| Kiduuuu1445 a întrebat:

Am facut un tratament impotriva acneei. De 3 ori pe zi Skinoren, la pranz vitamina A si o data la 12 ore Amoxicilina. Seara ma spal cu sapun dove, imi pun comprese cu acid boric pe care le tin 15 minute, apoi ma dau cu Skinoren. Tratamentul este dat de dermatolog. Problema e ca la inceput a avut efect, dar, de cand nu mai iau pastilele iar mi-au aparut cosuri si nu le mai suport. Si nu unul, doua, ci multe! Va rog, ajutati-ma! A mai facut cineva acest tratament? Ce se intampla? cum pot scapa de cosuri? am 15 ani. Multumesc!

5 răspunsuri:
| traficanta a răspuns:

Eu am avut Zinery adica inca am si mi-au disparut cosurile. Da din cate stiu eu nu trebuie sa renunti la el. Si acum ce mi-e daca dau 300 de mii pe luna pentru ceva folositor si ma gandesc ca dadeam banii pe alte cacaturi happy si nu e mare chestie sa te dai de doua ori pe zi cu el. Incearca ca n`ai ce pierde.

| ღ♥•º°mariposa°º•♥ღ a răspuns:

Buna! Mie doctorul dermatolog mi-a recomandat pe langa skinoren si anticonceptionele(diane 35) si azitromicina(un antibiotic f puternic dar care sincer face minuni). Pastilele de azitromicina sunt f scumpe, adica o cutie contine 3 pastile si consta cam 48 lei, insa tratamentul cu ele se face astfel : timp de trei zile iei 3 pastile iar apoi faci o saptamana pauza pentru ca antibioticul ramane in organism si isi face efectul in continuare. Mie mi-au trecut aproape de tot intr-o luna si jumatate, pe spate nu mai am cosuri absolut deloc, iar pe fata cateva. Nu ma grabesc pentru ca tratamentul dureaza 3 luni. Pt ca sa nu platesti atat de mult poti merge la un dermatolog de Stat care iti va da scrisoarea medicala si cu ea vii la medicul de fam ca sa ti-o dea compensata sau platesti 50 % din ea.Eu asa fac de ceva timp, mult succes si eu zic ca nu ai nimic de pierdut asa ca incearca.

| Nimicdespus_7705 a răspuns:

Pai cred ca ar trebui sa continui cu pastilele.Si eu am facut un tratament impotriva acneei acum un an si pot spune ca a functionat.Adica nici nu se mai cunoaste ca am avut problema asta.Dermatologul meu mi-a spus sa nu folosesc sapun pentru. curatarea fetei, ci un gel de curatare(le gasesti in farmacii). Si daca iti este de vreun ajutor, eu am folosit produse din gama exfoliac, insa nu ti-as recomanda sa le folosesti fara sfatul unui specialist.La Matei Bals este un dermatolog foarte bun.happy

| amage a răspuns:

Eu nu am mai facut un asa tratament si vad ca e destul de dificil. Si eu sufar de acnee dar ma dau dimineata si seara dupa ce ma spal pe fata cu Zineryt ( solutie cutanata ). Sper ca te-am ajutat. Numai bine!

| Kiduuuu1445 explică:

De trei ori pe zi Triferment *. Scuze!