| UmbraDeVulpe a întrebat:

Am fost la dentist pentru o extractie si mi-a pus o compresa si mi-a zis sa tin apasat 30-45 de minute si am apasat mai mult si tot curge sange, ce sa fac? Si treaba e ca mi-a spus ca am avut si puroi, si nu e voie sa iti faca extractie la un dinte cu puroi, m-a mintit atunci?

9 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"am apasat mai mult si tot curge sange, ce sa fac?"

mai ține incă pe-atâta apoi ne spui cum e

| mi25 a răspuns:

Medicul nu are de unde sa stie ca la radacina unui dinte este o punga de puroi.
Unde scrie ca nu are voie sa faca extractia? Esti ai pregatit tu in domeniu decat dentistul?
Sa ne lamurim. Daca dentistul observa ca ai pungi de puroi care se vad sau gingia, falca este umflata, atunci te trateaza cu antibiotice, apoi face extractia. Dar daca nu sunt semne poate sa o faca si fara tratament, atat doar ca simti durerea chiar daca iti face anestezie.
Eu zic sa le dam crezare medicilor, ca de aceea fac atata pregatire.

Răspuns utilizator avertizat
| mi25 a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Nu, deoarece medicul, daca a vazut ca ai avut puroi - de regula este sub forma de punga, a curatat locul. Sau punga a iesit odata cu radacina dintelui.
In plus nu se face septicemie de la puriul unui dinte.

Răspuns utilizator avertizat
| Avrămuţ_Alexandru_George_1985 a răspuns:

Nu faci nicio septicemie. Dacă medicul a văzut puroiul după extracție, cel mai probabil ți-a dat și un antibiotic

Răspuns utilizator avertizat
| mi25 a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Stai linistit, nu o sa faci nimic.