| bogz a întrebat:

Am nevoie de ajutor, daca puteti citi mini-povestea mea.Deci sunt in clasa a 12-a si ma simt complet lipsit de putere, nu am chef mai de nimic, ma simt foarte naspa.Mai fac sport de cateva ori pe saptamana, dar imi este foarte greu, ma simt foarte foarte obosit.Iau vitamine si mananc sanatos, dar orice as face nu am energie, nu ma motiveaza nimic, si am bacul si admiterile la facultate.Nu sunt prost, dar imi este foarte frica de admiteri si de bac, am invatat bine in cei 4 ani, nu ar fi probleme, dar simt ca as fi un copil prost.Ma simt foarte urat si gras, bine nu am patratele, dar sunt facut, am avut prietene mai multe, si acum mai vb cu unele tipe frumoase, stiu sa ma comport cu o fata si majoritatea printre cele mai frumoase le-am avut.Am masina(nu a mea), dar e un vw Lupo si ma simt foarte inferior si naspa cu ea....adica nu e cine stie ce.Ai mei au zis ca o sa ia cu siguranta o masina cat de curand mult mai buna, dar nu stiu pana atunci ma simt super-prost.Sunt lipsit de orice vlaga si nu ma motiveaza nimic, imi doresc foarte mult o masina si sa intru la facultate, dar nu stiu cum sa fac sunt foarte nemultumit de situatia mea actuala.Cand mai citesc pe aici ca unii au 20 de ani si n-au avut o prietena, iar eu am avut parte de destule...dar tot sunt nemultumit si nu ma consider destul de bun.Nu stiu ce sa fac si cum sa fac ar trebui sa ma canalizez pe invatat, pentru ca am sanse, dar nu simt nimic ca m-ar atrage. Ajutor, va rog!

Răspuns Câştigător
| mms123 a răspuns:

Cred ca ar trebui sa ai mai multa incredere in tine. De foarte multe ori si eu ma simt la fel ca tine insa incerc mereu sa gandesc pozitiv, chiar daca ai o masina care nu e "cine stie ce" dupa spusele tale bucurate ca o ai si ca te poti deplasa cu ea, sunt altii care si-ar dori sa fie in locul tau. Legat de frumusete parerea mea e ca nu ar trebui sa iti faci probleme, spui ca ai avut mai multe fete deci asta inseamna ca arati bine si in plus fiecare om este frumos in felul lui. Nu exista urat ci doar mai putin frumos happy. Depinde si de cine priveste sincer pentru ca ceea ce tu vezi urat u pot vedea frumos si invers ...deci trebuie sa stai linistit din punctul asta de vedere ...si la invatatura daca nu ai avut probleme atunci fii sigur ca te vei descurca foarte bine mai departe. Pentru a nu mai fi asa iesi cu prietenii, razi si distreaza-te. Daca stai in casa vei intra in starea de melancolie totala. Noroc si sper ca sfaturile mele sa iti fie de folos happy

5 răspunsuri:
| վፀiፀፀ a răspuns:

Din cate ai spus, pare ca ai o cadere psihica, un inceput de depresie, si eu am trecut prin asta.
Intr-adevar, in zilele astea aspectul fizic si situatia financiara conteaza foarte mult dar, nu ai de ce sa te simti descurajat. Faptul ca ai avut destule prietene, nu e ceva care sa te faca sa te simti bine, bine te simti atunci cand ai una si simti ceva pentru ea. Nu conteaza ce masina ai, apreciaza ca ai una! Situatia ta psihica din acest moment nu se va vindeca cu o noua masina, sau o iubita tunata cu toate cele si forme proieminente. Ai nevoie de ceva timp pentru tine sa reflectezi asupra ta si a ceea ce e bine pentru tine. Faptul ca esti in clasa a12a trebuie sa te faca sa te pui pe picioare cat mai rapid si sa te mobilizezi! Si, sincer, te sfatuiesc sa mergi si la un psiholog fiindca te va ajuta daca singur nu poti sa te mobilizezi si sa nu-ti fie rusine ca mergi la psiholog, este ceva absolut normal si de ajutor.
Incearca sa ai mai multa incredere in tine, chiar daca acest lucru e destul de greu, spune-ti mereu ca poti sa faci orice si esti o persoana stapana pe sine!
Bafta! O sa ai nevoie:*

| corbulalbrosu a răspuns:

Canalizeaza-ti toata atentia (incearca macar) pe materiile necesare examenului de bacalaureat. Mai mult ca sigur vei intra si la facultate si de abia dupa aceea sa incepi sa-ti pui aceste intrebari existentiale. Se pare ca tu esti un favorizat al soartei care nu este in stare sa recunoasca si sa inteleaga, cum s-ar zice "nu vezi padurea din cauza copacilor" Multumirea, aprecierea precum si femeile vor apare doar daca te vei realiza in viata. Deci invata.

| SkyPilot a răspuns (pentru corbulalbrosu):

happy Pentru masina eu trebuia sa ma milogesc de al batran, si mi-o lasa dupa cum avea el chef. Intr-adevar, omul nu apreciaza ce are!

| neutrino a răspuns:

Ia-ti o scutire medicala pentru o saptamana si incearca in acest timp sa te reculegi.

| relian a răspuns:

Ia ceva pipule antidepresive daca vrei sa scapi, altfel esti mincat.Te ajuta garantat.Esti o fire mai slaba, nu ai cu sa le ai pe toate asta e natura.