| FearOfTheDark a întrebat:

Am mai multe intrebari pe care mi le-a pus un coleg care a patit multe si mi-e cam mila de el. Vreau sa il ajut macar cu un sfat.
Ati fost vreodata la psiholog?
V-a ajutat intr-un fel?
Unde l-ati gasit?
Cam cat poate costa o sedinta?
De cate sedinte ati avut nevoie?
Esti un om implinit si impacat cu cele din jur?
Imi este mila de acest tip.Nu stiu ce sa ii zic.Am ramas putin socata.Nu vrea la psihologul din scoala pentru ca sunt sanse ca el sa ii zica familiei tot ceea ce se vorbeste in timpul sedintei.

5 răspunsuri:
| buburuza2007 a răspuns:

Cel mai bun psiholog este el,omul nu are prieten si dusman mai mare decat el insusi,acum tu esti persoana lui de incredere,din moment ce ti-a spus prin ce-a trecut,cel mai bine tu il poti ajuta facand parte din viata lui si fiindu-i aproape,dar anumite rani nici macar un psiholog nu le poate trata, si plus ca raman in suflet indiferent de situatie, incearca sa-l incurajezi si fii tu mai puternica ca el, ca el sa te vada pe tine si sa te urmeze, sa te ia ca exemplu

| MetalForever a răspuns:

Un psiholog nu spune nimanui din exterior nimic.
Si eu am facut vizite la psihologul scolii, eram prea matur pentru cei din jur si dira...de ciuda m-a trimis la ea(e dusa rau dira mea)
La psihologul scolii e gratis,dar,daca tot atat de mult insista cu intrebarile,intreaba-l de ce.S-a apucat dedroguri si nu vrea sa spuna? Nu ii place viata-i se pare prea dura? As zice ca e un specimen esuat, dar ma abtin si iti spun sa ii zici ca.e un om inteligent, nu are nevoie de psiholog...
In locul tau, as lasa prostiile in pauza si m-as pune sa vorvbesc cu el-daca faci asta, nu fii directa.Fa-i impresia ca-i vrei binele si nu fii direct(a)..adica incearca sa vorbesti cu el in asa fel incat sa il poti intelege, imprieteneste-te cu el, dau sa nu cumva sa ii spui unui profesor ce vorbesti cu el..ar putea sa iasa nasol, daca ar afla, nu ar mai avea incredere in nimeni.
Sper ca intelegi.

| FearOfTheDark explică (pentru MetalForever):

Nu s-a paucat de droguri.Nu stiu ce e cu el.Incerc sa il ajut.Mi se pare singurul de treaba.Trag sa il aduc la realitate.

| MetalForever a răspuns (pentru FearOfTheDark):

Nu s-a ''paucat'' de droguri? Atunci e bine.(nu am scris ''paucat'' din rautate,doar de ironie).
Baga-l in metale.
Nu, acum serios, vorbeste mult cu el, da-i impresia ca esti interesat.
Dupa ce va captati atentia reciproc, intra in discutii personale.Eu,sincer(si logic) asa as face.

| FearOfTheDark explică (pentru MetalForever):

Am probleme cu tastatura asta idioata.Paucatlaughing Nici macar nu am verificat ce am scris.
In fine o sa vad ce pot face. Sper sa il ajut.Chiar sunt interesata.Nu stiu de ce dar acest tip mi-a aratat ca e demn de atentia mea. Poate ca m-a ajutat de multe ori si eu vreau sa fac ceva bun pentru el.