| DDCC a întrebat:

Am nevoie de ajutor.
Eu nu sunt ca ceilalți oameni. Nu pot exprima ce gândesc și ce simt. Dacă mă simt rău nu pot face altceva decât să aștept să-mi treacă durerea.
Am observat că abia atunci când eram singur și făceam o plimbare (mai lungă) sau doar în unele momente, tot când eram singur, îmi veneau mai multe idei despre cum sunt eu și cum stau lucrurile. Îmi venea câte-o avalanșă de gânduri. Într-un timp le scriam mult în notițe pe mobil.
Am fost la psihologi gratuiți, odată la liceu dar aia nu chiar contează, apoi la cel al universității, apoi el a plecat și am fost la una la o asociație.
Nu le puteam exprima față în față care îi adevărata problemă.
În ultimul timp tot am o idee care mă obsedează. Dacă există psiholog mai avansat care știe hipnotiza. Adică dacă nu reușesc nicicum să spun totul față în față să intre în mintea mea și să pot să-i spun ceea ce nu i-aș putea spune altfel.
Cred că psihoterapeut se numește. Dar neapărat care știe hipnoză.
În ultimul timp am tot ținut legătura cu frate-meu, de când i-am scris că iarăși mă simt rău. I-am tot descris zile din viața mea iar acum mi-a zis să respect asta
https://www.dropbox.com/.......12.54.png
Adică timp de 2 săptămâni să nu mă mai gândesc la mine ci doar cum să îi fac fericiți, cum să le fac o plăcere altora. În primul rând mi-e imposibil ca în fiecare zi să nu mă gândesc la mine, apoi chiar nu cred că asta e soluția pentru mine, că va funcționa.
Am căutat pe net ieri psiholog cu ședințe online, dar m-am pierdut în site-urile ce le-am găsit. Gratuit, doar de aș face cu bilet de trimitere, însă acum e vară și n-o să prea am când să mă duc la Alba câte-o zi pentru o ședință. Eu stau la munte. Și nici nu știu dacă la stat există așa ceva, să mă poată hipnotiza.
Zic hipnoză fiindcă, cred că e singura mea speranță. Chiar și să pot scrie cuiva prin mesaje oricând ce gândesc și cum mă simt mi-e greu și nu pot să formulez. Apoi să țin jurnale cu ce fac în fiecare zi e și mai obositor, că trebuie să trec multe detalii. Și nici scrisul nu mă ajută.
Să discut mereu cu cineva m-ar ajuta dacă ar putea fi o persoană conectată mereu la mine, să poată vedea ce gândesc, ce simt, tot.
Deci ce aș putea face? Există o șansă cu hipnoza, cum am scris eu? Sau ce mi-a zis frate-meu, e chiar posibil să mă ajute?
Vă rog să mă ajutați, de câțiva ani buni sunt așa și nici cui mă ascultă nu îi pot spune cum stau lucrurile cu mine, NU reușesc să mă exprim.
Și nici psihiatria nu mă ajută la nimic. Am fost la unul, mi-a dat cipralex, nu mi-a făcut nimic. Eu nu înțeleg cum se exprimă ceilalți atât de ușor. Oricine consider că se exprimă mai ușor, știe ce simte.

2 răspunsuri:
| ladyMillion a răspuns:

Suntem existente umane si stiinta inca nu poate explica cu exactitudine cum am aparut. Teorii peste teorii si tot cu semnul intrebarii suntem. Asa ca tu te miri ca nu poti exprima ceea ce simti si ceea ce esti? Nu se poate, e ceva ce simti tu si numai o persoana care trece prin aceleasi lucruri. Poti sa ii explici unei persoane care nu a gustat niciodata ciocolata ce gust are? Poti sa explici unei persoane care nu a vazut niciodata culoarea galben cum arata? Poti sa explici unei persoane cum e sa faci dragoste fara ca ea sa fi incercat? Toate aceastea sunt interpretari si feelinguri umane care difera de la o persoana la alta. De ce ai nevoie sa exprimi in cuvinte tot ceea ce simti? Daca tu stii ce simti, stii care sunt scopurile tale in viata, stii pentru ce fugi, trebuie doar sa le aduni si sa le pui la punct. Daca tu nu stii ce vrei de la viata, nimeni nu iti va spune pentru ca nimeni nu o poate sti mai bine decat tine. Bafta!

| Violleta2022 a răspuns:

Ai scris o gramada, ai pomenit de o mie de ori de psihologi dar nu ne-ai scris motivul real pentru care te simti asa si de ce ajutor ai nevoie.
Pacat ca ai batut campii in 1000 de cuvinte, fara nici un sens ori logica pentru noi.