| anonim_4396 a întrebat:

vreau sa ma sinucid, nu mai gasesc nici un rost in viata mea.
Nu am nici un prieten deoarece sunt timid ..Acum sunt la un liceu mai slab si in clasa IX m-am imprietenit doar cu un tip cu care stau si in banca dar am observat ca e un prieten cu beneficii. când il intreb daca vrea sa iesim pe undeva prin oras mereu gaseste o scuza..fiind o persoana care nu stie sa socializeze nu am alti prieteni... înafara de el ( in clasa nu prea am cu cine sta ..deoarece sunt la un liceu mai slab si clasa e clasa numai de cocalari si pitipoance si el e un copil popular in clasa. )
Ma dezamageste faptul ca eu l-am crezut prieten si l-am ajutat in toata situatiile si el doar m-a folosit.
Mai mereu stau la pc (nu prea ies din casa..doar la scoala si inapoi ) si joc o gramada de jocuri cu scopul de a ma amuza dar fara rezultat..simt ca urasc pc-ul dar tot in accelasi timp sunt depedent de el
Pot spune ca sunt o persoana anti sociala si am intrat in depresie si nu mai gasesc nici o scapare.
Stie cineva o metoda simpla si nedureroasa de sinucidere?

Răspuns Câştigător
| Darksunset a răspuns:

Salut strain cu aceleasi ganduri ciudate ca ale mele. situatia mea e trasa la indigo cu a ta... tipa timida,care nu are niciun prieten,mint, toti sunt acolo cand au nevoie de ceva,de depresie nici nu mai spun, am avut acum ceva timp si se pare ca a "recidivat", so, daca mai esti pe aici fa.ti timp si hai sa vorbim, pentru ca imi explodeaza capul din cauza singuratatii asteia...

7 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa le explici problema ta parintilor tai pentru a merge la un psiholog. De asemenea iti recomand sa suni la telefonul copilului. Incearca sa gandesti pozitiv, nu te stresa, sunt multi oameni timizi, trebuie doar sa iti gasesti mediul in care sa te integrezi. Poti gasi grupuri sociale pe Facebook, trebuie sa ai si tu o placere, un hobby, astfel gasesti oameni care sa fie ca tine, sa aveti ceva in comun. Multa bafta.

| RAY a răspuns:

Viata e o suferinta asta e adevarul,de cand te nasti suferi pana mori dar ai o viata man nu doua,asta e prima si ultima,te inteleg si eu am fost dezamagit de am ajuns sa devin antisocial pentru ca lumea e doar pe interes si ipocrita, cautati o pasiune,un scop nu merita sa ai asemenea ganduri,accepta viata si numai avea asteptari de astea de la alti,fi tu cel mai bun prieten al tau,omul mereu asteapta de la alti ceea ce nici macar el nu e in stare,vrem sinceritate dar uram adevarul, cu toti gresim nu poti sa te astepti de la cineva de ceva ce nici tu nu esti in stare nu e corect asa ceva,fiecare e ipocrit in felul sau,fiecare pe interes si atat dar nu inseamna sa fi antisocial sunt si persoane rationale in Romania cu care ai ce discuta putine dar sunt,inchei prin a spune ceea ce a spus unul care sa aruncat de pe pod,in acele momente mi-am dat seama ca totul are o rezolvare doar cea vream sa fac numai avea solutie,daca ai impresia ca e cineva e fericit te inseli, omul e o fiinta depresiva dar care se minte ca e fericit de asta ne mintim si ne impacam cu sperante si ne amagim cu ele, cu toti suferim, vezi filozofia budista, multa bafta

| justanotheruser99 a răspuns:

Nu fii așa de negativist. Viața e plina de suișuri si coborâșuri. Nu te pripii in decizii. Îți sugerez sa te apuci de un sport si ai mai putea sa citești câteva cărți de dezvoltare personala. Daca ai nevoie de un prieten poți sa îmi scrii. Sunt un bun ascultator si îmi place sa ajut.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O sa te rog din toata constiinta mea ceva. Toti care s-au sinucis voiau sa spuna ceva de fapt. Incearca sa te integrezi online, si pur si simplu baga-te in seama cu ceilalti, suporta-i dar nu prea mult timp, fi pregatit sa razi de ei, si ei sa rada de tine pentru ca esti diferit, si ei sunt toti la fel.

| Teo29 a răspuns:

Ai nevoie de un serial tv comedie, de Modern Family, The big bang theory de ex. Sa stii ca mari personalitati ale lumii au fost timide dar au facut din asta o provocare, nu o incercare pentru ei. Intrebarea pe care trebuie sa ti o pui este, cum pot face sa pot sa ma schimb pe mine, iar apoi lumea din jurul meu? Ai nevoie de terapie, de psiholog, de o consiliere. Nu e nimic rusinos in asta, si eu am fost timid si am scapat prin terapie. TINE MINTE, TE Ai Nascut cu un scop in viata asta, viata e foarte dura uneori, nu te incurca in timiditate, mai ales ca are leac, vindecare, trebuie sa faci primul pas spre vindecare. Cere ajutorul, toti cerem cate ceva, tu fa in asa fel sa poti merge mai departe! Am incredere in tine, cred ca vei posta peste ceva timp ca ai rezolvat problema, putin cate putin! happy PS, muta-te in alta clasa, alt liceu, incepe ceva nou big grin

| Chihaialexs a răspuns:

Nu te mai gandi la sinucidere este doar o metafora a gandirii tale.

Daca nu ai prieteni nu inseamna ca s-a sfarsit lumea...mai exista si alte clase de copii si au fost create atatea pagini de socializare incat sunt mii de persoane dornice de a se imprieteni si a se intalni cu tine.

Dar in primul rand ar trebui sa vorbesti cu cineva apropiat despre asta de exemplu o ruda care crezi ca te poate ajuta sau sa mergi la un psihiolog nu ai asa ceva la liceul tau?

Sper ca ti-am fost de ajutor si uita de acel cuvant.

| Veltorb666 a răspuns:

Nu te sinucide din cauză că ești timid, nu se merită viața are suișuri și coborâșuri și să treci peste dacă tot stai atât la pc încearcă să-ți găsești prieteni online.