| JustRisa a întrebat:

Ador saimi petrec timpul afara cu prietenii, dar in ultimul timp simt ca toti sunt falsi si ma enerveaza. Au un comportament imatur si fac glume proaste, iar uneori stau si ma uit la ei si cred ca ar trebui sa imi caut alti prieteni. Nu vreau sa le permit sa faca glume proaste pe seama mea, iar de fiecare data cand le zic ceva, repeta si ei acelasi lucru la misto. Ei cred ca a face pe prostul e cool si habar nu au sa se comporte pe strada. La 17-18 ani se comporta ca la 11 ani. Majoritatea baietilor au vrut sa fie cu mine si nu au avut sansa, iar acum fac glume proaste si rad ei intre ei. De fete simt cama indepartez, nu ma mai suna, nu mai vorbim. Cand ne vedem nici nu le pasa daca stau cu grupul sau singura. Ma deranjeaza lucrurile astea. Stiu ca eu sunt cea care m-am schimbat, le-am zis de multe ori ca nu ar trebui sa accepte glumele baietilor, dar ele sunt indragostite si nu am ce sa le fac. Sincer ma consider cea mai matura dintre ei, dar cred ca imi pierd respectul in fata lor, sunt niste nesimtiti, dar chiar si asa, sunt prietenii mei. Ce ar trebui sa fac ca sa nu isi permita nfaca glume proaste, nici pe seama mea si nici pe a altora, si sa imi castig respect in fata lor?

Răspuns Câştigător
| KamaSutra a răspuns:

Eu zic ca ar trebui sa-i uiti. Un prieten nu e nici pe aroape cum ai zis tu acolo, unui prieten ii pasa de tine, nu-i place sa te vada ca stai singura si face orice sa te invesealsca.
Ar trebui sa uiti de ei, sa-ti faci altii noi, parerea mea e ca e mai bine putini prieteni dar buni decat multi si... Ai inteleshappy

20 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Sa renunti la ei, acum cu seriozitatea buna purtare si sa razi din lucruri obisnuite de amuzament se considera ciudat ceea ce lumea nu accepta de aceea, prostii au prieteni, proastele la fel si lumea cu educatie nu are parte de nimeni serios.

| IonutCG90 a răspuns (pentru mgtow):

Salut. Ce FUNDĂ ți-aș fi dat la răspunsul ăsta.

| mgtow a răspuns (pentru IonutCG90):

Asta e adevarul laughing

| IonutCG90 a răspuns (pentru mgtow):

Corect happy.

| OldSoul a răspuns:

Eu unul spun ca ar trebui sa iti cauti alti/alte prietene, nu ii poti schimba si imi e ca daca te vei schimba tu, nu vei scapa de probleme.
Cautati cativa prieteni mai maturi...

| Doub a răspuns:

"si sa imi castig respect in fata lor?"- Respect? Trebuie să le câştigi prietenia adevărată, nu respectul.

| JustRisa explică (pentru Doub):

Daca ei ar sti ce inseamna asta, ar fi ok.

| Doub a răspuns (pentru JustRisa):

De ce nu îi accepţi aşa cum sunt?

| JustRisa explică (pentru Doub):

Pentru ca odata cu ei vin si glumele proaste si comportamentul imatur. Sunt la pachet. Si m-am saturat sa ascult prostiile. Cum ziceam, habar nu au ce e o prietenie adevarata, daca stiau nu se barfeau intre ei. Nu sunt toti asa, doar 90% dintre ei. Daca as putea, m-as indeparta de ei pentru ca eu am nevoie de un prieten/o prietena in care sa ma regasesc, dar nu pot pentru ca ii cunosc de mult timp si tin la ei. Imi e frica ca lipsa lor de respect sa nu imi afecteze imaginea in fata altor prueteni, de asta vreau respectul lor, mai presus de prietenie. M-am saturat de falsitate si imaturitate

| Doub a răspuns (pentru JustRisa):

Atunci, lasă-i, e mai bine aşa.

| JustRisa explică (pentru Doub):

M-am gandit la asta, dar nu mi-as imagina vara asta fara ei. Cu 2-3 persoane ma inteleg super, dar faza e ca suntem toti un grup, mereu impreuna si daca nu stau cu ei, nu stau cu nimeni.

| raMLesS a răspuns:

Găseşte alţii, ăştia nu-s prieteni doar îşi bat joc.

| syd2 a răspuns:

Odata un scriitor maret rus Lev Nikolaevici Tolstoi a spus : "Daca prietenii nu iti vor simti lipsa atunci ei niciodata nu ti-au fost prieteni ".
Eu iti recomand sa-ti gasesti 2, 3 prieteni insa ei sa fie adevarati, decat sa-ti gaseati o gloata de oameni care te vor
folosi doar in interesul lor.
Sper ca te-am ajutat happy
Cu drag, semnat Arima.

| anonim_4396 a răspuns (pentru syd2):

Frumos ce ai spus, dar... Te cheama Arima?

| syd2 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu tongue, ma cheama Tudor dar tu spune-mi cum vrei.

| Suck a răspuns:

Penibil, de ce ai lupta pentru ei?

| Ibrahimovic a răspuns:

Nimic. Daca nu iti acorda respectul pe care zici ca il meriti, ii lasi in pace, te indepartezi de ei si iti cauti altii. Sau mai e varianta sa-ti cauti o persoana cu care sa vorbesti cat mai mult, in afara prietenilor pe care ii ai. Sa iti faci un altul, la asta am refer.

| IonutCG90 a răspuns:

Hei. Păi tu la 17-18 ani nu ți-ai dat seama că ăia nu se numesc prieteni? Majoritatea pe TOT MAPAMONDUl așa sunt dar sunt și persoane sănătoase la cap, dacă ești atentă îi găsești. Da, cred că te-ai gândit bine, caută-ți alți prieteni. Eu în locul tău îmi tăiam mâna și îi băteam cu ea în cap pe toți... (Nu știu ce-a vrut să fie asta :-s) x_x

| MorganaM a răspuns:

Daca sunt asa oameni rai, nu cred ca ii mai poti schimba. Fa-ti alti prieteni. Acum e varsta la care se pot face cele mai multe prietenii happy

| allyn333 a răspuns:

Prietenii care nu sunt aproape de tine nu ti-au fost prieteni. Incearca sa iti faci altii, chiar daca nu va fi la fel.
Dragostea doboara tot, deci daca nu poti sta cu fetele fiind ca sunt indragostite de acei... Nici nu ii pot numi baieti ( eu am 13 ani si nici la 11 ani nu ma comportam asa de groaznic).
Spunele si tu:
Vorbele ce le-ai rostit
Drept la *** m-au racorit,
Dar tu poate ai minte fata de ei si nu iti pui minte cu ei.
Nu te pune cu mintea prostului ca al lui e odihnita!