saptamani, la geografie invatam aproape in fiecare zi cu o colega, dar asta din ultimul semestru pentru ca imi trebuia si la admiterea la facultate, celelalte le-am rumegat pe rand, cu putin inainte de bac. Nu te stresa, sesiunea este de o mie de ori mai grea ca si bacul, ai sa veziwinking

| cristi a răspuns:

Invata cat mai bine si ai sa vezi ca nu este chiar asa greuwinking

| leluc a răspuns:

Am trecut cu stres, ca mai apoi sa rad de cat de panicata am fost degeaba.
Nu e un examen greu BAC-ul. Conceantreaza-te atunci pe moment si nu poate fi decat bine happy
Bafta multa.

| claudiarebecca a răspuns:

Adev e ca eu invatam numai cat era mama acasa. in rest stateam pe net ...asa ca prea stresata nu eram.
acum, lasand gluma la o parte. nu e bine sa te stresezi pentru ca stresul iti face rau. ideal e sa iti planifici exact ce si cand inveti si sa te tii de planul de bataie pe care l-ai facut (poti ruga un prof sa te ajute sa iti faci planificarea)... si o sa reusesti. succes!

| LittleZyzy a răspuns:

Nici n-o sa-ti vina sa crezi cat de repede o sa treaca.Eu l-am avut anul trecut, si sincer nu m-am consumat aiurea, am fost optimista si increzatoare in propriile puteri.La urma urmei nu e un examen atat de dificil pe cat il fac profesorii sa para...bineinteles,trebuie totusi sa inveti daca vrei o nota onorabila.Incearca sa faci toate variantele de pe net la romana si in special la matematica, o sa-ti fie mult mai usor...Capul sus si baftahappy

carla
| carla a răspuns:

Hai curaj, majoritatea celor care ti-au raspuns au dat Bac-ul si n-au murit! happy Este adevarat ca numarul examenelor te sperie, dar fii curajoasa. Lasa stresul, este si el benefic, dar in doze mici. Invata pentru Bac si nu ai de ce sa te temi. O sa vezi ca o sa-l iei cu brio. Bafta!

| Selena a răspuns:

Greu! Cu mult stres si multa frica, abia dupa ce trece iti dai seama ca de fapt nu e cine stie ce si ca te asteapta examene mult mai grele decat bacu`. Daca faci pregatire si te mai pregatesti si acasa cat de cat eu zic ca o sa fie bine.Mult succes!

| jamesbond a răspuns:

Incearca alcolul, desii parinti iti spun altfel crede-ma ca e o solutie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Destul de usor si avem niste specialitati de te dureau capul-FURAJE - BIOCHIMIE -ELECTROMECANICA.cu cat esti mai stresata cu atat nu te poti concentra, incearca sa te controlezi, ar fi bine sa iesi mai des la plimbare cu prietenii pe tru a putea deconecta un pic, te incarci pozitiv si dupa aia la treaba. SUCCES SI MULTA BAFTA! iti tinem pumnii sa stii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Domnul este cu tine nu-ti fie frica de nimic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna ioana,
si eu am bacul anul asta si daca acum o luna incepusem sa simt stresu, teama insa acum ma simt foarte bine! inainte evitam sa ma gandesc ca vine bacullaughing acum, de saptamana trecuta mi-am planificat pe zile cat sa invat si e chiar oke...nu mai sunt stresata si nici nu imi mai fac asa probleme...in acelasi timp cauta si pauze de recreare...nu sta numai cu burta pe carte ca te oboseste! bafta si sa ne auzim cu bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu esti singura in lupta cu emotiile bacului, crede-ma ca desi imi doresc sa vina mai repede sa se termine, pe atat imi doresc sa am mai mult timp sa invat... Problema mea este ca de cateva nu ma mai pot concentra, citesc comentariile si parca nu inteleg nimic. Oricum cel mai frica imi este de oral... probabil pentru ca este si primul, dar sa speram ca o sa fie totul bine. Mult succes :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am bacul anul acesta si simt o teama km mare:-ss sper sa trec cu bn.mult succes tuturor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai linistita k si eu am bacu si am emotii, e normal, si mai ales ca eu o sa fiu si primul pe liceu, k sunt la aa primul primul, iti dai seama cum ma duc eu la oral? asa ca relax... take it easy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am bacalaureatul anul acesta si imi este enorm de frica. Dar ce sa fac asta e.Trebuie sa il trecem nu? L-au trecut altii mai prosti ca noi. Bafta...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu fi asa ingrozita! daca il iei(ceea ce se va intampla cu siguranta daca ai invatat temenic) e bine. daca nu iei nu e asa rau.viata nu e numai educatie si examene.relaxeazate se gandeste-te ca numai o viata ai si nu trebuie irosita mai ales acum cat esti tanara.gandestete la el ca la un test simplu.mult succes!

| stelistul01 a răspuns:

Eu mai am pana la bac, dar te pot ajuta. Uite, sa nu ai emotii, daca ai invatat nu are de ce sa iti fie frica.Imagineazati ca e un test simplu.

| elenairina a răspuns:

Si mie imi e frica straight face. eu oricum sunt de cand ma stiu stresata, mai ales in preajma examenelor.sunt o fire emotiva.de! asta e.pana la urma daca inveti trebuie sa iasa ceva, nu?happy

| dania a răspuns:

...in viata trebuie sa treci prin zeci de examene...peste ceva timp ai sa razi de ceea ce simti acum...fruntea sus ...iti spun cu toata sinceritatea... emotiile bac-ului sunt unele dintre cele mai frumoase...

| mitu2008 a răspuns:

Buna ioana, si eu am de dat bacul anul acesta, si la fel simt si eu ca tine, mi-e frica, stresul ma omoara in fiecare zi, este enervant cand vezi ca ti se intampla asa ceva, pe mine ma incurajeaza toata familia, imi spune ca o sa iau bacul, dar tot parca nu-mi vine sa-i cred, cu toate ca invat; cand ii mai aud ce vrei sa te faci inginer? pe dracul ma fac...era eu sa zic ceva dar ma abtin, asta ca sa nu te speri