| ElenaIoana31 a întrebat:

Am fost prinsa furand dintr-un hipermarket acum 2 zile produse cosmetice in valoare de 190 ron.Am fost dusa in acea camera si 2 angajati mi-au dat sa semnez un proces verbal, sa-mi scriu numele si varsta. dupa am platit produsele si au aflat ca am 15 ani(nu le-am aratat niciun document,doar am spus adevarul)mi-au dat drumul, nu au chemat politia.am cateva intrebari: este considerat furt calificat si pot chema politia angajatii dupa? apar in baza politiei ca hot? se trece undeva(o sa am cazier,o sa-mi afecteze viitorul, voi primi o amenda prin posta) sau sa nu-mi fac griji? multumesc

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu au chemat politia atunci nu cred ca o sa mai faca plangere plangere penala.
Chiar daca ar face plangere si ai fi trimisa in judecata impotriva ta se poate lua doar o masura educativa neprivativa de libertate, conform Codului penal, citez:
"CAP. I.Regimul răspunderii penale a minorului
  ART.113.Limitele răspunderii penale
(1) Minorul care nu a împlinit vârsta de 14 ani nu răspunde penal.
(2) Minorul care are vârsta între 14 şi 16 ani răspunde penal numai dacă se dovedeşte că a săvârşit fapta cu discernământ.
(3) Minorul care a împlinit vârsta de 16 ani răspunde penal potrivit legii.
  ART.114.Consecinţele răspunderii penale
  (1) Faţă de minorul care, la data săvârşirii infracţiunii, avea vârsta cuprinsă între 14 şi 18 ani se ia o măsură educativă neprivativă de libertate.
(2) Faţă de minorul prevăzut în alin. (1) se poate lua o măsură educativă privativă de libertate în următoarele cazuri:
  a) dacă a mai săvârşit o infracţiune, pentru care i s-a aplicat o  măsură educativă ce a fost executată ori a cărei executare a început înainte de comiterea infracţiunii pentru care este judecat;
  b) atunci când pedeapsa prevăzută de lege pentru infracţiunea săvârşită este închisoarea de 7 ani sau mai mare ori detenţiunea pe viaţă.
  ART.115. Măsurile educative
(1) Măsurile educative sunt neprivative de libertate sau privative de libertate.
1. Măsurile educative neprivative de libertate sunt:
a) stagiul de formare civică;
b) supravegherea;
c) consemnarea la sfârşit de săptămână;
d) asistarea zilnică."
Daca se ia o masura educativa aceasta se va trece in cazierul judiciar dar vei fi scos din cazierul judiciar dupa 1 an de la data executarii masurii educative.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Cind faci 18 ani nu uita sa intri in psd. Esti pe calea cea buna!

| nugasescusernameliber a răspuns:

Ai scapat usor...de data asta!