| OOOLEOOO a întrebat:

Am expediat o comanda prin posta romana, pe foaie in care trebuia sa scriu datele destinatarului si a expediatorului (eu) am scris la produs valoare 70 lei, ramburs 70 lei.
Fiind prima data, sunt cam incert, destinatarul va plati o suma de 70 de lei la primirea coletului nu mai mult asa-i?

5 răspunsuri:
| IsabelaIssa a răspuns:

Destinatarul va plati 70 de lei. Daca nu ai inclus si taxa de transport in aceasta suma ce ai platit-o tu deja la posta, o sa iei doar 70.

| express11 a răspuns:

Ai completat mandatul postal? pe mandatul postal pentru ramburs, trebuia sa scrii la destinatar adresa ta, adica mandatul trebuia sa fie autoadresat, pentru ca el iti trimite banii.

| OOOLEOOO explică (pentru express11):

Da, am scris si adresa mea acolo unde a fost ceruta, insa vreau sa stiu daca destinatarul va plati 70 de lei si nu mai multi.

| express11 a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Presupun ca in suma asta ai platit si coletul.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Va plăti doar suma pe care ai menționat-o. În caz că nu își va ridica coletul în două, trei zile, atunci i se va percepe și taxe de magazinaj.
Dacă nu îl va ridica nici în termen de zece zile, îți va fi expediat retur, iar tu vei suporta din nou, cheltuielile de transport.