| dianamaria2004 a întrebat:

Am nevoie de cateva sfaturi, simt ca mai am foarte putin si intru in depresie.Am 18 ani si nu am fost niciodata o persoana anti-sociala, pana acum 4-5 luni aveam o groaza de prieteni, relatie, era totul ok.Mi-am indepartat toti prietenii fără sa ma gandesc la ce se poate intampla pe viitor, asta doar pentru ca in mintea mea am crezut ca daca am un iubit, imi poate fi si prieten, si de toate (faceam 3 ani in curand)
Intre timp ne-am despartit definitiv, nu mai am nici un prieten sau o prietena, si simt ca intru in depresie pentru ca sunt prea singură. Efectiv am ajuns sa nu am cu cine schimba o vorba..Nu ies din casa, ma simt ca la puscarie.Ce pot face sa imi revina viata la normal? Nu vreau sa ma impac cu fostul meu, nici nu imi vreau prietenele vechi, vreau sa cunosc persoane noi si nu stiu cum as putea face asta, eu fiind "singuratica" acum..Simt ca totul devine din ce in ce mai rau, am 18 ani si stau in casă non stop fara sa vorbesc cu nimeni, iar altii de varsta mea ies in cluburi, ies pe afara.iar eu nu am cu cine schimba o vorba in mesaje macar...nu doresc asta la nimeni, e groaznic.Ce pot sa fac sa imi revina viata la normal?

3 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Incearca sa faci lucruri care iti plac. De exemplu daca iti plac drumetiile te poti "agata" de persoane care merg intr-un loc in care vrei si tu. Pentru asta nu recomand trasee dificile, in special pentru ca nu cunosti oamenii, dar pentru trasee usoare, prin padure, consider ca e ok si poti lega prietenii. Daca iti place asta, scrie-mi si iti dau un link de discord. Daca iti place sa citesti, gasesti pe Facebook grupuri de persoane care fac schimb de pareri despre cartile citite; si pe Instagram poti sa gasesti persoane care au conturi unde fac review-uri la cartile citite. Te poti baga si acolo in seama.
Mai poti sa iti faci prieteni la facultate, la diverse cursuri si ateliere, la evenimente care se desfasoara in orasul tau.

| just4ubr2015 a răspuns:

Din ce oras esti

| DonEnnioSalieri a răspuns:

Incearca aplicatii de socializare : Instagram, connected 2me, tinder si vei gasi amici laughing