| DelliaRennata a întrebat:

Am făcut o mare greșeală. Eu și iubitul meu, cu care am aproape doi ani ne-am despărțit. De fapt nu mai suntem impreuna demult, doar ca trăgeam eu așa de relație. În ultimul Timp începuse sa îmi vorbească urat, sa nu ii mai pese de mine, daca voiam eu sa ne vedem ne vedeam, dar el nu prea îmi mai zicea și dacă îmi zicea, era ceva de genul ne vedem mâine la ora 5 in x loc, dacă vrei sa vii bine, dacă nu pa. Nu îl interesa dacă eu nu pot la acea ora. El a devenit așa din mai multe motive pentru care ne certam mereu, in fine. Intr-o seara i-am zis sa ne vedem si efectiv ma rugam de el sa ne impacam, el era indiferent și îmi zicea ca nu mai vrea, îmi vorbea urat, îmi zicea ca nu ma mai vrea și ca s-a plictisit. Atunci, de nervi nu i-am mai răspuns nici eu și nu am dat niciun semn 2 săptămâni. In timpul asta eu am vorbit cu fostul, ma gândeam ca nu o sa ma mai împac niciodată cu iubitul meu și plângeam non stop, am început sa vorbesc cu băieți ca sa mai treacă timpul și sa nu ma mai gândesc la el. Dar peste câteva zile mi-a făcut niște cadouri frumoase și-a cerut scuze, avea lacrimi in ochi, m-a ținut in brațe și m-a răsfățat toată ziua si a promis ca nu o sa se mai întâmple si ca nu știe ce a fost in capul lui. Ne-am împăcat, cu fostul nu mai vorbesc dar îmi e foarte frica sa nu afle iubitul meu... este foarte gelos și dacă ar afla cred ca m-ar și lovi. Nu ar înțelege. Și nu m-ar ierta niciodată. Problema este ca fostul știa situația și el e cam nesimțit așa, au și câțiva prieteni comuni și știți cum e, băieții vorbesc intre ei, sigur se va afla mai devreme sau mai târziu, are și dovezi. Conversația cu mine pe Wapp. El probabil deja și-a dat seama ca ne-am împăcat pentru ca nu i-am mai răspuns și i-am dat Block direct. Oare o sa facă ceva sa se răzbune sau o sa zică cuiva? Ce sa fac? Ma gândeam sa ma văd cu el și sa-i iau telefonul sa șterg Conversația. Dar nu cred ca e o idee buna. Chiar nu vreau sa ma despart de iubitul meu, îl iubesc dar atunci eu am crezut ca s-a terminat. Ce sa fac?

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

A deci nu-i nicio problemă că stai cu unu care te tratează ca pe ultima cârpă și posibil să-ți tragă și una când se enervează, contează că după 2 săptămâni vine cu-n cadou și te răsfață un pic până îl iau iar crizele, ok, trist dacă ție ți se pare normală relația asta

| Andreeush a răspuns:

Dacă l-ai fi iubit nu l-ai fi căutat pe fostul să te consoleze.
Scuză-mă că sunt rea dar nu ai procedat corect.
Chiar dacă a-ți avut probleme și sa ajuns în acest punct nu înseamnă că imediat după o despărțire trebuie să îți găsești consolarea cu altcineva.
Cel mai indicat ar fi să îi spui adevărul până nu află el de la altcineva, astfel de lucruri se află până la urmă.

| EceEgeman a răspuns:

Problema ta este că te învârţi în jurul unor oameni care nu îţi poartă respect şi care te tratează ca pe un obiect. Iubirea este despre încredere şi respect. Mai mult de atât te-ai umilit şi ţi-ai călcat pe mândrie căutând consolare.
Nici cadourile, nici vorbele frumoase, nu pot şterge cu buretele ignoranţa, lipsa de respect sau jicnirile.