| Emiluner a întrebat:

Am nevoie de ajutor. Am 13 ani și încă imi e frica de întuneric și să dorm singura. Peste câteva luni voi avea propria mea camera și voi dormi singura, acum practic dorm cu fratele meu.
Nu stiu ce să fac, Mi-e frică singura...
Dau funda. Sau medalie sau ce e aici

Răspuns Câştigător
| anamaria82726 a răspuns:

Multor copii de varsta ta li se intampla asta. Este pur si simplu o stare incontrolabila. Fiindca in general intunericul ne da o stare de nesiguranta din cauza faptului ca nu vezi ce este in jurul tau si iti fac multe filme in cap. Unor persoane chiar nu le poate trece si le este frica de intuneric pana la varste mari.
Nu este bine sa dormi pe lumina. Dar pentru inceput, ca sa nu te chinui foarte mult, trebuie sa ai o lampa. Care sa aiba o lumina nu foarte puternica. Doar sa te ajute sa vezi in jurul tau.
Si mie imi mai era frica. Efectiv ma culcam cu lumina aprinsa. Odata eram foarte obosita si urma sa adorm foarte repede si am zis sa inchid lumina. Si am realizat ca este mult mai bine sa dormi pe intuneric si ca nu se intampla nimic. Apoi am dormit doar cu o lampa cu lumina slaba si portocalie, iar cu trecerea timpului am renunat la ea de tot.

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Cumpără-ți ceva lumină/lampă de noapte. am primit eu de pe mindblower o lumină de asta de noapte în formă de lună care se luminează în mai multe culori și-i poți seta intensitatea luminii. o recomand, e superbă și practică.

| AvalohAlyn a răspuns:

Cumpără o lampa de veghe și tine-o aprinsă noapteai sa nu o lampa foarte puternica ci mai slabă că luminarw, de veghe...și ai rezolvat treaba.Nu e nevoie sa dormi pe întuneric total, poți ține lumini slabe aprinse.

| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.
Încearcă să te uiți la TV iar când simți că ți se face somn poți stinge TV-ul și să aprinzi veioza. O să vezi că odată cu trecerea timpului o sa te obișnuiești cu ideea și nu vei mai avea nevoie de veioză.

| romeo78 a răspuns:

Există lămpi de veghe cu led slab care se bagă în priză.
Dar, trebuie să mergeți la un medic specialist psiholog, alături de părinți și să discutați de această problemă.
Trebuie să te gândești la viitorul tău. Acum ești acasă. Dar, peste 7 ani vei dori să mergi la facultate, poate vei sta la cămin cu altă fată! Ce vei face atunci? Nu dormi toată noaptea?
Frica de întuneric se poate trata și ține sub control.
Este o boală a copilăriei!

| Sofer a răspuns:

Cumpăra o lampa sa dormi cu lumina aprinsa sa nu îți mai fie frica de întuneric.

| Crescent a răspuns:

Încearcă să ții o lampa sau televizorul deschis, nu stiu. Înainte să dormi uita-te la ceva amuzant