| Ch0co a întrebat:

Am impresia ca nimeni nu vrea sa isi petreaca timpul cu mine. Astazi am chemat cativa prieteni afara, si toti m-au refuzat. Problema este ca nu m-au refuzat doar azi, mereu ma refuza. Si nu doar ei. Pe orice chem pe afara ori zice din start ca nu vine, ori zice ca vine si dupa anuleaza. Eu cand eram mai mic obisnuiam sa stau o gramada pe calculator, si mereu am fost asa mai anti-social de fel, chiar daca imi place sa vorbesc cu lumea. Dar acum ca sunt si eu adolscent (16 ani), vreau si eu sa imi petrec timpul cu personale pe care le consider prieteni, so totusi parca nimeni nu vrea sa iasa prin lume cu mine. De ce? Nu fac glume proaste, nu ma dau in spectacol, nimic. Doar vreau si eu putina "atentie", daca o poti numi asa.

15 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Depinde si pe ce motive te refuza Poate chiar aveau treaba/n-aveau chef de iesit n-avea legatura neaparat cu tine
Poti sa te inscrii la un sport, voluntariat etc unde iti poti face mai multi prieteni

| Freya1 a răspuns:

Pai daca ti-ai facut niste prieteni mai demult si nu iesiai cu ei intre timp, si-au facu si ei alti prieteni probabil.Acuma sa nu ii lase pe cei cu care au iesit cand au avut nevoie te refuza pe tine.
Cred ca este timpul sa iti faci prieteni noi.

| Ch0co explică (pentru Freya1):

Nu sunt ei. Nici macar nu ii cunosteam pe cei cu care incerc sa imi petrec timpul acum

| Freya1 a răspuns:

Pai si acum cum vrei asa dintr-o data sa si iasa cu tine? Unde i-ai cunoscut? probabil pe net.Cat ai vorbit cu ei? Sunt de varsta ta?
Trebuie sa iti faci prieteni dar treptat.

| Ch0co explică (pentru Freya1):

Ii cunosc in realitate. Toti sunt de varsta mea, toti ori din fosta mea clasa ori din cartierul meu

| MihaiNicu23 a răspuns:

Cred ca trebuie sa iti faci noi prieteni cu care sa iesi ca sa ii oftici pe cei vechi.

| Ch0co explică (pentru MihaiNicu23):

Mi-as face, doar ca nu stiu exact cum. Toate persoanele noi pe care le-am cunoscut au fost prin cunostinte comune. Adica, nu pot sa ma duc pe strada la o persoana si sa o intreb daca vrea sa fim prieteni, sau aduc pe cineva pe Facebook si ii scriu pe privat "Hai sa iesim pe afara". As parea stupid.

| MihaiNicu23 a răspuns (pentru Ch0co):

Nu dar poti sa te imprietenesti cu altii din cartierul sau satul tau ca ie imposibil sa nu cunosti mai multi.

| Bubu3579 a răspuns (pentru Ch0co):

Eu m-am împrietenit cu unele fete de la școală. Totuși, tine minte un lucru :niciodată in viață nu exista prietenii.Multi dintre ei sunt niste figuranți. Gaseste-ti hobby-uri, iar la 16 mai bine îți faci o prietena. Încearcă sa te maturizezi, asa vei înțelege bine viața.

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Poate au si ei treaba intr-adevar unii dintre ei dar totusi nu e ceva ok daca te refuza toti, nu cred ca aia iti sunt prieteni, poate mai vorbeau cu tine din mila si doar atat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te descuraja incearca sa iti faci noi cunoscuti noi prieteni si va fi totul bine...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate că ar fi timpul să-ți faci niște prieteni noi. Nu crezi?

| Bubu3579 a răspuns:

N am fost niciodată anti sociala, dar si eu am avut prieteni așa. Prefer sa fiu singura decat cu niste falși.

| Ch0co explică (pentru Bubu3579):

Da stiu, dar parca nici asa nu imi place. Ma face trist ca trebuie sa stau in casa. As putea sa ies de unul singur sa ma plimb, dar as fi si mai trist, doar ar dovedi cat de singur sunt.

| Deuteronomul a răspuns:

Gaseste oameni cu care ai lucruri in comun.
Un prieten cu care sa mergi la sala sau sa te uiti la seriale/anime, sau sa desenezi sau sa feceti ce va taie capul.