| chelie91ptm a întrebat:

Am fost intepat de o albina sau viespe, nu stiu exact dar era destul de mare. Tare teama imi e sa nu fi fost bondar, dar mi s-a umflat rau mana si o am amortita, nu mai pot tine nimic in mana. Ce pot face?

Răspuns Câştigător
| iulikka a răspuns:

Daca este posibil identifica insecta care te-a intepat;
In timpul unei intepaturi, durerea este imediata si se dezvolta rapid un edem local;
Albinele lasa acul si glanda cu venin in piele, continuand sa injecteze rezerva de venin. In acest caz, este indicat sa retragi rapid acul cu unghiile sau cu un card de credit. Nu utiliza o penseta, pentru ca poti sparge glanda cu venin si poti elibera in piele toata cantitatea.
Barzaunele (taunele) are un ac mult mai lung. Ciupitura este mai profunda iar veninul poate fi injectat direct in vasele de sange, accelerand astfel reactia.
Chiar daca ai reusit sau nu sa scoti acul insectei, inainte de toate trebuie sa dezinfectezi plaga cu alcool sanitar (spirt) sau apa oxigenata. Apoi cu uscatorul de par incearca sa incalzesti bine zona afectata timp de doua minute, dupa care sa aplici imediat un obiect foarte rece sau un cub de gheata, timp de cateva minute. Trecerea de la cald la rece permite neutralizarea veninului.
Dezinfecteaza zona intepata cu apa si sapun, dupa care aplica o lotiune antiseptica;
In cazul unei dureri puternice, se poate administra un analgezic pe cale orala

In cazul in care te-a intepat in urma cu 24 de h si inca te mai doare trebuie sa mergi la doctor happy

1 răspuns:
| Couragebv a răspuns:

Pe mine m-a intepat in buza o viespe, si nu e gluma, si e tare ciudat, am facut exact ce a spus si iulikka, stiam din alta parte, dar mno nu trece imediat, in cateva zile, ca e o rana doarhappy