| Alxxzzxx a întrebat:

Am nevoie de ajutor la chimie!
E URGENT!
Chiar nu mă pricep.
Cum rezolv o problemă?

8 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Spune.

| Alxxzzxx explică (pentru Bondarel99):

Cum se rezolvă?
Am nevoie de paşi pe care îi urmezi în rezolvarea problemei.
De ex:
1) Ce cantitate si nr de moli de CO2 se obtin prin descompunerea termica a 200g CaCO3?

| Bondarel99 a răspuns (pentru Alxxzzxx):

Pai mai intai faci descompunerea termica, adica reactia.
Apoi scrii pe reactie cantitatile, masele molare. Faci regula de 3 simpla. Faci cu formula aia ca sa afli nr de moli.
Nu mai stiu exact, nu pot calcula acum problema asta.

| Alxxzzxx explică (pentru Bondarel99):

Asta ştiu, dar nu-mi mai aduc aminte cum se face reacţia aia...
Aşa:
CO2+CaCO3=?

| Bondarel99 a răspuns (pentru Alxxzzxx):

CaCO3 = CaO + CO2

| Alxxzzxx explică (pentru Bondarel99):

Cum ai aflat?

| Bondarel99 a răspuns (pentru Alxxzzxx):

Descompunerea termica a carbonatului de calciu e cea mai simpla reactie si cea mai cunoscuta, nu e vorba de aflat. Ai o substanta pe care o descompui, in cazul asta rezulta oxidul de calciu, adica varul nestins si dioxidul de carbon.

| Violleta2022 a răspuns:

Mergi mai devreme la scoala, cauti profesoara de chimie si o intrebi!