| BuGsstormbunny a întrebat:

Am pe lamga gingie in apropierea unui dinte o mica punguta cu puroi. Am apasat pe ea si a curs sange de la dinte(asa mi se mai intampla). Pot face septicemie? Sper ca nu.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Clateste locul de multe ori, cu CEAI DE MUSETEL, la temperatura camerei.
Clatirea faci tinand indelungat ceaiul pe dintele in cauza, pana ce pisca deja insuportabil, dupa care scuipi si repeti clatirea.
Metoda se poate aplica si in cazul unei fistule de puroi nesparte. Clatirea cu ceai de musetel va duce la spargerea fistulei, dupa care iese puroiul, iar musetelul dezinfecteaza locul.

Ceaiul de musetel este unul din cei mai puternici dezinfectanti naturali in caz de rani, infectii etc.

| BuGsstormbunny explică (pentru Bula):

Exact asa mi-a zis si bunica. Dar daca se sparge și o inghit sau ajunge in sange?

| Bula a răspuns (pentru BuGsstormbunny):

Nu inghiti!
Scuipi dupa fiecare gura de clatire, iar dupa ce s-a spart (simti ca nu mai e sensibil, s-a dezumflat) mai continui clatitul intens cu ceai, cu cel putin o cana de ceai. Ulterior mai poti clati gura de 2-3 ori pana seara zilei urmatoare, pentru dezinfectare totala.

| darrio2007 a răspuns:

Atata timp cat puroiul nu ajunge in sange, nu.

| BuGsstormbunny explică (pentru darrio2007):

Si cum ar putea ajunge? Care sunt sansele?

| darrio2007 a răspuns (pentru BuGsstormbunny):

Sa nu se sparga afară ci inauntru, in vasele de sange din gingie. Dar sunt destul de rare cazurile.

| sierra1 a răspuns:

Septicemia este o stare infecțioasă generalizată, cauzată de diseminarea unui germene patogen (adică a unui germene care poate provoca o boală) în întreg organismul, prin intermediul sângelui

așa sperăm și noi că nu!

| BuGsstormbunny explică (pentru sierra1):

Dar tu ce zici? Nu fac nu?

| BuGsstormbunny explică (pentru BuGsstormbunny):

Ieri am avut o stare de greață.

| sierra1 a răspuns (pentru BuGsstormbunny):

Așa sperăm și noi că nu!

| BuGsstormbunny explică (pentru sierra1):

Am ințeles.

| Sorinn288 a răspuns:

Nu faci. Cand se intampla asta, dezinfecteaza cu alcool sau tinctura de iod