| anonim_4396 a întrebat:

Am niște probleme grave la scoala. Sunt in clasa a 9a la un liceu de elita, ultima medie din clasa mea a fost 9, 57. Eu simt ca nu mai fac fata, nu mai am note la fel de mari ca ininte, desi imi dau silinta si dorm doar 3-4 ore pe noapte ca sa pot sa ma descurc si tot nu reusesc sa invat perfect la toate. Sunt si singura cu o colega, sunt departe de casa si nu stiu ce sa mai fac. Ma bate gandul sa ma sinucid, ar trebui sa fac asta? Si daca da, cum? Stiu ca-mi veti spune ca e o prostie, dar am vise prea mari pentru cat pot eu si simt cum se destrama pe zi ce trece, vreau sa devin medic, sa fiu profesor doctor universitar si sa lucrez in cercetare, dar simt ca nu mai pot, nu mai retin nimic, profesorii se iau de mine mereu si nu mai suport. Poate am un vis prea mare, dar mi-as detesta viata daca acesta nu s-ar implini. Nu mai am deloc speranta si cred ca cea mai buna rezolvare e sa termin odata. Spuneti, va rog, metode rapide de sinucidere.

8 răspunsuri:
| ViVi99 a răspuns:

Nu e cazul sa te sinucizi! Poate liceul ala e prea pentru "genii ciudate". Muta-te de acolo. Si lipsa somnului e o cauza a neconcentrarii tale. Fi relaxata, nu baga in seama ce zic profii. Tu vorbeste cu ai tai, te vor intelege. Capul sus, viata e prea frumoasa sa te sinucizi! Stai calma, nu te enerva. :*

| Evileye6 a răspuns (pentru ViVi99):

Nu am cum sa ma mut, nu vreau asta. Am muncit prea mult ca sa ajung aici. Daca as pleca, ar fi cel putin 100 de pesoane care sa se bata pe locum meu. Liceul meu e foarte cautat. Doar ca am o obsesie, trebuie sa fiu perfecta. Nu ma pot multumi cu mai putin. Niciodata nu am putut.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Artemis,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| alexutzaTaa a răspuns:

Mmmaaaaaaaaaaaiiiiiiiiiiiii ia-ti gandul de a te sinucide nunununununuununununununununununuNUNUNU du-te la un psiholog rezolvati problemele si retine nunununuNUNUNU nu te sinucide

| bestia69k20 a răspuns:

Salut,sa te sinucizi? am avut si eu gandul acesta, din pacate am si incercat...credema viata e foarte frumoasa.Te-ai supraevaluat de aceea nu faci fata.Nu visa la o cariera mareata, e drum lung pana acolo.Trebuie sa fim realisti, in viata nu e nimic usor.Incearca sa iti faci ordine in ganduri.Dormi mai multi, nu dormi-oboseala-fara concentrare la invatat.Nu crede ca viata ta e distrusa. Uita-te la cei care nu pot sa mearga, sa vada...cei cu handicapuri, fi bucuros ca poti sa te imbraci singur, si nu cu ajutorul mamei tale.La sinuciderea,la varsta ta nici macar nu sti ce inseamna cu adevarat, lasa gandurile astea si punete pe invatat logic, curat, practic, Bafta si sper sa ne auzim de bine.

| Evileye6 a răspuns (pentru bestia69k20):

Poate m-am supraevaluat, e adevarat, dar nu pot sa renunt la visul asta. Cu toate ca sunt la profil real, sunt cu capul in nori. Toata viata mea, chiar si inainte sa incep scoala, m-am concentrat doar pe a invata si pe a afla mai multe si nu ma imaginez facand altceva. Am cativa cunoscuti care au reusit sa faca ceea ce vreau eu si as vrea si au sa reusesc.

| CrissxCriss a răspuns:

Chiar daca nu te mai descurci nu inseamna ca trebuie sa-ti iei viata.Cat poti invata atata poti.Gandeste-te la familia ta, la prietenii tai.Sa-ti zboare gandul de la sinucidere...ai toata viata inainte, speranta moare ultima si in viata nu exista nu pot!

| Evileye6 a răspuns (pentru CrissxCriss):

E usor de spus, dar eu, toata viata mea, nu am facut altceva decat sa invat, nu am avut prieteni, nu m-am jucat niciodata cu altcineva in afara de mama mea, iar apoi nu am avut prieten niciodata, am 16 ani, dar nu am fost niciodata in oras cu prietenii, la petreceri nu m-am dus...Am stat in casa si am invatat sau m-am uitat la documentare ca sa stiu mai multe. TOATA VIATA MEA nu am facut altceva decat sa invat. Si acum, simtind ca nu mai fac fata, mi se pare ca e chiar sfarsitul vietii mele. Eu nu stiu sa fac altceva si nu as putea face altceva.