| niva19 a întrebat:

Am nevoie de un psiholog, dar nu imi permit o sedinta. Exista online asa ceva?

4 răspunsuri:
| diaac a răspuns:

Sunt psihologi care lucreaza pe internet dar tot nu este gratuit. Daca ai putea spune mai multe despre ce varsta ai (nu exact dar daca esti minor(a) sau adult) si tipul de problema, poate iti pot da mai multe informatii. Ca sa fiu mai concreta. Daca esti copil sau adolescent, poti apela la Telefonul Copilului, unde iti vor raspunde voluntari pregatiti care pot discuta cu tine fara sa perceapa vreo taxa. Daca esti intr-o situatie dificila in care simti nevoia de un raspuns punctual de la cineva de specialitate, iti recomand portalul www.terapeuti.ro unde iti poti face cont si poti pune in scris intrebari terapeutilor si specialistilor de pe site. Daca ai un diagnostic psihiatric (sau suferi de anumite boli), prin noua lege serviciile psihologice sunt acoperite de casa de sanatate - din nou, asta numai cu diagnostic si trimitere de la un medic specialist catre psiholog. Daca iti permiti sa platesti sedinte mai ieftine, sunt psihologi dispusi sa negocieze. Depinde de situatia ta anume.

| niva19 explică (pentru diaac):

Nu e pentru mine, e vorba de o prietena, are 20 de ani, eu nu as apela la asa ceva nici daca as simti ca sunt in pragul nebuniei!

| diaac a răspuns (pentru niva19):

Am inteles. Si ti-a spus ca are nevoie de un psiholog? Stii daca are vreun diagnostic sau daca este dispusa sa plateasca un pret redus? Poate ii pot recomanda o institutie sau pe cineva (depinde si unde locuieste). Nu este nevoie sa imi raspunzi cu datele ei aici, sa ii respectam intimitatea, dar daca este interesata poti sa ii dai datele mele de contact (sunt pe blogul de pe profilul meu).

| NimeniSiAtat a răspuns:

Exista, dar e tot cu plata.