| aurora006 a întrebat:

Maine vreau sa trimit un colet cu plata ramburs prin posta romana ce contine o carte. Intrebarile mele sunt:
1) Dupa ce acopar cartea cu hartie alba trebuie sa scriu pe ea numele si adresa destinatarului si expeditorului (eu) sau de treaba asta se vor ocupa doamnele de la posta?
2) In momentul expedierii trebuie achitata vreo suma pentru transport sau, plata fiind prin ramburs, se va opri in momentul cand destinatarul primeste si achita suma coletului?
3) Cartea pe care o trimit costa 15 lei, iar impreuna cu taxa postala de 10 lei va veni 25 lei. Eu doamnei de la posta ii transmit care suma?

Sper ca am fost inteles si mai sper ca voi gasi raspunsul.winking Multumesc frumos!

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1) scrii tu atat destinatar cat si expeditor
va mai trebui sa completezi acolo 2 formulare, unul pentru colet(alb) si unul pentru bani(verde - se completeaza invers adica tu vei fi destinatar)

2) vei plati transportul, 9.795 lei conform site-ului postei romane

3)in formular pui la ramburs 25 lei si valoare 20 lei (e valoarea minima si obligatorie la coletele cu ramburs)