| OanaCeci a întrebat:

Am lipsit 2 saptamani mentionez ca am fost foarte racita si nu am putut ajunge la scoala. Azi am fost in oras, la o prietena este ziua ei de nastere ( deci am fost invitata... nu am vrut sa merg, dar mi-a fost greu sa refuz) si m-a prins profa in oras. Deci nu mi-a spus nimic, dar ganduri spune ca profa spune ca `` Cecilia este bolnava si se plimba in oras, si la scoala nu mai vine``? In plus am ci probleme de sanatate.

Ce parare aveti de profa?

5 răspunsuri:
| katy a răspuns:

Eu daca m-as fi simtit rau, nu m-ar fi scos din casa decat salvarea.deci daca ar gandi ca nu ai vrut sa mergi la scoala, ar avea dreptate

| AFR81 a răspuns:

Asa am patit si eu cu antrenorul meu. Eram bolnav rupt, de abia puteam sa vorbesc, cazusem pe jos cu o seara inainte de rau ce-mi era, insa a doua zi, de cum am iesit in oras, m-am si intalnit cu el. Mi-a zis in fata: Bai Adriane, tu nu vii la antrenamente ca esti bolnav, dar umbli in oras cu capul gol. N-am avut ce sa fac si am mers la urmatoarele antrenamente in starea jalnica in care eram. Cam asta gandeste orice om normal, deci si profesoara ta, probabil, despre tine. Asta e valabil, totusi, daca te cunoaste pentru ca mai sunt cazuri in care profesorii nici nu baga de seama absenta unui elev. In orice caz, problema se va rezolva dupa ce vei aduce scutire pentru motivarea absentelor. Avand in vedere ca esti sau ai fost bolnava, banuiesc ca ai una.

| Violleta2022 a răspuns:

Providenta!
Daca chiar erai atat de bolnava, nu plecai in oras, asta este clar...dar cand pretinzi ca esti atat de bolnava, providenta iti joaca feste si te da de gol.
Probabil ca vei suferii consecintele, pentru ca tocmai ai facut dovada ca nu esti chiar atat de bolnava, faptele vorbind de la sine.

| Violleta2022 a răspuns:

Adevarul este ca, 2 saptamani pentru o raceala este prea mult. Toata lume astie ca stai acasa cateva zile, in stare grava poate 1 saptaman, dar 2 saptamani, este deja prea mult.

| Ara997 a răspuns:

Buna. chiar f. buna.