| DaRlInGiLuSiOnS a întrebat:

Am nevoie de ajutorul vostrusadde 2 ani de zile cunosc o fata care mi-a fost mai intai colega apoi prietena iar acum suntem foarte apropiate pana de curand eu n-am stiut ce e cu ea era foarte sensibila.Intro seara a dormit la mine si na mai putut tine in ea si a izbucnit in plas mia povestit ca sunt 5 frati iar fratele cel mare o terorizeaza o bate din orice ce ma uimit si mi-a dat fiori e ca mi-a spus ca la 6 ani a pus-o sa faca curat prin casa si na facut cum a vrut el si a arso cu o surubelnita incinsa:O doamne... o bate i-a dat cu picioarele in burta... o bate chiar si at cand el se cearta cu iubita lui se razbuna pe ea.Acuma el este plecat in alta tara.Prietena asta a mea le-a spus parintilor dar nu au ce sa-i faca. Tatal fetei a ajuns in pragu sal dea afara din casa. Dar nu asta e problmea.Eu am incercat sa-i dau sfaturi au ajutat-o in acea seara sa doarma linistita.Am sfatuito sa mearga cu mine la psihologu scolii pentru ca pe mine ma depaseste situatia deja ea e traumatizata.Mananca cu frica cand sta la masa cu el.Se roga in fiecare seara sa adoarma el ca sa no bata. A spus ca ar merge la psiholog dar ii este frica ca pers de acolo ii va dezvalui intimitatea prin scoala spuneti-mi va rog ce sa facsadmi se rupe sufletu de ea

Răspuns Câştigător
| Yang a răspuns:

Exista o regula de confidentialitate intre psiholog si pacient nu poate nici sa vrea decat cu parintii eventual.Mai important nu este de ras nici de glumit violenta domestica este pedepsita prin lege.Nu eu nu zic sa fie fata buna sa indure cum fac altii, sa astepte sa creasca, sa taca, in nici un caz indiferent despre cine este vorba nu suntem animale, si nici ele nu se comporta asa daca frate su e sarit de pe fix si nu se poate controla ea ce face e sac de box? Deja imi imaginez cum o sa creasca cu frica de fiecare barbat care o va atinge, va avea problema in a se increde in alta persoana pentru ce toata suferinta asta.Sa mearga la psihologul respectiv acesta are dreptul in cazul unor cazuri extreme sa ia masuri.Parintii sunt si ei vinovati, nu o pot lasa asa poate cine stie si ei saracii cate indura dar nu e o rezolvare asta este tortura curata pe care nici ea nici o alta fiinta umana nu este obligata sa suporte

4 răspunsuri:
| Messyhair a răspuns:

Ce prost e ala care a dat comentyariul de mai sus.Mda.pai dupa cum ai zis si tu, fratele ei este plecat deci nu mai are ce sa-i faca.Incearca sa o linistesti si tu, calmeaz-o si faceti diverse lucruri impreua.Iesiti la un suc la film, shopping(asta daca aveti mania)ca sa mai uitati de lucrurile rele.Si vorbiti despre diverse lucruri. Fa-o sa rada, asa mai uita si ea. Oricum faptul ca fratele ei a plecat din tara este nemaipomenit de bine.De un lucru sunt nedumerita.Cum naiba, parintii ei nu au luat masuri pana acum?

| irina20 a răspuns:

Meregeti la politie, sunati la Protectia Copilului, faceti orice se poate face. Spune-i sa nu-si faca griji in legatura cu psihologul, tot ceea ce-i va spune va fi confidential.Nu ei trebuie sa-i fie rusine ci fratelui ei.Nu e o rusine sa ceri ajutor. Sper sa se rezolve. Tine-ne la curent.Bafta!

| Blaiiir a răspuns:

In primul rand psihologul nu are dreptul sa zica nimmic la nimeni. Poate ar trebui sa vb. cu parintii sai, insa sa fie sincera, sa le spuna tot ce are pe suflet. Nu ma pricep prea bine insa daca situatia se agraveaza, sa apeleze la Protectia Copiluluihappy

| omulcubani a răspuns:

Sdrfdsfadsfasdfdasfasdfdasfdas