| anonim_4396 a întrebat:

Am luat 6 în testul de la mate...cum le pot spune alor mei? Au spus ca dacă iau sub 8 nu o sa ma mai lase afara sad.Ce pot face?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Le spui simplu si direct, ca-ti pare rau ca nu ai invatat si ai luat 6 la mate, dar ca promiti ca vei sta inchisa in casa, lucrand foarte mult la matematica, ca urmatoarae nota sa fie un 10.

| PsihologDanielBotezan a răspuns:

Salut! happy Sfatul meu e să le spui adevărul. O faptă rea mărturisită, este pe jumătate iertată.winking Sinceritatea este cel mai de preț lucru și vor aprecia părinții tăi, dacă le spui nota reală. Dacă minți, îți necinstești părinții. Chiar nu merită asta, nu crezi? happy Eu știu că ei te iubesc și chiar dacă îți impun restricții, este pentru binele tău. big grin Gândește-te cum ar fi în circulație fără indicatoare, cum ar fi oile fără a fi împrejmuite de gard?winking Ai înțeles ideea. Funda? big grin